Verslas

2019.05.28 11:19

Į apyvartą išleidžiami nauji 100 ir 200 eurų banknotai lengviau tilps į piniginę

sugadintus banknotus galite atgauti

Antradienį Lietuvoje ir kitose euro zonos šalyse į apyvartą išleidžiami nauji 100 ir 200 eurų banknotai. Kaip tvirtina Lietuvos bankas, šiuos banknotus padirbti bus dar sunkiau, jie tarnaus ilgiau ir lengviau tilps į piniginę.

Nuo šiol 100 ir 200 eurų banknotai bus tokio paties pločio, kaip ir 50 eurų banknotas. Lietuvos banko tvirtinimu, dėl šios priežasties nuo šiol apdoroti banknotus aparatais bus lengviau. Be to, jie geriau tilps į žmonių pinigines ir ilgiau bus tinkami naudoti, nes lėčiau nusidėvės.

Lietuvos banko Grynųjų pinigų departamento direktorius Deivis Stankevičius atkreipia dėmesį, kad 100 eurų banknotas yra ketvirtas pagal populiarumą Lietuvoje. Jis sudaro 12 proc. visų Lietuvoje išleidžiamų banknotų. 200 eurų banknotas mažiau populiarus – jis sudaro tik 2 proc. išleidžiamų banknotų. Dažniausiai Lietuvoje naudojami 50 ir 20 eurų banknotai.

Kaip pristatyme tvirtina Lietuvos banko pinigų ekspertė Ramunė Juzėnienė naujieji 100 ir 200 eurų banknotai pagaminti su hologramomis su erdviniais elementais ir patobulintais smaragdo spalvos skaičiais. Patobulintoje jo versijoje matyti simboliai „€“.

Kreipiant banknotą, dešinėje esančios sidabro spalbos juostelės viršuje esančioje hologramoje su erdviniais elementais matyti aplink skaičių judantys simboliai „€“. Tiesioginėje šviesoje jie tampa ryškesni.

Sidabro spalvos juostelėje dar matytu Europos portretas, architektūros objekto motyvas ir didelis simbolis „€“.

Anot Lietuvos banko Grynųjų pinigų departamento direktoriaus Deiviaus Stankevičiaus, 100 ir 200 eurų banknotai užbaigia banknotų seriją „Europa“. 500 eurų banknotas šioje serijoje nebus išleidžiamas.

„Antroje serijoje nėra 500 eurų. [...] Lieka pirmosios serijos [šio nominalo] banknotai, jie centrinių bankų į apyvartą nebėra išleidžiami“, – sako D. Stankevičius.

Prekybos vietose gyventojai neribotą laiką galės atsiskaityti tiek senosios, tiek naujosios laidos banknotais.

„Europos serija pradėta prieš šešerius metus. Iš pradžių pradėti leisti mažesnių nominalų banknotai. [...] 100 ir 200 eurų banknotai Lietuvoje nėra tokia populiarūs“, – tvirtina D. Stankevičius.

Sulietus ar apdegusius pinigus galite susigrąžinti

Lietuvos bankas primena – apdegusius, suplyšusius, sulietus ar kitaip sugadintus banknotus galima atnešti į Lietuvos banką, kur jie bus pakeisti.

R. Juzėnienės teigimu, gyventojai vis dar linkę santaupas saugoti grynaisiais pinigais: juos slėpti krosnyse, spintose ar netgi užkasti į žemę.

„Galima spręsti, kad daugiausia gauname suplėšytų, o po to – sudegusių banknotų. Vyresni žmonės yra įpratę kaupti banknotus krosnyse. Jie neperspėja giminaičių, kurie atvažiavę užkuria krosnis ir taip sudegina banknotus. Taip pat banknotai yra pametami arba užkasami į žemę. Vėlgi, ištraukus jie būna praradę savo mokumo požymius“, – sako R. Juzėnienė.

Tiesa, reikėtų atsiminti, kad banknotai keičiami tik tuo atveju, jeigu yra išlikęs daugiau kaip 50 proc. vientiso banknoto ploto. Kitaip tariant, jeigu banknotas suplėšytas į smulkias dalis, susmulkintas dokumentų naikintuvu, bankas jo pakeisti negalės, nes išlikę per mažai banknoto.

Įvertinimo ekspertizę bankas atlieka per du mėnesius. Jeigu pripažįstama, kad nuostoliai gyventojui turėtų būti kompensuoti, atitinkama suma pervedama tiesiai į jo banko sąskaitą.