Verslas

2019.06.12 05:30

Savo sukauptų pinigų pensijoje taip lengvai neatgausite: kokios yra taisyklės ir kada pinigai yra paveldimi

Justina Ilkevičiūtė, LRT.lt2019.06.12 05:30

Kaupę pensijai antrojoje pakopoje ir išėję į pensiją, savo sukauptų pinigų taip lengvai neatgausite. Valstybė yra nustačiusi tam tikras taisykles, kaip išmokami pinigai, sulaukus pensinio amžiaus, ir kokia tvarka juos galėsite gauti. Be to, ne visais atvejais pinigai bus paveldimi.

LRT.lt tęsia straipsnių ciklą, kuriame rasite visą reikalingiausią informaciją apie pensijų reformą ir pokyčius, paliesiančius visus dirbančiuosius. Nuo šių metų pradžios visi jaunesni nei 40 metų dirbantieji automatiškai įtraukiami į kaupimą, taigi nuo liepos 1 d. vidutiniškai keliasdešimt eurų iš jų atlyginimo keliaus į pensijų kaupimo bendrovę sotesnei senatvei. 

Jeigu kaupti nenorite, turite imtis veiksmų ir atsisakyti kaupimo. Tą galite padaryti prisijungę prie savo „Sodros“ asmeninės paskyros. Ką būtina žinoti, kad paskui netektų susidurti su nemaloniomis staigmenomis, – apie tai LRT.lt portale skaitykite kiekvieną trečiadienį ir penktadienį.

Šį kartą – apie tai, kaip bus išmokami sukaupti pinigai sulaukus pensinio amžiaus. 

Sukaupusieji iki 3000 eurų pinigus gaus iškart

Tai, kaip bus išmokėti sukaupti pinigai, jau išėjus į pensiją, priklauso nuo sumos, kurią sukaupsite. Svarbu žinoti, kad jei sukaupsite daugiau nei 3000 eurų, savo pinigų taip lengvai neatgausite, yra tam tikros taisyklės, kaip jie bus išmokami. 

„Antrosios pensijų pakopos tikslas – ne tik paskatinti gyventojus kaupti savo ateičiai, bet ir užtikrinti, kad sulaukę pensijos amžiaus žmonės turės nuolatinių ir reguliarių papildomų pajamų šalia „Sodros“ pensijos. Siekiama, kad šios papildomos pajamos taptų tarsi antra pensija arba pensijos priedu“, – tokį sprendimą paaiškina Socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Eglė Radišauskienė. 

Jeigu sukaupsite nedaug, t. y. iki 3000 eurų, jums šiuos pinigus pensijų kaupimo bendrovė išmokės iškart viena suma. 

Tai veikiausiai palies tuos, kas pradėjo kaupti jau labai vėlai, kai iki pensijos liko nedaug. 

„3000 eurų suma yra per maža mokėti reikšmingas periodines išmokas, pavyzdžiui, 20 metų, ir tokią paslaugą būtų santykinai brangu administruoti. Tokią mažą sumą gali būti sukaupę tik tie gyventojai, kurie pradėjo kaupti likus labai mažai laiko iki pensijos arba kaupė labai trumpą laikotarpį ir kaupimą nutraukė. Daugelis kaupiančiųjų turėtų perkopti anuiteto ribą“, – pastebi „Sodros“ komunikacijos skyriaus vedėjas Saulius Jarmalis. 

Jeigu asmuo miršta nesulaukęs pensinio amžiaus, šiuos pinigus paveldės jo artimieji. 

Sukaupusieji daugiau pinigus gaus periodinėmis išmokomis, kol jie baigsis

Sukaupusieji nuo 3000 iki 10 000 eurų pinigus gaus periodinėmis išmokomis tol, kol jie baigsis. Tokiu atveju bus apskaičiuota tam tikra suma, kurią asmuo galės gauti, pavyzdžiui, kas mėnesį. Įstatyme yra numatyta, kad išmokos turi būti mokamos ne rečiau nei kas 3 mėnesius. 

Kai šie pinigai baigsis, asmuo turės tenkintis „Sodros“ pensija, taigi jo pajamos sumažės. 

Jeigu asmuo, sulaukęs pensinio amžiaus, pradeda gauti šias išmokas, tačiau anapilin iškeliauja dar nesibaigus jo pinigams, sukauptą sumą gali paveldėti jo artimieji. 

Sukaupusieji daugiau nei 10 tūkst. eurų privalės pirkti anuitetą

Sukaupusieji daugiau nei 10 tūkst. eurų turės įsigyti standartinį arba atidėtąjį anuitetą. 

Anuitetas reiškia galimybę gauti periodines išmokas iki gyvos galvos. Vadinasi, jeigu asmens pinigai, išėjus į pensiją, buvo mokėti, tarkime, 10 metų, ir jie jau baigėsi, o asmuo vis dar gyvena, jis vis tiek gaus išmokas, nors jo pinigai jau pasibaigę. 

