Verslas

2019.05.21 09:57

Lietuvos bankas už piktnaudžiavimą nubaudė pienininkus: vienam skirta 200 tūkst. eurų bauda

atnaujinta 12.27
LRT.lt, BNS2019.05.21 09:57

Lietuvos banko valdyba už piktnaudžiavimą rinka pieno perdirbimo bendrovės Vilkyškių pieninė ir žemės ūkio investicijų bendrovės „Auga group“ valdybų nariui Linui Strėliui skyrė 200 tūkst. eurų, o pieno perdirbimo bendrovės „Pieno žvaigždės“ valdybos pirmininkui Juliui Kvaraciejui – 25 tūkst. eurų baudas, informuoja Lietuvos bankas.

Už pasinaudojimą viešai neatskleista informacija – 200 tūkst. eurų bauda

Lietuvos banko Priežiūros tarnyba nustatė, kad „Vilkyškių pieninė“ ir žemės ūkio investicijų bendrovės „Auga group“ AB valdybos narys L. Strėlis, žinodamas viešai neatskleistą informaciją ir ja pasinaudojęs, sudarė sandorius dėl AB „Žemaitijos pienas“ akcijų įsigijimo ir pardavimo. Negana to, paskatino tą patį padaryti ir savo šeimos narius.

Taip jis pažeidė Europos Parlamento ir Tarybos reglamento dėl piktnaudžiavimo rinka draudimą naudotis viešai neatskleista informacija.

„Vertinu kaip absurdą (...) Laikas dar nepraėjo (dėl kreipimosi į teismą – BNS). Visi skundimai kainuoja, pasverti reikia visus už ir prieš. Ir tokių precedentų nėra Lietuvoje, ir užsienyje nelabai yra, kiek advokatai domėjosi. Čia iš viso formuojamas precedentas tokiu atveju, reikia ir iš tos pusės vertinti“, – BNS sakė L. Strėlis.

LB baudą L. Strėliui skyrė už tai, kad jis, žinodamas viešai neatskleistą informaciją ir ja pasinaudojęs, pirko ir pardavė pieno perdirbimo bendrovės „Žemaitijos pienas“ akcijų.

„Žemaitijos pienas“ 2018-ųjų pabaigoje per biržą pranešė, kad su pagrindiniais įmonės akcininkais susijusi bendrovė „Baltic Holding“ iš Investuotojų asociacijos ir su ja susijusių kitų smulkiųjų akcininkų įsigis 10,43 proc. įmonės akcijų.

LB teigimu, L. Strėlis dalyvavo derybose ir, žinodamas tikslią informaciją apie jų eigą bei pažangą, akcijų pardavimo kainų ribas, kartu su šeimos nariais biržoje pirko ir vėliau „Baltic Holding“ pardavė „Žemaitijos pieno“ akcijų. Taip jis pažeidė draudimą naudotis viešai neatskleista informacija sudarant sandorius ir patarti kitiems asmenims tai daryti.

Kvaraciejui – 25 tūkst. eurų bauda

Lietuvos bankas nustatė, kad AB „Pieno žvaigždės“ valdybos pirmininkas J. Kvaraciejus, draudžiamu prekybos laikotarpiu netiesiogiai sudarydamas sandorį dėl šios bendrovės akcijų, taip pat pažeidė Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą dėl piktnaudžiavimo rinka.

AB „Pieno žvaigždės“ vadovai neturėjo teisės sudarinėti tokių sandorių 2018 m. rugpjūčio 27 d. – rugsėjo 25 d., tačiau Lietuvos bankas nustatė, kad bendrovės akcininkas R. K. praėjusių metų rugsėjo mėnesį įsigijo 72 279 akcijų už 78 061,32 eurų.

Nustatyta, kad lėšų šiam sandoriui įvykdyti (80 tūkst. eurų) jam suteikė J. Kvaraciejus, taip pažeisdamas Europos Parlamento ir Tarybos reglamento dėl piktnaudžiavimo rinka nustatytą draudimą emitento vadovaujamas pareigas einantiems asmenims sudaryti sandorius draudimo laikotarpiu. Apie pažeidimą, kurį nustatė Lietuvos bankas, vėliau pranešė ir investuotojai.

Už šį pažeidimą Lietuvos banko valdyba skyrė J. Kvaraciejui 25 tūkst. eurų baudą.

Europos Parlamento ir Tarybos reglamento dėl piktnaudžiavimo rinka nuostatos Lietuvoje pradėtos taikyti nuo 2017 m., birželio mėnesį Lietuvos bankas yra ne kartą atkreipęs rinkos dalyvių dėmesį į pasikeitusį teisinį reguliavimą ir už šio reglamento nustatytų reikalavimų nesilaikymą gresiančias sankcijas. Už draudimo sudaryti sandorius draudžiamu prekybos laikotarpiu pažeidimą gali būti skirta iki 500 tūkst. eurų bauda.