Naujienų srautas

Verslas2019.06.24 13:13

Vedybinės sutartys: skyrybų planavimas ar šeimos saugumo garantas?

Nors vis dar paplitęs požiūris, kad vedybines sutartis pasirašo tik itin turtingi žmonės, bandydami apsaugoti savo turtus, LRT.lt kalbinti advokatai su tuo nesutinka. Anot jų, vedybinė sutartis pirmiausia yra garantas, kad šeima nepatirs didelių finansinių sunkumų.

Kaip aiškina advokatas Domas Pakėnas, paprastai vedybų sutartys skirstomos į ikivedybines ir povedybines. Vien jų pavadinimas nurodo, kad pirmosios sudaromos dar prieš vedybas, antros – susituokus. Vis dėlto D. Pakėnas įsitikinęs – svarbu ne tai, kada sutartis pasirašoma, o kokia ji yra.

„Kada tiksliai sudaryta sutartis (ar iki santuokos, ar po) – čia didelio skirtumo nėra, nes vedybų sutarties esmė yra, kad šalys susitaria nustatyti kitokį turto teisinį statusą, negu numato įstatymai. Įstatymai numato, kad, jeigu nėra vedybų sutarties, visas turtas yra bendras“, – atkreipia dėmesį D. Pakėnas.

Advokatų kontoros „ILAW“ vyresnioji teisininkė Neringa Gylytė akcentuoja – vedybų sutartis numato tik turtines sutuoktinių teises ir pareigas. Kitaip tariant, ši sutartis nenumato sutuoktinių teisių ir pareigų, susijusių su vaikais, asmeniniais įsipareigojimais vienas kitam.

„Pasirašydami vedybinę sutartį, sutuoktiniai nustato visas teises ir pareigas į savo esamą bei būsimą turtą. Galima nustatyti sąlygas, kaip bus tvarkomas bendras ar asmeninis turtas santuokos metu. Tokia sutartis reikalinga siekiant įvesti teisinį aiškumą turtiniams tarpusavio santykiams, taip pat siekiant apsaugoti savo ar savo sutuoktinio turtą (nuo vieno iš sutuoktinių priimamų įsipareigojimų, rizikos), išlaikyti turtinį nepriklausomumą ir, žinoma, palengvinti turto dalybų procesus skyrybų atveju“, – nurodo N. Gylytė.

Vedybines sutartis rekomenduoja pasirašyti ne visiems

Abu LRT.lt pašnekovai šias sutartis rekomenduoja pasirašyti pirmiausia tiems žmonėms, kurie susiduria su didesne finansine rizika. Kaip sako D. Pakėnas, tai gali būti tam tikrų profesijų atstovai arba žmonės, kurie linkę skolintis, investuoti.

„Atėjęs kreditorius jau negalės kėsintis į kito sutuoktinio turtą. Čia galima kalbėti apie žmones, kurie užsiima verslu, individualia veikla. Kad ir, sakykime, asmuo, kuris dirba statybose. Gal pridarė žalos, atlikdamas darbus, arba užsakovas jam pareiškė pretenziją. Su statybomis ta rizika yra didesnė. Vedybų sutartis apsaugotų ne jį patį, bet jo šeimą – sutuoktinį ir vaikus. Kreditorius negalėtų pareikšti pretenzijų į kito sutuoktinio turtą“, – paaiškina D. Pakėnas.

N. Gylytė taip pat teigia, kad šios sutartys naudingos verslininkams, asmenims, besiruošiantiems įsigyti turto, turintiems ar ketinantiems prisiimti finansinių įsipareigojimų.

„Tokios sutartys nėra naudingos tais atvejais, kai santuokoje nėra išlaikoma šalių turtinių teisių ir pareigų pusiausvyra, pavyzdžiui, kai turtas, nors įgyjamas iš bendrų lėšų, bendromis abiejų šalių pastangomis bei darbu, yra registruojamas vieno sutuoktinio vardu“, – atkreipia dėmesį N. Gylytė.

Ji pateikia pavyzdį – tai gali būti gana įprasta situacija, kai vienas iš sutuoktinių užsiima verslu, įgyja turto, jį registruoja savo vardu, o kitas sutuoktinis į šeimą investuoja rūpindamasis namų ūkiu, vaikais.

Vedybinė sutartis – ne pasiruošimas skyryboms

Abu pašnekovai įsitikinę – požiūris, kad pasirašant vedybų sutartį ruošiamasi skyryboms, nėra teisingas. Tokia sutartis kaip tik apsaugo šeimą ištikus finansiniams sunkumams. Pavyzdžiui, antstoliai negali išieškoti skolų iš sutuoktinio.

„Jeigu susituokiate su žmogumi, kuris neatsakingai skolinasi, labai naudinga sudaryti vedybų sutartį, nes tai, ką jis pasiskolino, bus jo biudžete. Jūsų sutuoktinis gali būti visiškai prasiskolinęs žmogus, bet jūs dėl to tiesioginių neigiamų padarinių nejausite. Priešingu atveju, jeigu neturite vedybų sutarties, antstoliai ateis pas jus, brausis į jūsų kišenę, sakys, kad tai – jūsų bendra kišenė, ir iš jūsų tiesiogiai paims pinigus“, – LRT.lt sako D. Pakėnas.

N. Gylytė taip pat pabrėžia, kad vedybų sutartimi vadovaujamasi ne tik skyrybų atveju: „Tai tik vienas iš jos taikymo atvejų, kai yra išsprendžiamas vienas esminių besiskiriančių asmenų nesutarimų – turto dalybų klausimas. Tačiau vis dažniau pasitaiko atvejų, kuomet gyvenant santuokoje vedybų sutartis tampa šeimos turto apsaugos garantija (vaikų, ypač nepilnamečių, apsaugos garantu), pavyzdžiui, numačius sutuoktinių turto bei prievolių atskirumo režimą, vedybų sutartis apsaugo nuo rizikų, susijusių su kito sutuoktinio veikla, asmeniniais įsipareigojimais (paskolomis, kreditais), verslu, rizika.“

Advokatų aiškinimu, paprastai vedybinę sutartį norintys sudaryti asmenys privalo nuspręsti, ar jie renkasi visiško turto atskyrimo, ar mišrią, ar bendro turto sutartį. Pastarosios, sako D. Pakėnas, nėra tekę sudaryti, nes ji iš esmės nustato tą patį, ką ir Lietuvos įstatymai, – sutuoktinių turtas yra bendras.

Daug populiaresnės visiško turto atskyrimo arba mišrios sutartys, kai nustatoma dalinė turto nuosavybė. „Pasirašydamos mišrią sutartį, šalys susitaria, kad tik dalis turto bus bendra arba tam tikram turtui padaroma išimtis. Pavyzdžiui, šalys susitaria, kad ketinamas įsigyti pirmasis būstas bus bendras, o visa kita bus asmeninis turtas. Tai – kaip garantija, suteikiama vienam iš sutuoktinių“, – sako D. Pakėnas.

Kad netektų susidurti su siurprizais

N. Gylytė pabrėžia, kad sudarant vedybines sutartis visų pirma svarbu formalūs reikalavimai, jie privalo būti išlaikyti, kad tokia sutartis galiotų: sąlygos, forma, registravimo tvarka.

„Taip pat ne mažiau svarbi ir šalių valia, susitarimas, kurio tokia sutartimi yra siekiama, – sutartis turi atitikti tikrąją šalių valią, kad ateityje nekiltų nesusipratimų ir nepaaiškėtų „siurprizinių“ sutarties nuostatų. Svarbu įvertinti ir tai, kad tokia sutartis gali būti keičiama bei nutraukiama tik šalių susitarimu ir tik tokia pačia forma, kokia ji sudaryta (notarine)“, – sako N. Gylytė.

Sutartis gali būti pasirašyta tik tarp esamų ar būsimų sutuoktinių. Pastaruoju atveju sutartis įsigalioja po sutarties sudarymo. Sutartį galima sudaryti patiems, kreipiantis į advokatus arba notarus. Bet kuriuo atveju sutartį privalo patvirtinti notaras. Po to ji įregistruojama vedybų sutarčių registre.

Vieno iš sutuoktinių prašymu sutartis gali būti nutraukiama tik kreipiantis į teismą.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi