Naujienų srautas

Verslas2019.06.06 19:18

Vasiliauskas po susitikimo su ECB valdyba: jei Lietuva būtų klasė, tikrai dar būtų kur pasitempti

Jonas Deveikis, LRT.lt 2019.06.06 19:18

Ketvirtadienį Vilniuje vyko Europos centrinio banko (ECB) valdybos susitikimas. Jo metu atnaujintos ekonominės prognozės bei paskelbti palūkanų didinimo planai ateityje. Po susitikimo prabilęs Lietuvos banko vadovas Vitas Vasiliauskas užsiminė, kad norit užtikrintį stabilų ekonomikos augimą, Lietuva turi atsižvelgti į Europos Komisijos pateiktas rekomendacijas.

ECB valdybos susitikime Vilniuje buvo atnaujintos ekonomikos augimo prognozės bei išvardintos priemonės, siekiant palaikyti norimą infliacijos lygį euro zonoje (apie 2 proc. – LRT).

Po ECB susitikimo V. Vasiliauskas trumpai pakomentavo pagrindinius susitikimo nutarimus.

Kalbėdamas apie ekonominių sprendimų tinkamumą euro zonoje, V. Vasiliaukas pastebėjo, kad ne visi ECB sprendimai yra tinkami visoms šalims, todėl jis siūlo euro zonos narėms, tarp jų ir Lietuvai, labiau atsižvelgti į Europos Komisijos pateiktas rekomendacijas, kurios gali prisidėti prie tvaraus ir labiau subalansuoto augimo euro zonoje. 

„Tos rekomendacijos Lietuvai yra kartojamos jau eilę metų. Jei Lietuva būtų klasė, tikrai dar būtų kur pasitempti“, – minėjo V. Vasiliauskas.

Vertindamas naujausias ECB prognozes Lietuvos banko vadovas V. Vasiliauskas minėjo, kad lyginant su kovo mėnesio ECB prognozėmis, mažai kas pasikeitė.

„Rizikų balansas ir toliau išlieka žemėjantis. Reaguojant į tuos nedidelius pasikeitimus, galima pastebėti, kad buvo pasiųstos dvi pagrindinės žinutės. Dėl trečios skolinimo TELTRO – III programos parametrų ir dėl palūkanų normos kėlimo nustūmimo iki kitų metų atrojo pusmečio“, – sakė V. Vasiliauskas.

Jo pasiteiravus, ar galima ateityje tikėtis ekonomikos sulėtėjimo, V. Vasiliauskas minėjo, kad taip prognozuoti šiuo metu yra labai sunku.

„Aš nesu orakulas ir nežinau, kaip bus. Centrinis bankas reaguoja į faktus, kaip keičiasi ekonomika ir tuomet yra peržiūrimi sprendimai. Bazinis scenarijus yra, kad didelio pasikeitimo tarp to, kas buvo prognozuota kovo mėnesį – nėra“, – minėjo V. Vasiliauskas tačiau pridūrė, situacija nėra tokia, kokia būtų normaliais laikais.

„Nepaisant to, nenorėčiau, jog kalbėtume, kad euro zonai atėjo tamsa. Iš principo taip nėra“, – trumpai pridūrė V. Vasiliauskas.

Pagal atnaujintas ECB prognozes, euro zonos bendrasis vidaus produktas (BVP) 2019 metais augs – 1,2 proc.,  2020 – 1,4 proc, 2021 – 1,4 proc.

Tuo metu infliacija 2019 metų eigoje turėtų kristi. Planuojama, kad vidutinė 2019 metų infliacija sieks  1,3 proc., 2020 – 1,4 proc. ir 2021 – 1,6 proc.

Renginį vertina teigiamai

Lietuvos banko vadovo pasiteiravus, kaip ECB nariai vertino Lietuvoje organizuotą valdybos susitikimą, jis teigė, kad girdėjo tik pačius geriausius atsiliepimus.

„Kiek man teko girdėti, vertinimas yra puikus. Svečiai stebėjosi oro, nes Lietuva yra lietaus šalis. Gavau kelių kolegų atsiliepimus, kad įspūdžiai tikrai buvo puikūs“, – sakė V. Vasiliauskas.

Jis taip pat pridūrė, kad jį ir svečius labai nustebino vakarinės dalies programa.

„Turime ką pasakyti ne tik ekonomikoje, ne tik centrinėje bankininkystėje, bet ir kultūroje. Ir žinoma kulinarijoje“, – džiaugėsi V. Vasiliauskas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi