Naujienų srautas

Verslas2019.05.19 21:24

Antrosios pensijų pakopos sukauptos lėšos: aiški sistema, kaip išmokos pasieks žmones

Jau aišku, kaip nuo kitų metų bus mokamos II-ojoje pensijų pakopoje sukauptos lėšos. Tvarką patvirtinusio Lietuvos banko teigimu, suma kas mėnesį bus tai didesnė, tai mažesnė. Pensijų fondų dalyvių asociacija sako - toks svyravimas žmonėms gali būti neįprastas.

Bet esą daug didesnis trūkumas tai, kad vis dar nežinia, kiek kainuos pati išmokų mokėjimo paslauga, vadinamasis anuitetas tiems, kas privalės jį pirkti.

Kaupimas pensijai II-osios pakopos fonduose - beveik kaip taupyklėje. Skirtumas tas, kad iš jos gali pasiimti, kada nori ir gali tiksliai žinoti paties sumestą sumą. 

Privačiuose pensijų fonduose sukauptas dydis galutinai paaiškės, žmogui išeinant į pensiją. Bet kaip sukaupti pinigai bus mokami, jau paskelbta. Pagal Lietuvos banko patvirtintą metodiką, suma iki 3 tūkst. eurų bus pervedama vienu kartu, sukauptos didesnės sumos bus pervedamos kas mėnesį. Bet jų dydis kaskart bus skirtingas.

„Visiems, visiems periodinių pensijos gavėjams išmokos dydis yra išmokos dydis apskaičiuojamas pensijų fondų vienetais. Ne eurais, o pensijų fondo vienetais. Vieneto vertė kiekvieną mėnesį skirsis, atitinkamai gali skirtis ir periodinės išmokos dydis eurais“, – sako Lietuvos banko Priežiūros tarnybos atstovė Justina Pupienienė.

Privačiai sukauptos pensijos suma, Lietuvos banko skaičiavimu, gali būti iki 1-o proc. didesnė arba mažesnė nei mėnesį prieš tai. Jeigu užkluptų krizė, galimas mėnesio išmokos mažėjimas - iki 4-ių proc.

„Vienetų vertė atitinka svyravimą vertybinių popierių rinkose akcijų ir obligacijų. Tai reiškia, kad kiekvieną dieną vertė yra skirtinga. Ir todėl gali būti, kad žmogus, pradėjęs gauti didesnę tą išmoką periodinę, po kiek tai laiko pradės gauti mažesnę, nors jo poreikiai nesumažės“, – teigia ekonomistas Romas Lazutka.

Žmonėms turint apsispręsti, į kurią pusę judėti - kaupti senatvei II pakopoje, ar ne, tebėra neaišku, kiek kainuos pati išmokų mokėjimo paslauga, vadinamasis anuitetas. Jo kaina - paskutinis nuo sausio įsigaliojusios pensijų reformos nežinomasis. Pirkti anuitetą privalės visi, kas iki pensijos sukaups daugiau nei 10 tūkst. eurų. Anuitetą mokėsianti Sodra jo kainą dar skaičiuoja. Prognozuojama - 2,5 arba 3 proc. Mokestis bus vienkartinis.

„Didelis trūkumas šitos reformos, kad ne visos sąlygos žinomos, kai žmonėms reikia apsispręsti. Ir dabar žmonės turi priimti tuos sprendimus iki birželio pabaigos, o apie anuitetus pilnai sąlygas mes žinosime tik tai iki šių metų pabaigos. Tai nėra labai gerai“, – sako Pensijų fondų dalyvių asociacijos vadovas Marijus Kalesinskas.

Iki pensijos sukaupusieji per 10 tūkst. eurų, turės rinktis, kurį anuitetą jiems įsigyti - standartinį arba atidėtąjį. Standartinis, kurį nuo 65-erių metų iki mirties mokės Sodra, - nepaveldimas. Atidėtojo anuiteto dalis, kurią žmogui nuo 65-erių iki 85-erių metų mokės pensijų bendrovė, - paveldima. Anuiteto dalį nuo 85 metų mokės Sodra, ši dalis nepaveldima.

Nekaupti II-oje pensijų pakopoje nuo metų pradžios jau nutarė apie 125-is tūkst. gyventojų. Tai ir sustabdę kaupimą, ir visai nutraukę, ir nutarę nepradėti kaupti. Pradėjusių kaupti nuo sausio - beveik 16 tūkst. Iš viso II pakopoje senatvei aktyviai taupo apie milijoną žmonių.

Plačiau – reportaže.

 

 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi