Verslas

2019.06.05 10:14

VMI paskutinį kartą kreipiasi į skolininkus dėl „pamirštų“ mokesčių

nesumokėjus laukia patikrinimai ar baudos

Užmiršusieji sumokėti mokesčius turi vos 26 dienas, kai juos sumokėti gali be jokių baudų ir delspinigių. Nuo liepos 1 d. VMI atnaujins kontrolę ir visi „užmirštuoliai“ bus baudžiami.

VMI siūlo mokesčių mokėtojams, gavusiems laišką apie jų rizikingumą arba fiksuojamą pridėtinės vertės mokesčio (PVM) atotrūkį, pasinaudoti vienintele galimybe ir iki liepos 1 d. patikslinti ar pateikti 2014–2018 m. mokesčių deklaracijas.

„Laikas apmąstymams baigėsi. Dabar – laikas veikti. [...] Puikiai suprantame, kad tiek gyventojai, tiek įmonių vadovai turi labai daug darbo, kurį reikia atsiminti. Kadangi mums rūpi mūsų klientai, nusprendėme jiems padėti nepamiršti svarbios datos – liepos 1-osios. [...] Todėl šiandien įjungiame laikrodį, kuris tiksės atgal ir neleis mūsų klientams pamiršti liepos 1-osios, paragins veikti ryžtingai, suskaičiuoti pamirštus mokesčius [...]“, – sako VMI vadovė Edita Janušienė.

Po liepos 1 d.  VMI didžiausią dėmesį skirs tiems, kurie buvo informuoti apie VMI turimą informaciją, susijusią su galimu mokesčių vengimu, tačiau nepasinaudojo galimybe atsiskleisti iki liepos 1 d. Taip pat tems, kurie nepašalino mokestinių tyrimų metų nustatytų prieštaravimų arba yra kontroliuojamų sektorių mokesčių mokėtojai ir jų veikloje nustatytos rizikos.

Kontroliuojami sektoriai yra mėsos, statybos, naudotų automobilių prekybos, remonto ir viešojo maitinimo.

Siekdama, kad šios galimybės nepraleistų tie mokesčių mokėtojai, kurių rodikliai kelia pagrįstų klausimų, VMI atveria dalį įmonių rizikos profilio: 4,2 tūkst. įmonių, kurioms VMI apskaičiuotas reikšmingas PVM atotrūkis, aktualią informaciją galės pamatyti prisijungę prie Mano VMI.

Kitaip tariant, mokesčių mokėtojams bus atverta informacija, kurią paprastai galėjo matyti tik VMI. Tokiu būdu leidžiama mokesčių mokėtojams į save pažvelgti iš mokesčių administratoriaus perspektyvos.

VMI taip pat primena – apie įmonėje fiksuotą PVM atotrūkio faktą bus skelbiama viešai.

Mokesčių neretai vengia taksi ar pavežėjimo paslaugas teikiantys gyventojai

Įprastai PVM atotrūkis skaičiuojamas kartą per metus, tačiau dėl galimybės atsiskleisti ir ištaisyti praeities klaidas, po liepos mėn. 1 d. VMI darsyk įvertins patikslintas PVM deklaracijas ir atotrūkį perskaičiuos.

VMI viršininko pavaduotojas Artūras Klerauskas atkreipia dėmesį, kad ši galimybė atsiskleisti išsiskiria konfidencialumu – pateiktos ar patikslintos deklaracijos nebus išskiriamos ar inspekcijai pateikiamos atskirai.

„Deklaracija paskęstų bendrame deklaracijų tikslinimo sraute, nes jos tikslinamos gana dažnai. [...] Aiškesnis identifikavimas bus tik tuo atveju, kai mokesčių mokėtojas kreipiasi su prašymu“, – teigia A. Klerauskas.

Jo teigimu, šiemet delaracijų tikslinama gerokai daugiau nei ankstesniais, tačiau negalima teigti, kad tokia tendencija atsirado dėl galimybės atsikleisti informaciją apie nesumokėtus mokesčius.

A. Klerausko teigimu, pirmiausia laiškus apie nustatytą atotrūkį gavo gyventojai. Nustatant neatitikimus buvo remtasi ir kitų šalių informacija. Dažniausiai neatitikimai nustatyti tarp gyventojo pajamų ir turto. Pastebėta, kad neretai tai buvo asmenys, užsiimantys papildoma veikla, tačiau to nedeklaruojantys: „Tai asmenys, aktyviai užsiimantys elektronine komercine prekyba ar teikiantys taksi ir pavežėjimo paslaugas.“

Vertinant juridinius asmenis, neatitikimų pastebėta daug daugiau, pavyzdžiui, nagrinėjant sąskaitas faktūras ar kitus dokumentus.

Sieks susitarti gražiuoju, nusižengimams pasikartojus – laukia baudos

A. Klerauskas akcentuoja – VMI bet kuriuo atveju bandys su mokesčių nesumokėjais gyventojais susitarti ir sudaryti jiems tinkamas sąlygas mokesčius sumokėti. Tačiau, jeigu gyventojai ar įmonės į gautus laiškus ir informaciją apie neatitikimus nereaguos, jų laukia VMI patikrinimas ir baudos.

„Už pirmą kartą nustatytus nusižengimus baudos yra daugiau simbolinio pobūdžio. [...] Bet po pirmo įspėjimo seks ir antras kartas, ir trečias kartas. Tada Administracinių nusižengimų kodeksas nustato gerokai didesnes baudas. Tai nėra mūsų tikslas, tai – perspėjimas, kas laukia“, – sako A. Klerauskas.

VMI teigimu, tiksli bauda priklauso nuo nusižengimo, tačiau nusižengus pirmą kartą paprastai paskiriama pusė minimalios baudos, todėl, remiantis kai kuriais straipsniais, gali būti paskirta ir vos 7 eurus siekianti bauda.

Dažniausiai vis dėlto su mokesčiais susijusios baudos siekia 144–300 eurų, taigi, mokant pusę baudos, mokesčių vengusiam asmeniui būtų skiria 72–150 eurų bauda.

Susikaupusius „užmirštus“ mokesčius bus galima sumokėti per dvejus metus

Papildomai deklaruotus mokesčius be jokių baudų ar delspinigių reikia sumokėti per 20 dienų, o jei toks laikas yra per trumpas – kreiptis į VMI ir sudaryti periodinių mokėjimų grafiką iki 2 metų be jokių palūkanų.

Nuo metų pradžios jau gauti 663 prašymai sudaryti savanoriškai deklaruotų anksčiau pamirštų mokesčių periodinių mokėjimų grafikus. Jų suma siekia 5,25 mln. eurų. Vien per paskutinę savaitę gauti 38 prašymai, kuriuos susumavus VMI turėtų pasiekti 297,6 tūkst. eurų.

Pažymėtina, kad tai tik dalis savanoriško atsiskleidimo galimybe pasinaudojusių mokesčių mokėtojų, nes, siekiant išlaikyti konfidencialumą ar nesusiduriant su apyvartinių lėšų trūkumu, mokesčių mokėtojai gali ir nesikreipti dėl mokėjimų grafiko sudarymo, pvz., vykdomų kontrolės veiksmų metu, supažindinti su VMI turima informacija, mokesčių mokėtojai, nelaukdami kontrolės veiksmų pabaigos, papildomai deklaravo apie 6,4 mln. mokesčių, tačiau birželio 4 d. duomenimis tik dėl 1,8 mln. eurų sumokėjimo buvo sudaryti mokėjimo grafikai.