Verslas

2019.05.25 20:45

Artėja apsisprendimo metas dėl pensijos: vieno universalaus patarimo nėra

Liko mėnuo apsispręsti dėl būsimos pensijos. Pagelbėti gali ir dar viena sukurta skaičiuoklė. Vis dėlto ekonomistai sako, kad vieno patarimo visiems nėra, todėl, likdamas arba išeidamas iš antrosios pakopos, kiekvienas daugiau ar mažiau dalyvauja loterijoje.

Ekonomistų teigimu, jei sočiau nori gyventi ir būsimieji Lietuvos pensininkai, turi kaupti senatvei papildomai, kiek tik išgali. Kur ir kaip – jų pačių reikalas.

„Jeigu kas nors yra toks gerai išmanantis, kaip jam investuoti turimus laisvus pinigus, kaip atitinkamai pirkti nekilnojamąjį turtą ar kažką kitą, jis gali tai padaryti geriau nei profesionalūs pensijų fondų investuotojai. Tokiu atveju jam galbūt geriau pačiam su savo pinigais apsieiti“, – komentuoja Vilniaus universiteto profesorius Teodoras Medaiskis.  

Per milijoną Lietuvos gyventojų yra antrosios pakopos privačių pensijų fondų klientai. Nuo sausio įsigaliojusi reforma visus juos privertė dar kartą apgalvoti, ar jie nori kaupti privačiai, ar ne. Norintiems yra valstybės paskata. Kad žmonės remtųsi ne emocijomis, o skaičiais, gelbsti „Sodros" skaičiuoklė.

„Tai, ką kaupėte iki šiol, dėl to buvo mažinama jūsų pensija. Reikia pasverti, ar iš to, ką sukaupėte, ateityje gausite daugiau pajamų, ar, grąžinus sukauptus pinigus į „Sodrą“, „Sodra" jums, tikėtina, mokės daugiau“, – svarsto Lietuvos Aktuarų draugijos valdybos narys Evaldas Valeiša.

Skaičiuoklės iniciatoriaus teigimu, pasitikrinti dėl grįžimo į „Sodrą“ rekomenduotina vyrams nuo 50 ir moterims nuo 40 metų.

„Kodėl moterims anksčiau verta pasitikrinti? Todėl, kad moterys gyvena ilgiau. Kadangi „Sodros“ pensija indeksuojama, ji laikui bėgant didėja, o anuitetai bus fiksuoto dydžio, tai, kuo ilgiau žmogus gyvena, tuo labiau jam apsimokėtų turėti „Sodros“ pensiją, jeigu startuoja nuo to paties lygio. Šioje vietoje atsiranda tokie skirtumai, kad moterims tarsi labiau apsimokėtų atskirais atvejais, bet didžiajai daliai žmonių neapsimoka grįžti, tą reikėtų pažymėti“, – akcentuoja E. Valeiša.

Tūkstančiai žmonių jau apsisprendė. Didžiausias aktyvumas buvo sausį, tokio pat tikimasi ir birželį, tai – paskutinis tam duotas mėnuo iš pusmečio.

„Tokia ir tendencija, kad nebuvo taip blogai, kaip galbūt kažkas prognozavo. Galbūt į „Sodrą“ grįžtančiųjų kiek didesnis skaičius, negu buvo galima įsivaizduoti. Stabdančiųjų buvo gerokai mažiau, negu buvo manoma“, – teigia Investicinių ir pensijų fondų asociacijos vadovas Šarūnas Ruzgys.

Kita vertus, jeigu antrosios pakopos senbuvis ar naujai į ją įtrauktas būsimas pensininkas iki birželio 30-osios nedarys nieko – problemos nebus.

„Jie tiesiog liks ten, kur yra. Jeigu iki šiol kaupė antrojoje pakopoje, taip ir kaups. Jeigu nekaupė ir juos automatiškai įjungia nuo šių metų, tai ir kaups. Ir tai nėra blogai. Tiesiog dalis žmonių nepasinaudos galimybe įsivertinti, kas jiems labiau apsimoka šiuo metu“, – sako E. Valeiša.

„Žmonės klausia patarimo, bet tenka prieiti išvadą, kad tam tikra prasme tai yra loterija. Jeigu būtų kažkoks universalus, visiems teisingas vienas patarimas, tai tas patarimas seniai būtų pasakytas, būtų visuotinai žinoma, kad jis yra teisingas“, – akcentuoja T. Medaiskis

Senatvės pensija iš „Sodros“ esą priklausys nuo to, kiek tuo metu bus dirbančiųjų, kokios bus jų algos. Privačiai fonduose sukaupta pensija - nuo investicinės grąžos. Finansų profesionalai ir ekonomistai prognozuoja, kad ateity pensijų sistema dar bus taisoma, galbūt net ne kartą.