Verslas

2015.09.08 13:45

Po žinios apie referendumą graikai tuština bankomatus

ELTA 2015.09.08 13:45

Ankstyvą šeštadienio rytą, kai Graikijos premjeras Alexis Tsipras pritrenkė gyventojus žiniomis apie rengiamą referendumą, kurio metu graikai nuspręs tiek savo šalies, tiek galbūt Europos finansinį likimą, lietaus nuplautos Atėnų gatvės buvo beveik tuščios, rašo „Bloomberg“. Tačiau netrukus prie šalies bankomatų nusidriekė žmonių eilės.

Ankstyvą šeštadienio rytą, kai Graikijos premjeras Alexis Tsipras pritrenkė gyventojus žiniomis apie rengiamą referendumą, kurio metu graikai nuspręs tiek savo šalies, tiek galbūt Europos finansinį likimą, lietaus nuplautos Atėnų gatvės buvo beveik tuščios, rašo „Bloomberg“. Tačiau netrukus prie šalies bankomatų nusidriekė žmonių eilės.

Bene pirmieji naujienas išgirdo ir sureagavo taksi vairuotojai. Jie apie planus rengti referendumą kitiems taksi vairuotojams ir praeiviams šaukė pro automobilio langus. Liepos 5 d. Graikija rinksis, ar sutikti priimti naujausius šalies kreditorių reikalavimus, kurie reikš daugiau pensijų apkarpymų ir mokesčių šuolių, ar rizikuoti tikėtinu pasitraukimu ir euro zonos ir nežinomybe dėl šalies ekonomikos ateities.

Kai kurie graikai nuo ryto skubėjo prie bankomatų, nors užsienio reikalų ministro pavaduotojas Eucleides Tsakalotosas juos užtikrino, kad bankai duris atvers ir pirmadienį. Kiti graikai tuo metu džiūgavo dėl šanso Graikijai vėl gali atgauti savo finansų kontrolę po daugiau nei penkerius metus trunkančio ekonominio nuosmukio ir finansinės įtampos, keliamos užsienio bankininkų ir politikų.

Neaišku, koks galėtų būti referendumo rezultatas. Remiantis televizijos „Mega“ prieš daugiau nei savaitę atliktos apklausos duomenimis, 56 procentai graikų norėtų išlaikyti eurą, o per 34 procentus apklaustųjų verčiau rinktųsi šalies bankrotą ir bendros Europos valiutos netektį, nei sutiktų su netenkinančiu finansinės pagalbos susitarimu.

Tačiau taip graikai galvojo dar prieš tai, kai šalies lyderiai euro zonos derybininkus išvadino šantažuotojais, bandančiais pažeminti Graikiją, ir paragino tautą per referendumą ištarti „ne“, kai bus klausiama, ar ji pritaria kreditorių pasiūlymams. Graikų „ne“ galėtų priversti Europos centrinį banką nutraukti finansinį graikų bankų gyvybės palaikymą ir padidinti riziką, kad Graikija formaliai bankrutuos. Tuo metu „taip“ galėtų priversti A. Tsiprą surengti pirmalaikius rinkimus.

Paskutinį kartą tokį svarbų dalyką visuotiniu referendumu graikai sprendė 1974 m., kai šalis piliečių sprendimu tapo respublika.

„Tai siaubinga mintis, – kalbėjo „Bloomberg“ Atėnų gatvėje šeštadienio rytą sutiktas graikas pensininkas Nikolas Karagianakis, – Likti su euru bus sunku, bet grįžti prie drachmos būtų dar blogiau. Man neramu, kad dauguma žmonių apie situaciją nesupranta pakankamai, kad galėtų teisingai nuspręsti balsuodami.“

Vienas didžiausių bankų apribojo elektroninius pervedimus

Vienas didžiausių Graikijos bankų „Alpha Bank“ apribojo elektroninius pervedimus birželio 27 ir 28 dienomis.

Įdomu tai, kad bankas apie apribojimus pervesti pinigus internetu paskelbė praėjus vos kelioms valandoms po to, kai Graikijos ministras pirmininkas Alexis Tsipras pranešė apie po savaitės vyksiantį referendumą dėl finansinės pagalbos susitarimo su užsienio kreditoriais.

Baiminamasi, kad kapitalo kontrolė Graikijoje gali būti įvesta jau ateinantį pirmadienį. Būtent iki pirmadienio dėl „techninių kliūčių“, kaip tvirtina bankas, ir bus taikomi pervedimų apribojimai internetinėje bankininkystėje.