Verslas

2019.06.12 16:59

JAV pasirengusios padėti Ukrainai pasiruošti galimam rusiškų dujų tranzito nutraukimui

BNS2019.06.12 16:59

Jungtinės Valstijos yra pasirengusios padėti Ukrainai pasiruošti galimam rusiškų gamtinių dujų tranzito nutraukimui nuo 2020 metų, pareiškė JAV ambasados Kijeve ekonomikos patarėjas Johnas Schutte.

„Ukraina turėtų būti pasirengusi, jei Rusija užblokuotų dujų tranzitą per Ukrainą 2020 metais, kaip kad Maskva grasina. Jungtinės Valstijos yra pasirengusios padėti Ukrainai tam pasiruošti. Ukrainos bendrovės turėtų įsigyti ir sukaupti dujų žiemai“, – sakė jis.

J. Schutte palankiai įvertino keletą svarbių Ukrainos energetikos sektoriaus reformų.

„Dėl įmonių valdymo reformų ir dalinio rinkos jėgos optimizavimo „Naftogaz“ tapo la labai svarbiu valstybės biudžeto pajamų šaltiniu. Kita vertus, būtinos tolesnės reformos, siekiant užtikrinti tikrąją konkurenciją, padidinti skaidrumą, sumažinti oligarchų galią ir padidinti energijos vartojimo efektyvumą“, – pridūrė jis.

J. Schutte pabrėžė, kad Jungtinės Valstijos ir kiti donorai yra pasirengę remti Ukrainos vyriausybę atitinkamose pastangose.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas neseniai pareiškė, jog nutrūkus dujų tranzitui per Ukrainą ji apskritai liktų be dujų, nes esą ši valstybė iš Europos importuoja tas pačias tranzitu perpumpuotas rusiškas dujas.

Rusijos ir Ukrainos sutartis dėl dujų tranzito baigs galioti šių metų pabaigoje, o dėl naujos šalys kol kas nesutaria. Rusija siūlė pratęsti dabartinės sutarties galiojimą, tačiau Ukraina tokį siūlymą atmetė, tvirtindama, jog ši sutartis neatitinka nei Ukrainos, nei ES teisės normų.

Ukraina gamtinių dujų iš Rusijos neperka nuo 2015 metų lapkričio, jų poreikį patenkindama vietine gavyba bei importu iš Europos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt