Verslas

2015.09.08 13:45

Rusijos kirtis dėl sankcijų: V. Putinas parašą jau padėjo

DELFI.lt 2015.09.08 13:45

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasirašė įsaką dėl embargo konkretiems maisto produktams iš šalių, Rusijai pritaikiusių sankcijas, pratęsimo.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasirašė įsaką dėl embargo konkretiems maisto produktams iš šalių, Rusijai pritaikiusių sankcijas, pratęsimo.

Skelbiama, kad draudimas į Rusiją įvežti konkrečius maisto produktus galios dar metus.

Kiek anksčiau trečiadienį pranešta, kad Rusijos žemės ūkio ministerija šalies vyriausybei pristatė atnaujinto į šalį draudžiamos įvežti produkcijos sąrašo projektą – tai atsakas į Europos Sąjungos sprendimą pratęsti Maskvai taikomas ekonomines sankcijas.

Tokią informaciją RBK suteikė du gerai informuoti šaltiniai, skelbia newsru.com.

Žiniasklaidos turimi duomenys apie produktų sąrašą skiriasi. RBK tvirtina, kad iš naujo draudžiamos įvežti produkcijos sąrašo pareigūnai išbrauks žuvų jauniklius ir austres, tačiau imsis griežtesnių ribojimų produktams be laktozės.

Televizijos kanalas „Rossija 24“ tvirtina, kad svarstoma galimybė embargą taikyti prabangiausioms šokolado rūšims, gėlėms ir žuvų konservams.

Birželio 23 dieną Rusijos žemės ūkio ministerija siūlymą radikaliai keisti į šalį draudžiamų prekių sąrašą, konkrečiai kalbėta apie draudimą šokoladui, atmetė.

Nuo 2014 metų rugpjūčio Rusija uždraudė maisto produktų importą iš Europos, toks sprendimas lėmė kainų augimą vietos rinkoje. Produktai be laktozės tapo vieni iš pirmųjų sąraše, kuriems embargas panaikintas – draudimas sukėlė problemų laktozės netoleruojantiems Rusijos mažyliams.

Neilgai trukus Rusijos pareigūnai ir pienininkai pradėjo reikalauti griežtesnių ribojimų – esą į šalį apgaulės būdu (kaip produkcija be laktozės) gali patekti ir draudžiama produkcija.

Kaip skelbia RBK, viename naujame sąrašo variante šis klausimas išspręstas Rusijos lobistų naudai: norint iš Europos į Rusiją įvežti sūrio ar jogurto be laktozės, šiuos maisto produktus teks registruoti kaip gydomąją-profilaktinę produkciją.

Apie tai, kad į Rusiją pieno produktai be laktozės bus įvežami tik laikantis specialios registracijos tvarkos, Peterburgo tarptautinio ekonomikos forumo kuluaruose kalbėjo ir Rusijos vicepremjeras Arkadijus Dvorkovičius.

Dietiniai gydomieji ir dietiniai profilaktikai skirti maisto produktai privalo būti registruojami, RBK paaiškino „Rospotrebnadzor“ atstovai. Pieno produktai be laktozės, įvežami į Rusiją, privalės turėti tai įrodantį sertifikatą.

Norėdamas gauti reikiamų dokumentų iš „Rospotrebnadzor“, gamintojas arba importuotojas privalės pateikti prašymą, pereiti patikrą ir gauti tai įrodantį sertifikatą.

Rusijoje gaminama labai mažai pieno be laktozės, nors anksčiau kai kurios Rusijos bendrovės ir bandė gaminti tokių pieno produktų, tačiau tokia gamyba buvo nuostolinga, nebuvo paklausos.

Anot medikų, Rusijoje laktozės netoleruoja apie 16-18 proc. visų gyventojų. Specialistai pabrėžia, kad „didžiausių bėdų laktozės netoleravimas sukelia mažiems vaikams, nes jiems pienas – vienas iš svarbiausių maisto produktų“.

Rusijos taikomas embargas produkcijai iš Europos – atsakas į Vakarų šalių sprendimą Maskvą ekonominėmis sankcijomis bausti dėl Krymo aneksijos.

Birželio 22 dieną Europos Sąjunga oficialiai pratęsė sankcijas Rusijai – iki 2016 metų sausio pabaigos.

Sankcijos Rusijos energetikos, gynybos ir finansų sektoriams vieneriems metams buvo įvestos 2014 metų liepos pabaigoje – tai buvo reakcija į Krymo aneksiją ir Rusijos teikiamą paramą Ukrainos separatistams.

Europos Sąjungos taikomos sankcijos numato ribojimus stambiausių Rusijos bankų finansavimui, draudžia technologijų eksportą energetikos srityje, ginklų ir dalies karinės reikšmės civilių prekių pardavimą.

Papildomas juodasis sąrašas, galiojantis iki rugsėjo 15 dienos, numato lėšų įšaldymą ir draudimą atvykti į Europos Sąjungos šalis. Juodajame sąraše – 151 asmuo ir 37 bendrovės bei organizacijos, kurias Europos Sąjunga kaltina destabilizuojant situaciją Ukrainoje.