Verslas

2019.05.24 21:30

Vasarą įsigaliosiančios šeimos kortelės – padės ar iškreips ekonomiką?

Urtė Korsakovaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.05.24 21:30

Šeimos kortelės vasarą turėtų pasiekti daugiavaikes ir neįgalius vaikus auginančias šeimas. Daugiavaikės šeimos džiaugiasi žadamomis nuolaidomis, tačiau baiminasi, kad jos bus mažos ir šeimos nepajus pagalbos. Pasak ekonomistų, tokia parama iškreipia ekonomiką, o norint padėti šeimoms efektyviau būtų didinti vaiko pinigus.

Vilnietės Jurgitos šeimoje – šeši vaikai. Mažiausiajai – vos dveji. Moteris sako neprisimenanti, kada kartu visi pramogavo kino teatre – toks malonumas gali atsieiti nuo 70 eurų. Tokioms šeimoms ir auginančioms neįgalių vaikų nuo liepos valdžia siūlys papildomų nuolaidų.

„Didelėj šeimoj visos sritys yra aktualios – nuo maisto iki kuro, baigiant skiepais. Vaikų visas servisas, kaip aš sakau, stovyklos, būreliai, žaislai, kanceliarinės prekės“, – sako daugiavaikių šeimų asociacijos „Mes“ vadovė Jurgita Pocienė.

Ekonomistai kritikuoja tokį pagalbos modelį, esą norint padidinti šeimų pajamas geriau mokėti daugiau vaiko pinigų. 

„Gerais norais ir pragaras grįstas, o tokios iniciatyvos labai dažnai baigiasi tuo, kad iškraipoma rinka, apribojamas pasirinkimas vartotojo, nes tikrai ne visoms paslaugoms ir prekėms bus taikoma tokia nuolaida. Taigi taip gyventojas susisiaurins savo galimybių lauką, taip pat tai gera dirva korupcijai ir biurokratijos augimui“, – teigia ekonomistas Žygimantas Mauricas.

„Turime atskirti tai, ką aš minėjau, pavyzdžiui, yra transporto lengvata, transporto lengvatos yra iš valstybės biudžeto kažkaip subsidijuojama, finansuojama. Tai, kas yra iš privataus verslo, tai pats verslas nusprendžia skirti tą nuolaidą ar neskirti, ar ne“, – tikina socialinės apsaugos ir darbo viceministras Eitvydas Bingelis.

Tačiau kokios nuolaidos ir kam bus taikomos – vis dar neaišku. Pasak viceministro, norą prisijungti yra pareiškę didieji prekybos centrai, kanceliarijos parduotuvės, optikos salonai, žirgynas.

Pasak šešių vaikų mamos Jurgitos, kad šeimos kortelės būtų tikrai veiksmingos, nuolaida neturėtų apsiriboti 5 ar 10 procentų. Planuojama, jog kortelė rugpjūtį turėtų pasiekti apie 63 tūkstančius šeimų.

Plačiau – reportaže (nuo 12.52 min.).

Panorama. Vasarą įsigaliosiančios šeimos kortelės – ar padės, ar iškreips ekonomiką?