Verslas

2015.09.08 13:45

Graikijos sprendimas dėl referendumo „užveria duris“ deryboms

Euro zonos finansų ministrai šeštadienį atsisakė pratęsti finansinės pagalbos Graikijai programą po birželio 30 dienos, kai Atėnai paskelbė surengsiantys referendumą dėl tarptautinių kreditorių siūlomų reformų, pranešė naujienų agentūra AFP, cituodama neįvardytus šaltinius.

Euro zonos finansų ministrai šeštadienį atsisakė pratęsti finansinės pagalbos Graikijai programą po birželio 30 dienos, kai Atėnai paskelbė surengsiantys referendumą dėl tarptautinių kreditorių siūlomų reformų, pranešė naujienų agentūra AFP, cituodama neįvardytus šaltinius.

Ministrai „atmetė pagalbos programos pratęsimą“ per Eurogrupės susitikimą Briuselyje, praėjus kelioms valandoms po to, kai Graikijos premjeras Alexis Tsipras paskelbė, kad liepos 5 dieną bus surengtas referendumas dėl skolintojų pasiūlymų, sakė šaltiniai.

Jie taip pat nutarė, kad finansinės pagalbos Graikijai programa turi baigtis kaip planuota, birželio 30 dieną, kai Atėnai paskelbė surengsiantys referendumą dėl reformų planų, pranešė Eurogrupės vadovas Jeroenas Dijsselbloemas.

Durys deryboms – užtrenktos

Jeroenas Dijsselbloemas per skubų Europos lyderių susitikimą. Reuters/Scanpix nuotr.

Jis šeštadienį žurnalistams sakė, kad „liūdnas“ Graikijos sprendimas surengti referendumą dėl jos finansinio gelbėjimo programos ateities užveria duris deryboms.

„Esu labai negatyviai nustebintas šiandieninio Graikijos vyriausybės sprendimo, – pareiškė Nyderlandų finansų ministras. – Graikų vyriausybė akivaizdžiai atmetė trijų institucijų deryboms pateiktus naujausius pasiūlymus... Ir šiuo negatyviu pagrindu /.../pasiūlė referendumą su negatyviu patarimu Graikijos žmonėms“.

„Tai liūdnas sprendimas Graikijai, nes jis užvėrė duris deryboms, nors, mano nuomone, tos durys dar buvo atviros“, – sakė J.Dijsselbloemas. – Mes išklausysime graikų ministrą, ar tikrai taip yra, ir tada kalbėsime apie pasekmes, kurios mums gresia“.

Christine Lagarde, vadovaujanti griežčiausiam Graikijos skolintojui, Tarptautiniam valiutos fondui, pareiškė, kad šis kreditorius ir toliau rūpinsis Graikijos ekonomika, nepaisant referendumo.

„Tuo, ką mes darome, iš tikrųjų siekiama atkurti Graikijos ekonomikos stabilumą, ir tai mes ir toliau darysime. Mes tęsime darbą“, – sakė Ch.Lagarde žurnalistams, eidama į posėdį.

Christine Lagarde. AFP/Scanpix nuotr.

„Mes visuomet rodėme savo polinkį lankstumui ir taip darysime toliau“, – pridūrė ji.

Vokietijos finansų ministras Wolfgangas Schaeuble šeštadienį pažymėjo, kad Atėnų sprendimas surengti referendumą dėl Graikijos finansinio gelbėjimo programos ateities „vienašališkai“ užvėrė duris deryboms, per kurias siekta išspręsti jau penkis mėnesius besitęsiančią konfrontaciją su šalies tarptautiniais skolintojais.

Wolgangas Schaueuble. Reuters/Scanpix nuotr.

„Graikijos vyriausybė, jeigu teisingai suprantu, vienašališkai užbaigė derybas“, – W.Schaeuble sakė atvykęs į derybas Briuselyje su kitais euro zonos finansų ministrais.

Liko 3 dienos

Artėjant lemiamai birželio 30-tąjai, iki kada Atėnai privalo sumokėti 1,6 milijardo eurų įmoką Tarptautiniam valiutos fondui, nuotaikos šalyje nėra džiugios.

Briuselyje per visą susitikimą vyravo chaosas. Atrodė, kad susitikimas greit pasibaigs, kai Eurogrupė atmetė graikų prašymą pratęsti derybų laikotarpį ir suteikti trumpalaikę paramą.

Graikijos delegacija išėjo iš susitikimo anksti, vėliau visi ministrai vėl grįžo prie derybų stalo. Eurogrupės vadovas išėjęs iš susitikimo pareiškė, kad sutartis dėl paramos Graikijai nebus pratęsta ir, kad ji pasibaigs antradienio naktį.

Tai reiškia, kad paskutinė Graikijos viltis išlikti eurozonoje greičiausiai žlugo. Graikijos finansų ministras spaudos konferencijoje pareiškė, kad sutarties nepratęsimas reiškia nepataisomą žalą euro zonai.

18 finansų ministrų dar susirinko aptarti, kaip išsaugoti euro zonos ekonomiką, jeigu Graikija būtų priversta išstoti iš euro zonos. Į šį posėdį Graikijos finansų ministras nebuvo pakviestas, o tai reiškia, kad Europos Sąjunga ruošiasi blogiausiam scenarijui.