Naujienų srautas

Verslas2015.02.12 21:36

Pelną neša tik viena kalinių įmonė

Šalies įkalinimo įstaigose šiuo metu yra beveik 9000 nuteistųjų, iš kurių apie 13 proc. įdarbinti pataisos namų įkurtose valstybinėse įmonėse.  Šios, išskyrus įmonę prie Pravieniškių pataisos namų, ir toliau dirba nuostolingai. 2012-ųjų pirmas pusmetis taip pat didelio optimizmo neteikia. Tačiau LRT kalbinti pašnekovai neigia mitą, kad pirkėjai skeptiškai žiūri į nuteistųjų pagamintą produkciją.

Šalies įkalinimo įstaigose šiuo metu yra beveik 9000 nuteistųjų, iš kurių apie 13 proc. įdarbinti pataisos namų įkurtose valstybinėse įmonėse. Šios, išskyrus įmonę prie Pravieniškių pataisos namų, ir toliau dirba nuostolingai. 2012-ųjų pirmas pusmetis taip pat didelio optimizmo neteikia. Tačiau LRT kalbinti pašnekovai neigia mitą, kad pirkėjai skeptiškai žiūri į nuteistųjų pagamintą produkciją.

„Dirbame, kaip sakoma, apgailėtinai“

Pataisos namai Kaune, Vilniuje, Panevėžyje, Alytuje ir Marijampolėje turi greta įkurtas valstybines įmones, kuriose dirba kaliniai. Dominuojanti veiklos rūšis – baldų gamyba ir elektros instaliacija. Dalis produkcijos eksportuojama ir į kitas Europos šalis – Olandiją, Belgiją, Latviją.

Kaip LRT interneto tarnybą informavo Kalėjimų departamento Gamybos skyriaus viršininkas Sigitas Aukškalnis, lyginant su 2008-aisiais, prieškriziniais metais, realizacijos įplaukos sumažėjo beveik du kartus. 2011-aisiais esą buvo kiek geriau – per tris įmones Alytuje, Marijampolėje ir Pravieniškėse pasiektas 300 tūkst. Lt pelnas.

„Bet taip yra praktiškai dėl Pravieniškių įmonės, ji dirbo pelningai, o Alytus ir Marijampolė – nuostolingai. Mes dirbame, kaip sakoma, apgailėtinai, kol kas nuostolingai. Metų pradžia, vidurys, įsibėgėjam, bet didelio optimizmo ateitis nežada, yra esminių problemų. Anksčiau gaudavome subsidijų iš darbo užmokesčio kompensavimo programos, o šiais metais nutraukė tą paramą ir, matyt, tos paramos sąskaita dirbame nuostolingai“, –  pokalbį tęsė  S. Aukškalnis. Tuo metu 2010-aisiais Pravieniškių, Alytaus ir Marijampolės įmonės dirbo nuostolingai ir sudarė virš milijono litų nuostolį. 

Kas pagamino – nežiūri

Tuo metu lrt.lt kalbintas Valstybinės įmonės prie Pravieniškių pataisos namų direktoriaus pavaduotojas Vytautas Pitkauskas skaičiavo, kad šiuo metu Pravieniškėse dirba 580 nuteistųjų, o visoje valstybės įmonėje, kartu su  filialais Panevėžyje ir Vilniuje, iš viso dirba 760 nuteistųjų. Šios įmonės apyvarta praėjusiais metais buvo apie 17 mln. Lt ir 0,5 mln. Lt pelno. „Medžio apdirbimas, baldai, metalo apdirbimas – metaliniai baldai. Į užsienį eksportuojame inkilus“, –  konkrečiai veiklos sritis nusakė V. Pitkauskas.

Tiesa, ši įmonė, pasak pašnekovo, nedirba su mažmeniniais ar didmeniniais prekybos tinklais, o gaminius parduoda tiesiai iš įmonės. „Bandom konkuruoti su privačiomis kompanijomis, tai stengiamės kainos ir kokybės santykį išlaikyti kuo priimtinesnį nei kad žmogus kur nors kitur nusipirktų. Pragyvenimo lygis nėra aukštas“, – tęsė V. Pitkauskas, pridurdamas, kad ši įmonė daugiau orientuojasi ne į individualius žmones, o įstaigų aptarnavimą.

LRT interneto tarnybai pasiteiravus V. Pitkausko, ar žmonės nežiūri skeptiškai į kalinių pagamintus gaminius ir nesirenka kitų įmonių, pašnekovas teigė, jog žmogus šiandien perka kokybės ir kainos santykį, kuris yra jam tinkamas ir priimtinas. „O kas pagamino, man atrodo, šiandien niekas nežiūri“, – įsitikinęs pašnekovas.

S. Aukškalnis pridūrė, kad kiekviena įmonė turi savo pavadinimą ir dažnai ant kokio nors gaminio pakuotės gali būti nenurodyta, kad pagaminta pataisos namuose. „Skeptiškai tikrai nežiūri, o produkcija konkurencinėje kovoje su kitomis produkcijos rūšimis iš kitų, trečiųjų šalių gal ir konkuruoja, bet mūsų gaminys tikrai yra geresnis, gal ir šiek tiek brangesnis“, – nuomonę išsakė S. Aukškalnis.

Nespėjo gaminti rogučių

Kad ant pakuočių nėra nurodyta, jog gaminys pagamintas pataisos namuose, patvirtino ir vieno prekybos tinklo direktoriaus pavaduotojas. „Nuorodos, kad pataiso namuose pagaminta prekė, nėra. Daiktai gerai perkami, ypač rankų darbo šašlykinės, tvoros elementai, kalviniai darbai“, – sakė Vilniuje įsikūrusio prekybos tinklo direktoriaus pavaduotojas.

S. Aukškalnis pridūrė, kad kaliniai gamina ir laisvalaikio bei sezonines prekes – šašlykines, kepsinines, o praėjusių metų žiemą esą nespėjo gaminti rogučių, jos buvo greitai išperkamos. Pasak S. Aukškalnio, Vyriausybės nutarimu nuteistųjų atlyginimai yra „pririšti“ prie minimalaus mėnesinio atlygio. „Priklausomai, kokią produkciją gamina, bet [uždirba] maždaug nuo 300 iki 350 Lt [per mėnesį]“, – paklaustas, kiek vidutiniškai uždirba kaliniai, atsakė S. Aukškalnis.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi