Verslas

2019.05.19 19:30

Parama būstui regione: siekiama įtraukti savivaldybes ir vietos verslininkus

Izabelė Pukėnaitė, Loreta Mačiulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.05.19 19:30

Jeigu Seimas pritartų politikų siūlymui, jaunos šeimos, įsigydamos pirmąjį būstą, nuo kitų metų galėtų tikėtis ir papildomos finansinės savivaldybių bei pelno siekiančių įmonių paramos.

Taip siekiama pritraukti kuo daugiau jaunimo į regionus. Pagal dabar galiojančią tvarką, dalį naujakurių būsto kainos gali padengti tik valstybė.

Gricių šeimai nuosavas būstas buvo svajonė. Sužinojusi apie galimybę gauti valstybės paramą, šeima suskubo įsigyti pirmuosius namus Garliavoje.

„Mes norėjome rajone dėl to, kad svarstėme, kad taip bus ramiau, tyliau, ne toks triukšmas nuo miesto, norėjome, kad vaikai galėtų pėstute nueiti į mokyklą“, – pasakoja garliaviškė.

Gricių šeima paramą būstui įsigyti gavo iš valstybės. Tačiau Seime po pateikimo jau pritarta įstatymą keisti - jei pirmas būstas būtų perkamas rajone, kartu su valstybe savivaldybės ir vietos verslininkai galėtų kompensuoti iki pusės jo vertės. Dabar priklausomai ar turi ir kiek vaikų, jaunos šeimos iš valstybės gali tikėtis tik nuo 15 iki 30 proc. subsidijos, jei būsto paskola neviršija 87 tūkst. eurų. 

„Tai jeigu savivaldybė suinteresuota pritraukti inžinierius specialistus, gali prisidėti iki savo biudžeto. Verslas priima tą pasiūlymą teigimai, todėl kad aišku jiems įdomu, bet verslas yra verslas, ateity turbūt reikalaus ir lengvatų, kad ši dalis nebūtų apmokestinama pelno mokesčiu, bet jeigu šis dalykas pasiteisins, gal po metų būtų galima peržiūrėti šitą įstatymą ir duoti kitus pasiūlymus, kur naudos turėtų ir pats verslas“, – sako Seimo Biudžeto ir finansų komiteto narė Vida Ačienė.

Savivaldybės sako palaikančios idėją, tačiau galimybių kol kas nemato, jei nedidės savivaldybių finansavimas. Priėmus įstatymo pakeitimą savivaldybės sako galėsiančios užimti geresnes pozicijas derantis dėl didesnio biudžeto.

„Vienintelis dalykas yra biudžetas, kuris yra ribotas, ir kai projektus įgyvendindamos jos negali skolintis, viską turi iš savarankiškų lėšų. Tai viskas sveikintina, bet tam reikia, kad savivaldybės jausdamos ekonominio augimo procentus, kad jų biudžetai didėtų, nes tada galimybės didesnės ir labai reikalingos“, – teigia Roma Žakaitienė, Savivaldybių asociacijos direktorė.

Valstybės paskatą pirmam būstui regionuose įsigyti šiemet jau gavo 246 šeimos, tam skirta 10 milijonų eurų.

Žinios. Pėsčiųjų žygis pagerbiant partizanus
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.