Verslas

2019.06.06 15:09

Kiekvienas lietuvis dėl prekių klastojimo kasmet praranda 63 eurus

Europos Sąjungos intelektinės nuosavybės tarnybos (EUIPO) vertinimais, metiniai nuostoliai dėl klastojimo ir piratavimo 11 pagrindinių ES ekonomikos sektorių kasmet siekia iki 60 mlrd. eurų. Tuo tarpu Lietuvos šiuose sektoriuose patiriami nuostoliai dėl klastojimo viršija 180 mln. eurų, arba 63 eurus kiekvienam Lietuvos piliečiui.

Naujausia EUIPO analizė rodo, kad nuostolius dėl prekių klastojimo patiria šie sektoriai: kosmetikos ir asmens priežiūros prekių; drabužių, avalynės ir aksesuarų; sporto prekių; žaislų ir žaidimų; juvelyrinių dirbinių ir rankinių laikrodžių; rankinių ir lagaminų; muzikos įrašų, alkoholinių gėrimų ir vyno; vaistų; pesticidų; išmaniųjų telefonų.

Dėl prekių klastojimo teisėti gamintojai pagamina mažiau prekių ir todėl įdarbina mažiau darbuotojų, taigi, sakoma EUIPO pranešime, visoje ES taip prarandama iki 468 tūkst. darbo vietų.

Lietuvoje išsiskiria drabužių, avalynės ir aksesuarų sektoriaus nuostoliai – dėl šių prekių klastojimo Lietuva kasmet praranda apie 62 mln. eurų, arba 15,6 proc. šio sektoriaus pardavimo apimčių.

Visoje ES šio sektoriaus nuostoliai siekia 28,4 mlrd. eurų, arba 9,7 proc. visų pardavimo apimčių.

Kita vertus, kosmetikos ir asmens priežiūros prekių sektoriuje Lietuva pasirodė geriau nei ES vidurkis – šiame sektoriuje prarandama vos 11 mln. eurų kasmet, arba 6,3 proc. visų pardavimo apimčių.

Tuo tarpu visoje Bendrijoje dėl prekių klastojimo šiame sektoriuje prarandama 7 mlrd. eurų, arba 10,6 proc. visų pardavimo apimčių.

„Pramonės sektoriai, kaip antai 11 nagrinėtų sektorių, turi didžiulę reikšmę Europos ekonomikos
augimui ir darbo vietų kūrimui. Tačiau mūsų atliktas tyrimas rodo, kaip klastojimas ir piratavimas
gali pakenkti šiam augimui ir darbo vietoms“, – EUIPO pranešime cituojamas tarnybos vykdomasis direktorius Christianas Archambeau.

EUIPO – tai decentralizuota ES agentūra, kurios būstinė yra Alikantėje. Tarnyba
registruoja Europos Sąjungos prekių ženklus (ESPŽ) ir tvarko registruotąjį Bendrijos dizainą
(RBD).