Verslas

2015.09.08 13:45

Galutinio susitarimo dėl Graikijos laukia šeštadienį

Europos lyderiai perspėjo Graikiją, kad ji privalo pasiekti susitarimą su skolintojais iki lemiamų derybų šeštadienį, kitaip Atėnams gresia pasitraukimas iš euro zonos.

Europos lyderiai perspėjo Graikiją, kad ji privalo pasiekti susitarimą su skolintojais iki lemiamų derybų šeštadienį, kitaip Atėnams gresia pasitraukimas iš euro zonos.

Ketvirtadienį euro zonos finansų ministrams nepavyko susitarti dėl finansinės pagalbos programos Graikijai, todėl visos viltys dedamos į šeštadienį vyksiančias derybas.

Atėnams iki birželio 30 dienos reikia gauti pusantro milijardo eurų, kuriuos privalo grąžinti Tarptautiniam valiutos fondui, kitaip kyla grėsmė narystei euro zonoje.

„Keletą paskutinių dienų buvome arti susitarimo, tačiau vis negalime susitarti iki galo. Todėl privalome daryti viską. Prancūzija stengiasi, kad būtų pasiektas bendras tvarus susitarimas. Graikija turi pateikti pasiūlymą, kuris leistų institucijoms pradėti paskutinį paramos etapą“,– sake Prancūzijos prezidentas Francois Hollande`as.

„Viskas turi įvykti šeštadienį dėl gana paprastos priežasties – dokumentas dar turi atsidurti parlamente, pirma Graikijos, o tada ir kelių kitų ES valstybių narių“, – teigė Hagoje su žurnalistais kalbėjęs euro grupės vadovas Jeroenas Dijsselbloemas.

Dar viena priežastis, kodėl šeštadienį vyksiantis susitikimas bus lemiamas – Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas atmetė galimybę sušaukti specialų euro zonos viršūnių susitikimą, panašų į surengtą praeitą pirmadienį, kuris nepadėjo išspręsti šios krizės.

„Vienintelis dalykas, kurio mums reikia – paramos paketas, vėl pastatysiantis Graikiją ant kojų, taip pat būtina imtis reikalaujamų veiksmų. Tai daugiau turi būti reformos, o ne išlaidų mažinimas, tačiau veiksmų imtis būtina“, – kalbėjo J. Dijsselbloemas.

ES ir TVF Atėnams pasiūlė penkiems mėnesiams pratęsti dabartinę finansinės pagalbos programą ir skirti 12 mlrd. eurų, jeigu šalis sutiktų įvykdyti virtinę reformų, sakoma dokumente, su kuriuo penktadienį susipažino naujienų agentūra AFP.

Graikijai suteikto milžiniško 240 mlrd. eurų pagalbos paketo pratęsimas iki lapkričio būtų jau trečias nuo pernai gruodžio ir suteiktų prasiskolinusiems Atėnams daugiau laiko derėtis su partneriais Europoje dėl tolimesnio finansavimo.