Verslas

2019.06.02 07:00

Verslo šantažo forma ar sutapimas: galimai šmeižikišką domeną siūlo pirkti už tūkstančius eurų

Jonas Deveikis, LRT.lt2019.06.02 07:00

Internete parduodamas domenas, kuriame kritikuojamas sostinėje besiplečiantis Lazdynėlių mikrorajonas. Raginama nepirkti jame butų dėl nepakeliamos smarvės bei kitų nepatogumų. Iš pirmo žvilgsnio pasiūlymas atrodo tarsi lengva 21 a. šantažo forma. IT ekspertas Marius Pareščius primena, kad panašus atvejis buvo ir praeityje.

Internetinių domenų pardavinėjimas yra viena iš verslo rūšių, kur galima papildyti kišenes solidžia pinigų suma. Pavyzdžiui, oficialiai pasaulyje brangiausiai parduotas domenas buvo lasvegas.com. Už jį 2005 metais buvo paklota 90 mln. JAV dolerių. Atsižvelgus į infliaciją, šių dienų kainomis tai būtų 117 mln. JAV dolerių.

Tokiu verslu verčiasi ir Lietuvos apsukruoliai. Tiesa, kai kurios internetinės svetainės gali priminti netgi lengvą šantažo formą. Pavyzdžiui, internete galima rasti svetainę, kurioje yra pateikiama neigiama informacija apie Vilniuje esantį Lazdynėlių mikrorajoną.

Vos tik atsidarius internetinę svetainę lazdyneliai.lt, lankytojus pasitinka užrašas: „Nepirkit butų Lazdynėliuose, nes kiekvieną rytą jausit smarvę iš valymo įrenginių bei stovėsit kamščiuose, nes vos vienas išvažiavimo kelias“, o žemiau pateikiamas telefono numeris domenui įsigyti.

Smirda, nėra infrastruktūros, dideli kamščiai

Svetainėje rašoma, kad Lazdynėlių mikrorajonas pastaruoju metu tapo itin populiarus tarp nekilnojamojo turto vystytojų. Čia vykdoma vis daugiau statybų, o gyventojams siūloma įsigyti būstus patrauklia kaina.

Vis dėlto svetainės kūrėjas pažymi, kad norintiesiems keltis gyventi į minėtą mikrorajoną vertėtų sunerimti, kadangi jame yra labai prasta infrastruktūra.

„Didžiausia Lazdynėlių problema galima laikyti laisvalaikio ir poilsinės infrastruktūros nebuvimą – mikrorajone nėra vidurinės mokyklos, tik keli privatūs darželiai, trūksta paprastos parduotuvės, sporto klubo, galiausiai – kavinės.

Tai yra, trūksta to, kas būna iš karto numatyta plečiamame daugiabučių kvartale tam, kad šiuolaikiškam gyventojui, šeimoms būtų kur praleisti laisvalaikį ir apsirūpinti pagrindinėmis maisto prekėmis“, – rašoma svetainėje.

Taip pat teigiama, kad susisiekimas su kitomis miesto dalimis yra itin prastas: „Lazdynėlių mikrorajonas yra viena iš probleminių Vilniaus miesto gyvenviečių eismo atžvilgiu. Į Lazdynėlius galima patekti tik pagrindine Lazdynėlių gatve – ja vyksta tiek išvažiavimas, tiek įvažiavimas į rajoną – ir vos dviejų krypčių eismo juosta. Tada visi įsilieja į vieną gatvę – į tą pačią, į kurią įvažiuoti turi ir Bukčių gyventojai.“

Trečia problema – Lazdynėliuose nosis riečia prastas kvapas: „Šalia teka Neris, o netoliese yra Gariūnai, o ten – valymo įrenginiai. Jei šalta – dvokia, jei šilta – dvokia taip pat. Ryte dvokia, nes šalta, vakare dvokia, nes viskas po dienos šyla. Žiemą ir gilų rudenį dvokia, nes šalta ir drėgna, vasarą – nes karšta.

Ir kuo toliau, tuo labiau. Įsivaizduokite savo butą ar namą, kuriame yra puiki ventiliacija, oro tekėjimas į kambarį, arba tiesiog nusprendėte atidaryti langą – smarvė jau jūsų gyvenamosiose patalpose“, – rašoma svetainėje bei siūloma skambinti tiems, kas norėtų įsigyti internetinę svetainę.

Domeno kaina – 6 tūkst. eurų

Portalo LRT.lt žurnalistams susisiekus su svetainės domeną parduodančiu asmeniu, jis teigė, kad tikisi gauti 6000 eurų. Jei atsirastų rimtas pirkėjas, kainą būtų galima šiek tiek paderinti.

Pardavėjo pasiteiravus, kokia įmonė parduoda domeną, jis nepanoro atskleisti pavadinimo, tačiau teigė, kad įmonė yra lietuviška bei registruota kaip PVM mokėtoja.

Pardavėjas patikino, kad yra pardavęs ne vieną daug brangesnį domeną ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje, todėl nėra ko nerimauti.

„Svetainę perleistume per internetines domenų registravimo, svetainių talpinimo bei serverių nuomos paslaugas teikiančią įmonę, o domeno išlaikymas per metus kainuotų tik 9 eurus“, – tikino pardavėjas.

IT ekspertas: į panašų atvejį buvo patekęs „Hanneris“

Vienas pirmųjų Lietuvoje pradėjęs registruoti bei pardavinėti domenus informacinių technologijų ekspertas Marius Pareščius portalui LRT.lt teigė, kad domenų pardavinėjimas Lietuvoje prasidėjo 1998 metais, o nuo to laiko jis atsimena vieną atvejį, kai NT vystytojas „Hanner“ 2009 metais padavė į teismą vaikiną, kuris internetiniame forume kritikavo „Hanner“ dukterinę įmonę.

