Naujienų srautas

Verslas2019.06.05 05:30

Liko mažiau nei mėnuo: jeigu nieko nedarysite – skirsite pinigų nuo algos ir kaupsite iki pat pensijos

Liko mažiau nei mėnuo apsispręsti, kaip kaupsite pensijai. Jei nuo šių metų pradžios iki šiol nieko nedarėte, nuo liepos 1 dienos jūs automatiškai būsite įtraukti į kaupimą, vadinasi, nuo jūsų atlyginimo kas mėnesį bus nuskaičiuojama apie keliasdešimt eurų. Šie pinigai keliaus į pensijų kaupimo bendrovę jūsų ateičiai.

LRT.lt pradeda straipsnių ciklą, kuriame rasite visą reikalingiausią informaciją apie pensijų reformą ir pokyčius, kurie palies visus. Kas keičiasi nuo liepos, kaip pensijai kaups gyventojai ir ką būtina žinoti, kad paskui netektų susidurti su nemaloniomis staigmenomis, – apie tai LRT.lt portale skaitykite kiekvieną trečiadienį ir penktadienį. 

Nieko nedarysite – kaupsite kone visą gyvenimą

Nuo šių metų pradžios iki liepos 1 d. visi dirbantieji iki 40 metų amžiaus gyventojai yra automatiškai įtraukiami į pensijų kaupimą antroje pakopoje, bet turi galimybę atsisakyti. 

Vadinasi, jeigu norite kaupti savo senatvei ir gauti didesnę pensiją, – nieko daryti nereikia. Nuo liepos 1 d. tiesiog gausite vidutiniškai apie keliasdešimt eurų mažesnį atlyginimą, nes tam tikra suma bus kas mėnesį pervedama į vieną iš 5 pensijų kaupimo bendrovių.  

„Sodros“ komunikacijos skyriaus vedėjas Saulius Jarmalis teigia, kad gyventojai į kaupimą yra įtraukiami automatiškai siekiant paskatinti juos rūpintis savo senatve.

„Tikslas yra paskatinti taupyti senatvei ir gauti didesnes pajamas senatvėje – papildomą pensiją prie tos, kurią mokės „Sodra“, atsižvelgiant į tai, kad ir šiandien, ir ateityje „Sodros“ mokama pensija neatitinka dirbančiųjų lūkesčių. Kad tie gyventojų lūkesčiai bent iš dalies būtų pateisinti, valstybė skatina dalyvauti antros pakopos pensijų kaupime, bet jeigu žmogus nenori senatvei taupyti šiuo valstybės skatinamu būdu, jis gali atsisakyti“, – sako jis. 

Pensijų kaupimo bendrovė jums jau paskirta automatiškai nuo šių metų pradžios. Pamatyti, kuriai esate priskirti, galite prisijungę per „Sodros“ asmeninę paskyrą internetu. Jeigu priskirta bendrovė jūsų netenkina, jūs ją galite bet kada pasikeisti. 

„Tiek II, tiek III pakopos pensijų kaupimo dalyviai, kaip ir anksčiau, gali pakeisti kaupimo bendrovę. Tai padaryti nesudėtinga – asmeniui reikia kreiptis į įmonę, kuriai jis nori patikėti savo lėšas. 

Visų pensijų fondų rezultatus galima pasitikrinti Lietuvos banko tinklapyje, kur pateikiami svarbiausi kiekvieno fondo rodikliai – grąža per skirtingus laikotarpius (rekomenduojama žiūrėti ilgiausią laikotarpį) ir standartinis nuokrypis, parodantis konkretaus fondo riziką. Kuo didesnis nuokrypis, tuo rizikingiau fondas investuoja, vadinasi, tiek uždarbio, tiek praradimų galimybė didesnė“, – patarė Lietuvos investicinių ir pensijų fondų asociacijos prezidentas, „Luminor investicijų valdymo“ vadovas Šarūnas Ruzgys.

Šiuo metu Lietuvoje galima kaupti šiose 5 pensijų kaupimo bendrovėse: „Swedbank investicijų valdymas“, „SEB investicijų valdymas“, „Aviva Lietuva“, „Luminor investicijų valdymas“ ir „INVL Asset Management“ (INVL).

Kaupti atsisakysite – pensija bus ne tokia ori

Jeigu kaupti nenorite, turite imtis veiksmų – prisijungti prie asmeninės „Sodros“ paskyros ir atsisakyti kaupti. Taip pat galima kreiptis į „Sodrą“ telefonu, nueiti į „Sodros“ skyrių. 

Tam jūs turite beveik mėnesį – iki liepos 1 dienos. Jei iki liepos 1 d. nespėsite, vadinasi, nuo liepos pradėsite kaupti ir kaupsite visą gyvenimą be galimybės atsisakyti. Taigi jau nuo kito mėnesio iš jūsų atlyginimo bus nuskaičiuota vidutiniškai apie keliasdešimt eurų, o išėję į pensiją jūs gausite didesnę pensiją. 

Pinigai nebus nurašyti tik tais mėnesiais, kai neturėsite darbo. Be to, paliekama galimybė pasiimti 12 mėnesių pertrauką. Ši pertrauka gali būti panaudojama bet kada, kai tik prireikia, ji taip pat gali būti išdalinama dalimis, po keletą mėnesių, tačiau bendra trukmė negali viršyti vienų metų.

Atsisakiusiems kaupti svarbu žinoti, kad jie vis tiek bus kas trejus metus vėl įtraukiami į kaupimą su galimybe atsisakyti per pusę metų. Tai tęsis iki tol, kol sueis 40 metų, bet ne daugiau nei 3 kartus. Vadinasi, jeigu dabar kaupti atsisakysite, 2022 m. sausį jūs vėl automatiškai būsite įtraukti į kaupimą ir, jei kaupti nenorėsite, turėsite iki 2022 m. liepos 1 d. atsisakyti. 

