Naujienų srautas

Verslas2019.06.11 17:42

VPT: „Lietuvos geležinkelių“ antrinės įmonės privalo vadovautis įstatymu

Paulius Viluckas, BNS 2019.06.11 17:42

Valstybės valdomų „Lietuvos geležinkelių“ antrinės įmonės „Geležinkelių tiesimo centras“ (GTC), „LG Cargo“ ir Vilniaus lokomotyvų depas yra perkančiosios organizacijos, todėl jos privalo vadovautis Viešųjų pirkimų įstatymu, nutarė Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT).

Pasak VPT vadovės Dianos Vilytės, sprendimas priimtas po sisteminės „Lietuvos geležinkelių“ patikros.

„Šiuo atveju buvo vertintas antrinių įmonių statusas. „Lietuvos geležinkeliai“ pateikė informaciją, kad kai kurias iš savo dukterinių įmonių jie laiko neperkančiomis organizacijomis, mes tada pateikėme savo išvadą. Čia yra sisteminis vertinimas ir jie („Lietuvos geležinkeliai“) pagal jį turi susitvarkyti“, – BNS sakė D. Vilytė.

VPT išvadoje rašoma, kad klausimas tapo aktualus po 2017-ųjų spalį priimto ES Teisingumo Teismo sprendimo, jog Vilniaus lokomotyvų depas, su kuriuo buvo sudarytas vidaus sandoris, tikėtina, atitinka perkančiosios organizacijos statusą.

Tarnyba pabrėžia, kad antrinės įmonės disponuoja turtu, kuris priklauso „Lietuvos geležinkeliams“ bei tenkina šios bendrovės poreikius. Pasak tarnybos, tai, kad antrinės įmonės yra pavaldžios „Lietuvos geležinkeliams“, reiškia, jog šie yra suinteresuoti užtikrinti sėkmingą antrinių įmonių veiklą.

„Jau vien dėl šios priežasties dukterinės bendrovės yra privilegijuotos rinkos segmento dalyvės, veikiančios nelygiavertėmis konkurencinės aplinkos sąlygomis su kitais privačiais ūkio subjektais“, – rašoma VPT išvadose.

Be to, pabrėžia tarnyba, antrinės bendrovės priklauso valstybės valdomai įmonei, todėl yra pagrindo spręsti, kad šių įmonių veikla yra netiesiogiai subsidijuojama valstybės.

„Nurodytos aplinkybės leidžia daryti išvadą, kad antrinės bendrovės atitinka pagrindinį požymį dėl viešuosius interesus atitinkančios veiklos vykdymo ir viešojo intereso poreikių tenkinimo bei galimybės vadovautis kitais nei ekonominiais kriterijais, nes nesusiduria su konkurenciniu spaudimu, todėl jų veikla nėra komercinio ar pramoninio pobūdžio“, – teigia VPT.

Iki šiol „Lietuvos geležinkelių“ antrinės įmonės nelaikė savęs perkančiosiomis organizacijomis, todėl jos paslaugų nepirko viešųjų pirkimų procedūromis nustatyta tvarka. 

VPT sprendimas reiškia, kad „LG Cargo“, Vilniaus lokomotyvų depas ir GTC turės viešai skelbti planuojamų atlikti pirkimų suvestinę bei pirkimo dokumentus publikuoti Centrinėje viešųjų pirkimų informacinėje sistemoje. 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi