Verslas

2019.05.25 15:35

Taromatų sistema pasiteisino su kaupu: planuoja surinkinėti ir stipriojo alkoholio butelius

Prieš trejus metus įvesta taros užstato sistema pasiteisino – skaičiuojama, kad gyventojai atgal suneša apie 90 proc. į rinką išleidžiamų pakuočių. Aplinkos ministerijos teigimu, laikas esamą sistemą plėsti bei pradėti surinkinėti ir stipriojo alkoholio butelius.

Gyventojai tokią idėją linkę palaikyti, o štai prekybininkai sako, kad pirmiausia reikėtų įvertinti, ar siekiama nauda bus proporcinga sąnaudoms.

Prieš trejus metus pradėjusi veikti užstato sistema, anot specialistų, pasiteisino su kaupu. Sistemos įvedimo pradžioje buvo skaičiuojama, kad 90 proc. pakuočių bus surenkama tik 2020-aisiais, tačiau šis tikslas buvo pasiektas dar 2017 metais. 

„Įdiegus sistemą sutvarkoma per 90 procentų butelių. Didžiausias vaizdas susidaro, kai paskaičiuoji, kiek tų butelių išgeriama per metus, tai per metus išleidžiama į rinką daugiau nei pusę milijardo butelių“, – teigia „Užstato sistemos administratoriaus“ vadovas Gintaras Varnas.

Stipriojo alkoholio butelių surinkimui į taromatus „Užstato sistemos administratorius“ neprieštarauja, tačiau, kiek kainuotų taromatų pritaikymas ir vyno bei degtinės buteliams – nežinoma.

„Yra visokiausių atsiliepimų – kai kam tarifas per mažas, kai kam nuostolingas, o yra ir nesiskundžiančių. Tarifas vienas, o situacijų daug tai, jei gyventojai nusiperka vienur, o priduoda kitur, tai ta našta persiskirsto, tai vieno atsakymo nėra“, – sako prekybos įmonių asociacijos vykdomoji direktorė Rūta Vainienė.

Aplinkos ministerija paskatinta taros užstato sistemos sėkmės jau galvoja ne tik apie stipriojo alkoholio butelių, bet ir kitų pakuočių surinkimą. 

„Šiuo metu Aplinkos ministerija atlieka studiją, kurios tikslas yra išsiaiškinti, kokias pakuotes galima priimti į taromatus, kiek tai kainuotų. Plečiant pakuočių surinkimą išlieka rizika, kad gali išsiplėsti įkainiai už surenkamas pakuotes, tai ta našta vartotojams, kad nebūtų didelė, kad nebūtų atvirkštinis efektas. Techniniai sprendimai, taromatų aptarnavimas, žmonių įpročių keitimas, nes dabar daug stiklo galima sumesti į varpelius, esančius šalia namų. Turime vertinti ir pakuočių plėtros galimybes ir kaip tai darytų įtaką pakuočių sutvarkymui“, – akcentuoja aplinkos ministras Kęstutis Mažeika.

Kada bus atliekamos studijos rezultatai  – neaišku. Kol kas į rūšiavimo konteinerius patekę vyno ar degtinės buteliai virsta žaliava kitai stiklo tarai.