Verslas

2019.06.04 19:19

Sunkumai su naujais eurais: 100 ir 200 banknotai kelia įtarimų ir turguje, ir prekybos centruose

Irma Janauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.06.04 19:19

Naujutėlaitėmis 100 ir 200 eurų kupiūromis atsiskaitantys žmonėms gali kilti sunkumų parduotuvėse. Iš didžiųjų prekybos tinklų tik vienas baigęs atnaujinti įrangą, kuri atpažįsta praėjusią savaitę į apyvartą išleistus banknotus. Neaišku, ar naujas kupiūras priima visos degalinės.

Būtent su jais prasidėjo ponios Margaritos nuotykiai. Į turgų susiruošusi moteris 100 eurų išsigrynino bankomate ir iškart patraukė į parduotuvę – nusipirkti kad ir menkniekį, kad grąžą gautų smulkesniais pinigais.

„Turguje už 100 eurų, ten žinot, grąžos neduoda, nes neturi pinigų. Nes buvo ankstus rytas. O važiavom pirkti braškių.... Ir ką jūs galvojat? Užėjau į parduotuvę ir man sako – jūsų 100 eurų neskanuoja. Netikras. Arba kviečiam policiją, arba, nežinau, buvau šoke“, – pasakoja Margarita.

Moteris sako, laimė, pavyko įtikinti, kad 100 eurų ji nepasigamino pati, o išsiėmė iš bankomato. Bet rytas jau buvo sugadintas. Gerai, kad situaciją, nors tai ir užtruko, galų gale išsprendė sutuoktinis.

Skundų, kad nauji 100 ir 200 eurų banknotai nepriimami parduotuvėse, degalinėse ir kad šių kupiūrų neina įnešti bankomatuose, šiomis dienomis viešai skamba ne vienas.

O problema ta, kad praėjusią savaitę į apyvartą išleistų banknotų neatpažino tą daryti turintys skaitytuvai. Lietuvos bankas sako, pasiruošti verslui duoti 9 mėnesiai, todėl keista, kad taip nutiko. Visą įrangą atnaujinęs skelbia tik prekybos tinklas „Iki“. „Norfa“ ir „Maxima“ to padaryti dar nespėję. Didžiausio tinklo šalyje atstovės teigimu, jie užtruko, nes pirko naują, o ne adaptavo seną įrangą.

„Vis gi čia norėčiau patikinti, jog visose mūsų parduotuvėse naujieji banknotai yra priimami ir darbuotojai juos atpažįsta pagal kitas svarbias charakteristikasׅ“, – teigia „Maximos“ atstovė Kornelija Sakalaitė.

Skaitytuvų vien šiame tinkle – per 2 tūkst. Bet, pavyzdžiui, šioje parduotuvėse jau garsųjį ponios Margaritos 100 eurų aparatas pažino be problemų.

„Maxima“ ir „Norfa“ sako, įranga visur veiks per kelias artimiausias dienas. „Rimi“ šia tema jokio atsakymo išvis nepateikė.

Smulkiuosius prekybininkus vienijančios dvi organizacijos sako, kad jų parduotuvėse stambūs nauji banknotai irgi dar ne visur skaitytuvų atpažįstami. Bet ir didelių problemų žmonėms esą nėra, nes regionuose 100 ar juolab 200 eurų mokama retai.

Bankų asociacijos teigimu, 100 ir 200 eurų kupiūras nuo vakar vakaro jau priima visi bankomatai - pinigus galima įnešti. Ar naujais banknotais galima susimokėti visose degalinėse, jų asociacija sako negalinti pasakyti.  

„Kiekvienais metais turime po naują antros serijos banknotą ir tai tikrai nebuvo nei prekybininkams, nei komerciniams bankams, nei pinigų tvarkytojam naujiena. Labai keista, kurie jie nepasiruošę“, – tvirtina Mindaugas Montvilas, Lietuvos banko Grynųjų pinigų departamento atstovas.

Praėjusią savaitę po ES pasklidę 100 ir 200 nominalų banknotai – paskutiniai atnaujinti. 100 eurų – ketvirtas pagal populiarumą pinigas Lietuvoje. O dvi šimtinės naudojamos retai.

Plačiau – reportaže.

Naujutėlaitėmis 100 ir 200 eurų kupiūromis atsiskaitantiems žmonėms gali kilti sunkumų parduotuvėse

 

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt