Verslas

2013.01.19 16:24

Džiaugiasi sodinukų šaldymo centru – sodinukų kokybės garantu

Zinaida Paškevičienė, LRT Televizijos laida „Panorama“, LRT.lt2013.01.19 16:24

Miškininkai sako, kad užšaldžius sodinukus gerėja jų kokybė ir sutrumpėja kelias iki pirkėjo. Anykščių rajono Pavarių medelyne atidarytos šaldymo patalpos vienu metu leis užšaldyti milijoną sodinukų, todėl tikimąsi daugiau jų eksportuoti.

Miškininkai sako, kad užšaldžius sodinukus gerėja jų kokybė ir sutrumpėja kelias iki pirkėjo. Anykščių rajono Pavarių medelyne atidarytos šaldymo patalpos vienu metu leis užšaldyti milijoną sodinukų, todėl tikimąsi daugiau jų eksportuoti.

Kol kas eglės sodinukai Pavarių medelyne žiemoja lauke, tačiau kitą žiemą sodinukai bus perkelti į naują sodmenų šaldymo ir rūšiavimo centrą. Jam pastatyti išleidusi 700 tūkstančių litų Anykščių urėdija tikisi vienu metu užšaldyti per milijoną sodinukų, taip bus pagerinta jų kokybę ir sutrumpintas  kelias iki pirkėjo.

„Rudenį iškasę, išrūšiavę, per žiemą išlaikę anksti pavasarį, nepriklausomai nuo karščio ir šalčio, galėsime  pradėti želdinimą, atkurti mūsų miškus. Galėsime laiku parduoti žemės savininkams. Augs ir eksporto dalis. Manome, už 2–3 metų ji turėtų sudaryti ne mažiau 50 proc.“, – planavo Anykščių urėdas Sigitas Kinderis.

Per metus užauginanti apie 4 milijonus sodmenų urėdija jų eksportuoja 20 proc., pastaruosius trejus metus daugiausiai į Estiją. Estijos verslininkai sako vertinantys jų kokybę, todėl Estijos ir Skandinavijos miškuose daugiausia sodinami tik Lietuvoje užauginti eglės ar drebulės sodinukai.

„Mus tenkina lietuviškų sodinukų auginimo technologija, darbuotojų profesionalumas, darbų organizavimas,  moderni technika. Sodinukai kokybiški, o tai reiškia ilgalaikes investicijas“, – lietuviškus sodinukus gyrė UAB „System Separation“ vadybininkas Indrekas Vaasma.

Specialias šaldymo patalpas iš 36 šalyje veikiančių medelynų turi tik  Panevėžio, Raseinių, Kretingos ir Anykščių medelynai. Miškininkai sako, kad užšaldytais sodinukais dalijamasi ir su aplinkinių rajonų urėdijomis, kur žemės ne tokios derlingos. Kasmet eksportuojama iki 10 mln. Sodinukų. Įrengus daugiau šaldymo patalpų tikimąsi patenkinti ir kitus verslininkų norus.

 „Kaip pagerėjo eksportas? jo anksčiau net nebuvo, arba jis buvo labai menkas. Atvažiavo švedai, kurie kelia didelius reikalavimus – jiems reikia nusivežti didelį kiekį. Jeigu [sodinukus] imtų iš dirvožemio ir tokius vežtų tokį atstumą, tai nuvežus pusė neprigytų“, – aiškino generalinio urėdo pavaduotojas Petras Kanapienis.

Pagerinus sodinukų kokybę urėdija tikisi 2–3 centais padidinti jų savikainą, o eksportuojamų  – 3 euro centais. Artimiausiu metu šaldymo centras bus atidarytas Kauno rajone, Dubravos  medelyne.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt