Verslas

2019.06.03 20:40

„Brexitas“ kiša koją verslui Lietuvoje: milijoninės investicijos neteko ir Alytaus pramonės parkas

„Brexitas“ ir neaiškumas dėl ateities kiša koją verslo plėtros projektams. Alytuje įsikūrusi Didžiosios Britanijos kapitalo įmonė „Sofa Brands“ atsisakė planų statyti naują gamyklą, nors už žemės sklypo sutvarkymą savivaldybė žadėjo piniginę kompensaciją. Pramonės parkas neteko investuotojo, planavusio per trejus metus investuoti apie 5 milijonus eurų.

Beveik 4 hektarų žemės sklypas Alytaus pramonės parke – miesto savivaldybei didžiausias galvos skausmas per pastaruosius metus. Savivaldybė sutartį su vaisvandenių gamyklą žadėjusiais pastatyti investuotojais, šiems neįvykdžius įsipareigojimų – nutraukė.

Sklypą išsinuomojo britų kapitalo įmonė „Sofa Brands“, siuvanti gobelenus minkštiems baldams, tačiau ir ši nutarė gamyklos nestatyti, o likti nuomojamose patalpose. 

Planuota į gamyklą investuoti apie 5 milijonus eurų, sukurti naujų darbo vietų. Tačiau Lietuvos komerciniai bankai dėl užsitęsusio „Brexito“ finansuoti gamybos plėtrą atsisakė.

„Yra „Brexitas“, dar tos institucijos, kurios finansuoja, mato didelę riziką ir tai atsiliepia palūkanoms bei kitoms sąlygoms finansavimo. Aišku, įtaką padarė ir „Brexitas“ planuojamiems gamybos kiekiams, neturime to didelio poreikio augti“, – LRT TELEVIZIJAI sako „Sofa Brands“ direktorius Saulius Bitinas.

Apie gamybos plėtrą, pasak vadovo, bus galima galvoti po poros metų, kai bus aiškiau dėl rinkų ir pardavimų bei gamybos sąnaudų.

Tuščių žemės sklypų pramonės parke – ne vienas. Savivaldybė prieš porą metų skyrė 250 tūkst. eurų ir vieną žemės sklypą, kaip pavyzdinį, paruošė investuotojui – šis jo atsisakė. 

Be to, iš 42 sklypų 12 priklauso privatiems savininkams.

„Kad turėtume didesnį žemės sklypą nei dabar, turime nupirkti gretimus esančius privačius sklypus, ir turėsime bendroje sumoje apie 5 hektarų dydžio gerai sutvarkytą sklypą, kurį galėsime pasiūlyti investuotojui. Du sklypus turime, kurių tikrai negalėtume pasiūlyti, nes jie yra nepanaudotini“, – supažindina Alytaus savivaldybės skyriaus vedėja Auksė Juonienė.

Tačiau savivaldybė neatsisako planų plėsti parką. Investuotojai, savo lėšomis paruošę statybai sklypą, iš savivaldybės gali tikėtis iki 200 tūkst. eurų kompensacijos.

„Investuotojams nereikia pelkės, nereikia krūmynų, jiems reikia aiškaus sklypo, įvažiavimo, komunikacijų, kad jis, atvažiavęs galėtų iš karto statytis pastatus. Miesto biudžete tai yra prioritetas, mes taupysime bet kurioje kitoje srityje, bet netaupysime investicijų pritraukimo srityje“, – teigia Alytaus meras Nerijus Ciesulis.

Parke kol kas įsikūrusios tik 6 įmonės, investicijos siekia 37 milijonus eurų, sukurta per 200 darbo vietų.

Kitą mėnesį bus atsidaryta greitai paruošiamų maisto produktų gamykla.