Naujienų srautas

Verslas2015.09.08 13:45

A. Tsipras apie kreditorių pasiūlymą: tai būtų visos tautos pažeminimas

BNS, LRT RADIJAS, LRT.lt 2015.09.08 13:45

Graikija penktadienį atmetė savo skolintojų pasiūlymą pratęsti penkiems mėnesiams dabartinę finansinės pagalbos programą ir skirti 12 mlrd. eurų, jeigu šalis sutiktų įvykdyti virtinę reformų.  Graikija liepos 5 dieną surengs referendumą dėl derybų, kurios su tarptautiniais skolintojais vyks šeštadienį Briuselyje, rezultatų, paskelbė premjeras Alexis Tsipras.

Graikija penktadienį atmetė savo skolintojų pasiūlymą pratęsti penkiems mėnesiams dabartinę finansinės pagalbos programą ir skirti 12 mlrd. eurų, jeigu šalis sutiktų įvykdyti virtinę reformų.  Valdantieji teigė, jog toks pasiūlymas buvo nepriimtinas. Graikija liepos 5 dieną surengs referendumą dėl derybų, kurios su tarptautiniais skolintojais vyks šeštadienį Briuselyje, rezultatų, paskelbė premjeras Alexis Tsipras.

„Žmonės turi nuspręsti laisvai, be jokio šantažo. ... Referendumas vyks liepos 5 dieną“, – A.Tsipras sakė kreipdamasis į tautą per televiziją.

Premjeras šią žinią paskelbė prieš kritiškai svarbų euro zonos finansų ministrų susitikimą šeštadienį Briuselyje, tvyrant dideliam nerimui dėl ateinantį antradienį Graikiją galinčio ištikti bankroto, kuris tikriausiai lemtų šalies pasitraukima iš euro zonos ar net Europos Sąjungos.

„Šešis mėnesius graikų vyriausybė kovojo ..., kad rastų įgyvendinamą sprendinį, kuris gerbtų demokratiją“, – A. Tsipras sakė savo kreipimesi, kurį transliavo Graikijos televizijos.

„Mūsų buvo prašoma taikyti griežto taupymo priemones ..., leisti panaikinti darbo rinkos reguliavimą, apkarpyti pensijas ir padidinti PVM maisto produktams, bet tai būtų visos tautos pažeminimas, – pridūrė premjeras. – Mums iškilo istorinė atsakomybė spręsti šalies ateitį. ... Artimiausiomis dienomis turėsime priimti sprendimus, nuo kurių bus priklausomos būsimos kartos.“

Tiesioginė A. Tsipro kalba iš premjero rezidencijos Atėnuose truko apie penkias minutes.

„Demokratija nusipelnė pastiprinimo su euru susijusiuose reikaluose, – Graikijos finansų ministras Yanis Varoufakis parašė „Twitter“ žinutėje po to, kai buvo paskelbta žinia dėl būsimo referendumo. – Mes ką tik pateikėme. Lai žmonės nusprendžia.“

Skolintojų trejetas – Europos Komisija, Europos centrinis bankas (ECB) ir Tarptautinis valiutos fondas (TVF) – tvirtina, kad Graikija privalo šį savaitgalį susitarti, kad būtų išvengta bankroto ateinančios savaitės pradžioje, kai sukaks galutinis terminas grąžinti pribrendusią skolą TVF.

Tačiau Graikijos vyriausybė argumentuoja, kad reformos, kurių kreditoriai reikalauja mainais į finansinę pagalbą, „skatintų recesiją“ ir kad siūlomas finansavimas yra „nepakankamas“.

Referendumas – ne dėl likimo euro zonoje

Toks sprendimas nustebino euro zonos šalių vadovus. Aptarti žlungančių derybų Briuselyje renkasi euro zonos ministrai, o Graikijos parlamentas ruošiasi balsuoti dėl referendumo paskelbimo.

„Atrodo visai netoli susitarimo buvusi Graikijos vyriausybė, praėjusią naktį, kai jau nebedirbo bankai nusprendė atiduoti sprendimą į tautos rankas. Ar šis referendumas kartu reiškia ir balsavimą dėl liko euro zonoje? Graikijos premjeras sako, kad šis referendumas neturi nieko bendro su euru“, – pranešė LRT Radijo korespondentė Graikijoje Jurgita Montvydaitė.

Referendumas turėtų įvykti kitą sekmadienį. Dabartinis kreditorių pasiūlymas reiškia dar didesnę skolą ir dar griežtesnį taupymo režimą, o Graikijoje jau dabar yra 1,5 milijono bedarbių ir 3 mln. žmonių skursta.

Anot Atėnų, „tai nepriimtina“, nes reikalaujamos reformos stiprins recesiją, o pinigų nepakaks.

„Kreditorių pasiūlymas Graikijos vyriausybei pareikalautų imtis itin recesinių reformų – tai finansavimo sąlyga, o to (pinigų) visiškai nepakanka penkių mėnesių laikotarpiui“, – sakoma vyriausybės pranešime, kuriuo atsakyta į skolintojų pasiūlymą suteikti lėšų.

Graikijai suteikto milžiniško 240 mlrd. eurų pagalbos paketo pratęsimas iki lapkričio būtų jau trečias nuo pernai gruodžio ir suteiktų prasiskolinusiems Atėnams daugiau laiko derėtis su partneriais Europoje dėl finansavimo.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi