Verslas

2019.05.28 15:06

Trumpo ir Kinijos prekybos karas pasauliui gali kainuoti 600 mlrd. dolerių

ELTA 2019.05.28 15:06

Tolesnis Jungtinių Valstijų ir Kinijos nesutarimų dėl prekybos eskalavimas bei papildomų muitų įvedimas gali lemti tai, kad 2021-aisiais pasaulio ekonomika neteks apie 600 mlrd. dolerių bendrojo vidaus produkto (BVP).

„Jei muitai apims visą JAV ir Kinijos prekybą, o finansų rinkos patirs didžiulį nuosmukį, pasaulio BVP 2021 m. kris net 600 mlrd. dolerių“, – skaičiuoja „Bloomberg“ analitikai.

Pasak ekonomistų prognozių, būtent 2021-aisiais galima tikėtis pačio smarkiausio konflikto tarp Kinijos ir Jungtinių Valstijų paaštrėjimo, o vėliau įtampa turėtų mažėti.

Kaip skelbia „Bloomberg“, jei prekybos karas ir toliau bus eskaluojamas, labiausiai nuo JAV įvestų prekybos apribojimų nukentės tokios Azijos šalys, kaip Taivanas, Pietų Korėja ir Malaizija.

Donaldas Trumpas gegužės pradžioje nuo 10 iki 25 proc. padidino muitų tarifus daliai iš Kinijos importuojamų prekių. Į tai Kinija atsakė pažadais didinti muitų tarifus amerikietiškoms prekėms.

Prekybos karas tarp dviejų didžiausių pasaulio ekonomikų prasidėjo pernai. Jungtinės Valstijos kaltino Pekiną verčiant Jungtinių Valstijų bendroves, veikiančias Kinijoje, dalytis technologijomis su vietiniais partneriais ir perduoti intelektinės nuosavybės paslaptis.

Pati Kinija tai neigia. D. Trumpo administracijos pareigūnai taip pat prieštarauja Kinijos keliamiems prekybos barjerams, kaip valstybinėms subsidijoms, reguliavimui, verslo licencijavimo procedūroms, prekių standartų priežiūrai ir kitoms praktikoms, kurios, esą užveria Kinijos rinką užsienio įmonėms arba suteikia vietos įmonėms nesąžiningą pranašumą.