Verslas

2015.06.25 15:44

V. Putinas žada nebetaikyti nuolaidų Ukrainai

DELFI.lt 2015.06.25 15:44

Atpigus naftai, Rusija jokiais būdais nebegali Ukrainai taikyti ankstesnės nuolaidos gamtinėms dujoms, tačiau jų kaina Ukrainai negali būti didesnė nei kaimyninėms šalis, pavyzdžiui, Lenkijai, pareiškė Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, skelbia newsru.com.

Atpigus naftai, Rusija jokiais būdais nebegali Ukrainai taikyti ankstesnės nuolaidos gamtinėms dujoms, tačiau jų kaina Ukrainai negali būti didesnė nei kaimyninėms šalis, pavyzdžiui, Lenkijai, pareiškė Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, skelbia newsru.com.

„Šiuo atveju svarbiausias klausimas yra kaina. Akivaizdu, kad, ir toliau pingant naftai, pagal ką ir nustatoma dujų kaina, mes nebegalėsime pasiūlyti tokio dydžio nuolaidos, kokia buvo taikoma anksčiau. Nepaisant to, bet kokiu atveju galutinė kaina vartotojams iš Ukrainos neturi būti didesnė nei kaimyninėms valstybėms, pavyzdžiui, Lenkijai“, – Rusijos prezidentą cituoja naujienų agentūra „Interfax“.

Tai reiškia, kad, remiantis „Gazprom“ duomenimis, rusiškų dujų kaina Ukrainai trečiąjį 2015 metų ketvirtį be nuolaidos sieks 287,15 dolerių (256,09 Eur) už tūkstantį kubinių metrų, o ketvirtą ketvirtį – 262,5 dolerius (234,10 Eur). Antrąjį ketvirtį kaina su nuolaida siekė 247,18 dolerių (220,44 Eur) už tūkstantį kubinių metrų. Pirmąjį 2015 metų ketvirtį nuolaida dujoms sudarė 23 proc. sutartyje nurodytos kainos, o antrąjį ketvirtį – jau 29 proc.

Rusijos energetikos ministras Aleksandras Novakas teigia, kad trišalės konsultacijos, kuriose dalyvauja Rusija, Europos Sąjunga ir Ukraina, dujų klausimu vyks ateinančią savaitę. Iki minėtosios datos Ukrainai privalu požeminėse dujų saugyklose sukaupti iki 19-20 mlrd. kubinių metrų dujų. Šiuo metu šis rodmuo siekia 11,5 mlrd. kubinių metrų.

Anksčiau A. Novakas sakė, kad Kijevas kol kas į Rusijos valdžią dėl nuolaidos gamtinėms dujoms trečią 2015 metų ketvirtį nesikreipė. Pirmiausia šiuo klausimu į Rusijos valdžią turi kreiptis „Gazprom“, kaip kad buvo daroma ir anksčiau, o tada valdžia imsis svarstyti gautą siūlymą.

„Kol kas Ukraina oficialiai į mus nesikreipė. Kol kas visi pokalbiai vyksta tik norų lygyje. Reikia oficialaus Ukrainos kreipimosi“, – pareiškė Rusijos energetikos ministras.

Anksčiau per interviu televizijos kanalui „Rossija 24“ A. Novakas sakė, kad nuolaida dujoms Ukrainai trečią 2015 metų ketvirtį greičiausiai sudarys 30 proc.

Priminsime, kad balandį A. Novakas pareiškė, kad sprendimas dėl nuolaidos dydžio Ukrainai bus priimamas prieš kiekvieną ketvirtį, o jos nustatyto mechanizmas bus paremtas „vertinant tuo metu esančią situaciją“.

Balandžio pabaigoje Ukrainos energetikos ministerijos vadovas Vladimiras Demčišinas kalbėjo, kad Ukraina viliasi, kad dujų kaina už tūkstantį kubinių metrų trečią ketvirtį bus mažesnė nei 220 dolerių (196,2 Eur).

Rusiškos dujos į Ukrainą keliauja pagal 2014 metų spalį pasirašytą susitarimą, vadinamąjį „žiemos paketą“. Nuo 2014 metų vasaros „Gazprom“ Ukrainai dujų netiekia, reikalaudamas grąžinti susikaupusią skolą. „Žiemos paketas“ galiojo iki balandžio 1 dienos. Nepaisant to, šalims pavyko sutarti dėl nuolaidos pratęsimo antram 2015 metų ketvirčiui.