S. Jarmalis pasakoja, kad iš 152 000 įtraukiamų kaupimo dalyvių per penkis šių metų mėnesius 120 tūkst. iš jų dalyvauti kaupime neatsisakė. Dalis jų sudarė naujas pensijų kaupimo sutartis, nelaukdami, kol bus įtraukti. Iš viso sudaryta apie 20 000 naujų sutarčių, iš jų daugiau nei 15 tūkst. – žmonių, kurie yra jaunesni nei 40 m. 

Vis dėlto nemažai kaupusiųjų iki šiol nusprendė bent kol kas nebekaupti. 

„Per 5 šių metų mėnesius beveik 25 tūkst. gyventojų kaupimą nutraukė ir visas lėšas grąžino „Sodrai“, dar 100 tūkst. gyventojų sustabdė kaupimą lėšas palikdami kaupimo fonde. Jie kaupimą galės bet kada atnaujinti“, – informavo S. Jarmalis. 

Iki šiol nekaupę – pradės nuo mažesnių sumų

Jeigu apsisprendėte kaupti pensijai, bet prieš tai niekada nekaupėte, jūs pradėsite kaupti nuo mažesnių sumų – t. y. kas mėnesį kaupimui skirsite 1,8 proc. nuo savo atlyginimo „ant popieriaus“. 

Taigi, jeigu uždirbate apie 1600 eurų „ant popieriaus“, t. y. maždaug 1000 eurų „į rankas“, kas mėnesį apie 30 eurų skirsite kaupimui. 

Kuo daugiau uždirbate – tuo didesnę sumą skirsite kaupimui, ir atvirkščiai. Mažai uždirbantys darbuotojai, pavyzdžiui, gaunantys minimalųjį užmokestį, siekiantį 555 eurus „ant popieriaus“, kaupimui kas mėnesį skirs apie 13 eurų. Daugiau uždirbantys, pavyzdžiui, 3305 eurus „ant popieriaus“, taigi 2000 „į rankas“, kaupimui skirs apie 60 eurų. Pasitikrinti, kiek konkrečiai jūs turėsite skirti kaupimui, priklausomai nuo to, kiek uždirbate, galite skaičiuoklėje kiek.lt.

Svarbu pažymėti, kad kaupimui skiriama suma kasmet didės penkerius metus, kol pradėsite tam skirti maksimalią – 3 proc. nuo atlyginimo „ant popieriaus“ siekiančią sumą. Vadinasi, jei šiais metais 1000 eurų „į rankas“ gaunantis asmuo kas mėnesį skirs 30 eurų, kitąmet jis skirs 2,1 proc. – 35 eurus, 2021 m. – 2,4 proc., taigi 40 eurų, 2022 m. – 2,7 proc., taigi 45 eurus, o 2023 m. jo skiriama suma kaupimui taps maksimali ir sieks 3 proc. nuo algos. Taigi jis skirs 50 eurų kas mėnesį. 

Tačiau jeigu nenorite pereinamojo laikotarpio ir norite iškart kaupti daugiau, galite tai padaryti.  Tuomet iki liepos mėnesio pabaigos reikia informuoti savo pensijų kaupimo bendrovę, kad kaupimui norite iškart skirti po 3 proc., o ne 1,8 proc. nuo savo atlyginimo. 

S. Jarmalis pasakojo, kad tokių yra dauguma: „Pastebima labai ryški tendencija, kad tie gyventojai, kurie pradėjo mokėti 1,8 proc. įmokas, skuba šias įmokas padidinti iki 3 proc. ir atitinkamai gauti didesnę valstybės paskatą. Tokių gyventojų, padidinusių įmoką, jau yra 75 tūkst. Beje, 4 iš 5 naujas sutartis sudarančių gyventojų renkasi maksimalų kaupimo tarifą ir maksimalią paskatą.“

Taip pat svarbu pažymėti, kad visi, kurie kaupė iki šiol 2+2+2 principu, pradės kaupti maksimaliai iškart, be pereinamojo laikotarpio. 

Kaupiančiuosius paskatins valstybė

Kaupiantieji ir skyrę savo lėšų, kad jų pensija senatvėje būtų didesnė, gaus tam tikrą valstybės paskatą. 

Jeigu prieš tai nekaupėte, bet kaupti pradedate ir nuo savo atlyginimo skiriate 1,8 proc. sumą, valstybė kas mėnesį pridės 0,3 proc. nuo užpraėjusių metų vidutinio darbo užmokesčio šalyje. Šiais metais ši suma sieks 3,3 euro. 

Jeigu kaupsite iškart maksimaliai, t. y. skirsite kaupimui 3 proc. nuo savo atlyginimo neatskaičius mokesčių, valstybė pridės 16,4 euro. 

Taigi jeigu uždirbate apie 1000 eurų „į rankas“, prieš tai nekaupėte ir pradėsite kaupti, nuo jūsų algos kas mėnesį bus nurašyta 30 eurų, o valstybė dar pridės 3,3 euro. Taigi 33,3 per mėnesį skirsite kaupimui pensijų kaupimo fonduose, ten pinigai bus investuojami. 

Jeigu uždirbate 1000 eurų „į rankas“, kaupėte prieš tai ir norite kaupti toliau, nuo jūsų algos kas mėnesį bus nurašyta 50 eurų, o valstybė pridės dar 16,4 euro. Taigi iš viso 66,4 euro per mėnesį skirsite kaupimui.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi