Verslas

2019.06.11 15:30

Seimas atmetė konservatorių frakcijos rezoliuciją, kuria siūlyta stabdyti NPD kėlimą

atnaujinta 16.05
Kornelija Mykolaitytė, ELTA2019.06.11 15:30

Parlamentarai antradienį atmetė Seimo konservatorių frakcijos rezoliuciją, kuria siūlyta 2020 ir 2021 metais stabdyti neapmokestinamojo pajamų dydžio (NPD) kėlimą.

„Už“ pasiūlymą redaguoti rezoliucijos tekstą antradienį pasisakė 46 Seimo nariai, prieš – 49.
Frakcijos narė Ingrida Šimonytė sakė, jog rezoliucija siūloma stabdyti tuos mokesčių reformos gilinimus, kurie yra numatyti 2020 ir 2021 metams.

„Nekalbame, kad būtų atšaukta, kas jau galioja, nes to neįmanoma padaryti, tačiau tiek 2020, tiek 2021 metais papildomas mokesčių reformos gilinimas ne tik per NPD dydžio didinimą, bet ir socialinio draudimo įmokų „lubų“ žeminimą, turi pakankamai reikšmingas pasekmes viešiesiems finansams“, – pristatydama rezoliuciją sakė I. Šimonytė.

Jos teigimu, Finansų ministerijos parengtoje Stabilumo programoje matyti, jog, nors iš reformos laimi žmonės, gaunantys mažas pajamas, tai naudinga ir gaunantiems didžiausius atlyginimus, kai vidurinė klasė, pasak parlamentarės, palikta nešti viešojo sektoriaus naštą be papildomos naudos.

Tačiau mišriai Seimo narių grupei priklausantis Povilas Urbšys sakė, jog rezoliucija siūloma iš mažiausias pajamas gaunančiųjų pasirūpinti savo gerove.

„Rezoliucijoje paminėtų sprendimų raktas – perskirstyti biudžeto lėšas. Tai yra siūloma socialinių paslaugų gavėjams sustabdyti NPD augimą nukreipiant šias lėšas viešųjų paslaugų tiekėjo atlyginimo augimui. Iš mažiausiai uždirbančiųjų norima atimti suteiktą galimybę patiems savo uždirbtais pinigais pasirūpinti savo gerove, išvaduojant juos iš amžino valstybės išlaikytinio statuso“, – kalbėjo P. Urbšys.

Tuo metu Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos narys Jaroslav Narkevič sakė esantis prieš pasiūlymą ir siūlė konservatoriams prisiminti atsakomybę.

„Esu prieš ne dėl siekio, o dėl formos. Jeigu norime pagerinti situaciją dar labiau, padidinti gerėjimo tempą, reikėtų imtis konkrečių veiksmų, ruošti atitinkamus teisės aktus, teikti pasiūlymus. Bet galbūt tada reikėtų imtis atsakomybės visapusiškai. Jei turite nuogąstavimų biudžeto formavimui, tam yra laikas dabar perimti iniciatyvą, suformuoti daugumą, pasiūlyti kolegoms geresnę alternatyvą nei dabar yra Vyriausybės patvirtintoje programoje“, – kalbėjo J. Narkevič.

Savo ruožtu konservatorius Jurgis Razma teigė, jog rezoliucija norima politinę bendruomenę kviesti pasitarti dėl, anot jo, neišvengiamų biudžeto įplaukų praradimų, kurie atsiras tęsiant dabartinius valdančiųjų veiksmus.
„Čia buvo bandymas nuoširdžiai kviesti visą šioje salėje sėdinčią politinę bendruomenę pasitarti, ar ne per didelė prabanga kitais metais turėti biudžetinių įplaukų praradimus, kurie neišvengiami, jei bus tęsiamas trijų metų NPD didinimo ir „Sodros“ lubų žeminimo planas. Pastarasis gerokai padidina pajams patiems turtingiausiems“, – sakė J. Razma.

Konservatoriai siūlė atmesti NPD kėlimą, dėl kurio, anot jų, valstybė netektų daugiau kaip 300 mln. eurų pajamų per metus.

Jų parengtame rezoliucijos projekte „Dėl viešųjų paslaugų kokybės gerinimo ir socialinės atskirties mažinimo“ siūlyta atsižvelgti į Europos Komisijos (EK) šalies ataskaitoje pateiktas rekomendacijas bei į tai, kad „priimti mokesčių sistemos pakeitimai turi labai ribotą, o galimai net neigiamą poveikį“.

Konservatoriai ragino pradėti konsultacijas Seime dėl sprendimų, būtinų priimti kartu su 2020 metų biudžeto projektu, kad būtų kompleksiškai ir iš esmės pradėtos spręsti problemos, paminėtos šalies ataskaitoje.

ELTA primena, kad šiuo metu maksimalus 300 eurų dydžio mėnesio NPD taikomas gyventojams, kurių mėnesio su darbu susijusios pajamos yra ne didesnės kaip 555 eurai. Vyriausybė yra numačiusi kasmet didinti šį dydį 100 eurų.