„Pensijų anuitetas – reguliariai iki gyvenimo pabaigos mokamos išmokos iš sukauptų pinigų – nėra Lietuvos išradimas, pensijų anuitetai egzistuoja ir kitose šalyse, kuriose skiriamas dėmesys privačiam gyventojų kaupimui. Viena priežasčių, kodėl toks produktas egzistuoja – daugelio žmonių, bet ne visų, polinkis su pinigais elgtis impulsyviai, neapmąstant ilgalaikių pasekmių. Pensijų anuitetas gali nuo to apsaugoti, nes išmokos mokamos reguliariai ir po truputį“, – sako E. Radišauskienė.  

Lyg loterija: standartinis ar atidėtasis? 

Sulaukus pensinio amžiaus reikės nuspręsti, kurį anuitetą pirkti. Anuitetai yra dviejų rūšių – standartinis ir atidėtasis. 

Standartinis anuitetas yra nepaveldimas. Kai įsigyjamas šis anuitetas, asmuo gauna kiek didesnes išmokas nei atidėtojo anuiteto atveju, tačiau kai jis miršta, sutartis pasibaigia ir išmokos niekam nebemokamos. Vadinasi, jeigu asmuo miršta praėjus keleriems metams po išėjimo į pensiją, o jo sukauptų pinigų vis dar yra likę neišmokėtų, šių pinigų niekas nepaveldi, jie lieka „Sodrai“. 

Taigi galima sakyti, kad standartinį anuitetą pasirinkę pensininkai lyg lošia loterijoje. Jeigu jie, sulaukę pensinio amžiaus, gyvens dar ilgai – išloš, nes periodinės išmokos bus mokamos iki gyvos galvos, nors sukaupti pinigai gal jau bus seniai pasibaigę. Tačiau jeigu sulaukęs pensinio amžiaus asmuo gyvens neilgai, pavyzdžiui, porą metų – likusios jo sukauptos sumos niekas nepaveldės.

Atidėtasis – išsprendžia paveldimumo problemą, bet asmuo gaus truputį mažiau

Jeigu norite, kad pinigai būtų paveldimi, rekomenduojama pirkti atidėtąjį anuitetą. 

Atidėtuoju anuitetu siūloma didžiąją dalį sukauptų pinigų išmokėti iki 85 metų. Jeigu žmogus mirs anksčiau – suma, kuri buvo apskaičiuota išmokėti iki 85 metų, bus paveldima.

„Atidėtajam anuitetui mokėti nuo 85 metų bus skiriama apie 10 proc. sukauptos sumos, o 90 proc. lėšų bus išmokama periodinėmis išmokomis iki 85 metų, ir ši dalis bus paveldima. 

Standartinis anuitetas gali būti aktualesnis žmonėms, kurie norės gauti šiek tiek didesnes išmokas ir kuriems nesvarbus paveldėjimas, – įsigijus standartinį anuitetą lėšos nėra paveldimos“, – pataria E. Radišauskienė. 

Vadinasi, jei asmuo mirs nesulaukęs 85 metų, likusią sumą iš 90 proc. jo sukauptų pinigų galės paveldėti jo artimieji. Niekas nepaveldės tik 10 proc. sukauptos sumos, kuri buvo palikta mokėti pensininkui nuo 85 metų. 

Jei pensijų anuiteto gavėjas mirs vėliau nei 85 metų, sutartis pasibaigs ir išmokos niekam nebus mokamos.

Pažymėtina, kad tikslūs procentai dar nėra nustatyti, tačiau po 85 metų turėtų būti skirta 10–15 proc. sukauptų pinigų suma.

„Šią dalį lemia anuiteto apskaičiavimo principai ir vidutinė tikėtina gyvenimo trukmė jau sulaukus 85 metų. Siekiama, kad, atėjus laikui mokėti atidėtąjį anuitetą, žmogui mokama išmoka reikšmingai nesiskirtų nuo periodinių išmokų, kurios buvo mokamos iki tol iš likusios sukauptų lėšų dalies. Tuo norima užtikrinti stabilias gyventojo pajamas visą senatvės pensijos laikotarpį“, – pasakoja S. Jarmalis.

Nuo 2020 m. vienintele anuitetų mokėtoja taps „Sodra“. 

„Centralizavusi anuitetų teikimą ir jį perdavusi „Sodrai“, valstybė prisiima atsakomybę už galutinį kaupimo rezultatą ir tai, kad jis būtų geriausias vartotojui. 

Anuiteto teikimo centralizavimas ir perdavimas „Sodrai“ leis sumažinti paslaugos administravimo sąnaudas. Be to, „Sodra“ nesiekia pelno, tad visos sąnaudos bus tik administravimo ir rizikų valdymo“, – teigia S. Jarmalis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt