Verslas

2015.09.08 13:45

J. Dijsselbloemas: Graikijos pasiūlymai yra „galimybė“ pasiekti susitarimą dėl skolos

15min.lt, BNS2015.09.08 13:45

Graikijos skolintojai – Europos Sąjunga (ES), Tarptautinis valiutos fondas (TVF) ir Europos centrinis bankas (ECB) – gavo naują pasiūlymą iš Graikijos, kad būtų susitarta dėl skolos grąžinimo. Pirmadienį joks sprendimas nebuvo priimtas. Tikimasi, kad susitarti pavyks šią savaitę.

Graikijos skolintojai – Europos Sąjunga (ES), Tarptautinis valiutos fondas (TVF) ir Europos centrinis bankas (ECB) – gavo naują pasiūlymą iš Graikijos, kad būtų susitarta dėl skolos grąžinimo. Pirmadienį joks sprendimas nebuvo priimtas. Tikimasi, kad susitarti pavyks šią savaitę.

Graikijos vyriausybės nauji pasiūlymai Europos Sąjungos (ES) ir Tarptautinio valiutos fondo (TVF) skolintojams suteikia „galimybę“ pasiekti susitarimą dėl skolos naštos sumažinimo šią savaitę, pirmadienį pareiškė Eurogrupės vadovas Jeroenas Dijsselbloemas.

Atėnų planai yra „sveikintinas žingsnis“ ir „galimybę pasiekti tą susitarimą vėliau šią savaitę, ir mes to sieksime“, – J. Dijsselbloemas sakė žurnalistams po euro zonos finansų ministrų susitikimo Briuselyje.

Anksčiau buvo pranešta, kad euro zonos finansų ministrų posėdis, kuriame rengtasi vėliau pirmadienį vyksiančiam šalių vadovų susitikimui Graikijos skolų klausimu, baigėsi be susitarimo; kito derybų rato tikimasi artimiausiomis dienomis, pranešė pareigūnai.

„Eurogrupės posėdis baigtas. Darbas tęsiasi. Institucijos vertina siūlymus“, – pranešė tinkle „Twitter“ Suomijos finansų ministras Alexanderas Stubbas.

Europos Komisijos viceprezidentas Valdis Dombrovskis dar pridūrė: „Eurogrupė rinksis šią savaitę. Reikia sandorio artimiausiomis dienomis“.

Svarbiausi pirmadienio įvykiai Graikijos „fronte“:

  • Naktį iš sekmadienio į pirmadienį Graikijos kreditoriai sulaukė naujo graikų pasiūlymo
  • Investuotojai viliasi, kad pirmadienį pagaliau bus pasiektas susitarimas – viltis išduoda aukštyn kopiantys Europos akcijų indeksai
  • A. Tsiprą taip pat spaudžia koalicijos partneriai
  • Angela Merkel sako, kad sprendimas dėl Graikijos pirmadienį negali būti priimtas – prireiks dar kelių dienų
  • Vokietijos finansų ministras sako nesulaukęs Graikijos esminių pasiūlymų, niekas nuo ketvirtadienio derybų fiasko nepasikeitė
  • Euro grupės susitikimas truko vos valandą, sprendimas nebuvo priimtas, jo tikimasi šią savaitę.

Graikai naujus pasiūlymus išsiuntė naktį iš sekmadienio į pirmadienį, tačiau pasirodė, kad per klaidą išsiuntė ne tą dokumentą. Pakartotinai pasiūlymai buvo siųsti pirmadienio rytą.

Pirmadienio vakarą vyks Europos Sąjungos lyderių susitikimas. Jiems euro grupė prieš susitikimą pristatys šios dienos grupės susitikimo rezultatus.

Euro komisaras Valdis Dombrovskis patvirtino, kad euro grupė susitiks dar kartą šią savaitę.

Graikijos pasiūlymai yra teigiamas poslinkis, tačiau teks glaudžiau dirbti su institucijomis. V. Dombrovskis pabrėžė, kad būtina artimiausiomis dienomis susitarti dėl Graikijos.

Euro grupės susitikimas baigėsi, praėjus tik maždaug valandai nuo jo pradžios. Iš to galima spręsti, kad apie paskutinius Graikijos pasiūlymus kalbėta nedaug ir ministrai ne kaži ką galės pasakyti vakare besirenkantiems Europos Sąjungos lyderiams.

Vokietijos finansų ministras Wolfgangas Schäuble žurnalistams sakė, kad euro grupė neturi pasiūlymų, su kuriais būtų galima dirbti.

Pasak jo, nuo ketvirtadienio susitikimo niekas nepasikeitė – iš Graikijos negauta jokių esminių pasiūlymų, todėl negalima pasiruošti rimtam pasitarimui dėl Graikijos.

Pasak jo, jokių esminių pasiūlymų negavo ir TVF.

Pagrindiniai Graikijos pasiūlymai

Graikija siūlo palaipsniui didinti pensinį amžių iki 67 metų. Kol kas neaišku, apie kokį laipsniškumą yra kalbama.

Panašu, kad Graikija sutinka, kad prekių, kurioms taikomas didesnis PVM, sąrašas būtų ilgesnis. Siūlomas 23 proc. bazinis PVM, 13 proc. PVM būtų apmokestinti energijos ištekliai ir pagrindiniai maisto produktai, 6 proc. PVM būtų taikomas vaistams ir knygoms.

Vokietijos kanclerė Angela Merkel sakė, kad susitarimas dėl Graikijos pirmadienį negali būti priimtas. Magdeburge reporteriams ji kalbėjo, kad jokie sprendimai pirmadienio vakarą vyksiančio Europos Sąjungos lyderių susitikimo metu negali būti priimti, nes nuomonę apie Graikijos pasiūlymus turi pareikšti ir jos kreditoriai – ECB ir TVF.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.