2008 metais Ričardas Bernotavičius įkūrė diskusijų portalą bajorukalvos.lt, čia žmonės dalindavosi informacija apie Bajorų mikrorajone statybos bendrovės „Hanner“ vykdomus darbus ir nevengė jų kritikuoti. Verta pabrėžti, kad „Hanner“ turėjo antrinę grupės įmonę, kuri taip pat vadinosi „Bajorų kalvos“. 

„Praėjus porai savaičių nuo portalo starto, jo įkūrėjas R. Bernotavičius sulaukė skambučio iš bendrovės „Hanner“, turinčios antrinę bendrovę „Bajorų kalvos“, ir prašymo perduoti jai portalą. Kai R. Bernotavičius nesutiko, bendrovė „Bajorų kalvos“ padavė jį į teismą.

Paprastai interneto adresas priklauso tam, kas jį registruoja pirmas, tačiau statybų bendrovė tikino, kad šis adresas gali priklausyti tik jai, o dėl forumo dalyvių diskusijų apie butų kokybę ji patiria neturtinę žalą“, – rašė portalas diena.lt

Vėliau R. Bernotavičius sutiko perleisti internetinę svetainę „Hanner“, o įmonė papildomai dar iškėlė ieškinį, prašydama kompensuoti patirtą neturtinę žalą  (30 tūkst. litų) dėl sugadintos reputacijos.

M. Pareščiaus pasiteiravus, kiek kainuoja lietuviški domenai, jis teigė, kad vidutinės kainos nėra. „Gali kainuoti nuo 50 eurų, o viršutinė kaina gali siekti ir 30 tūkst. eurų“, – teigė M. Pareščius bei pridūrė, kad brangiausias Lietuvoje parduotas domenas – vox.lt. Šį domeną kiek daugiau nei prieš dešimt metų įsigijo tuometinis „Lietuvos telekomas“ (dabar – TEO).

M. Pareščius dėl konfidencialumo susitarimo neatskleidė, kiek siekia jo brangiausiai parduoti domenai, tačiau tikina, kad per pastaruosius penkerius metus teko parduoti domenų, kurių kaina siekė iki 20 tūkst. eurų.

NT vystytojas: niekas nesiūlė pirkti domeno

LRT.lt žiniomis, kol kas nė viena iš statybas vykdančių NT bendrovių neišreiškė noro įsigyti domeną, kuriame kritikuojamas minėtas mikrorajonas.

Įmonė „Aitvarų namai“, Lazdynėliuose vystanti NT projektus, LRT.lt patvirtino, kad pasiūlymo įsigyti domeną, kuriame pateikiama kritiška informacija, jie nėra gavę.

„Aitvarų projektų“ direktorė Vita Žutautaitė komentuodama internetinėje svetainėje išsakytą kritiką teigė, kad problemos dėl infrastruktūros trūkumų turėtų sumažėti, kadangi Lazdynėliuose įmonė ketina pastatyti prekybos centrą, kuris bent jau minimaliai turėtų patenkinti gyventojų poreikius.

V. Žutautaitė taip pat minėjo, kad įmonė stengiasi gerinti Lazdynėlių gatvės tvarkymo darbus, rengia gatvės projektą, tačiau galutinį sprendimą priima Vilniaus miesto savivaldybė. Paklausta, ar tikrai Lazdynėliuose gyventojai susiduria su prastu kvapu, ji atsakė trumpai: „Kiek patys ten būname, kvapai jau sumažėję.“

Kvapai neviršija leistinos normos

Vilniaus miesto savivaldybė taip pat suskubo pakomentuoti situaciją dėl Lazdynėlių mikrorajono. Savivaldybės atstovė spaudai Neringa Kolkaitė portalui LRT.lt tvirtino, kad  Lazdynų mikrorajone yra 9 savivaldybės lopšeliai-darželiai, nors svetainėje ir teigiama, kad yra vos keli.

Pažymima, kad rajone taip pat įsikūrusios kelios mokyklos: darželis-mokykla „Svaja“, Vilniaus Žėručio pradinė mokykla, Vilniaus Lazdynų mokykla, Vilniaus Sausio 13-osios mokykla, Vilniaus „Ąžuolyno“ progimnazija, Vilniaus „Minties“ gimnazija.

N. Kolkaitė teigia, kad Lazdynėlių mikrorajone šiemet buvo atnaujintos 5 gatvės ir jau projektuojama dviejų eismo juostų gatvė, kuri ties Erfurto gatve išplatės iki trijų eismo juostų. Šalia gatvės bus įrengti 2,5 m pločio šaligatvis ir dviračių takas, o tai turėtų pagerinti susisiekimą.

Komentuodamas situaciją dėl prasto kvapo „Vilniaus vandenų“ Komunikacijos skyriaus vadovas Mindaugas Linkaitis teigė, jog nėra tikslu sakyti, kad Gariūnų prieigose tik „Vilniaus vandenų“ nuotekų valykla skleidžia kvapus. Ten yra ir dar kelios bendrovės, kurios kompostuoja ar kitaip tvarko atliekas, todėl reikia domėtis, iš kurio konkrečiai objekto galėjo sklisti kvapas.

M. Linkaitis pažymi, kad „Vilniaus vandenų“ nuotekų valykla, esanti Titnago g. 74, veikia be sutrikimų, todėl nėra prielaidų susidaryti intensyvesniems kvapams, nei leidžia higienos normos. Taip pat ekspertas pažymi, kad „Vilniaus vandenys“ šį mėnesį paskelbė Vilniaus nuotekų valyklos rekonstrukcijos darbų konkursą. Įgyvendinus rekonstrukcijos darbus, kvapai, anot jo, turėtų dar labiau susilpnėti.