Naujienų srautas

Verslas2019.05.17 16:56

Pavasarinės šalnos smogė braškėms: ūkininkai skaičiuoja nuostolius ir tikisi kompensacijų

Ūkininkai skaičiuoja pavasarinių šalnų padarytus nuostolius ir tikisi kompensacijų iš Žemės ūkio ministerijos. Bene labiausiai nuo šalnų nukentėjo uogų ir vaisių augintojai. Beveik visuose šalies ūkiuose iššalo didžiuliai braškynų plotai. Dėl to braškių sezonas gerokai vėluos, o lietuviškų uogų pasiūla bus mažesnė. Tačiau dėl konkurencijos su įvežtinėmis braškėmis ūkininkai sako, kainų smarkiai nekelsiantys.

Šiaulių turgavietėse braškėmis prekiaujama apie mėnesį. Kilogramą galima nusipirkti už pusketvirto euro. Tačiau pirkėjų – tik vienas kitas. Pirmosios Lietuvoje pasirodžiusios braškės – graikiškos, tačiau kalbinti žmonės laukia bent jau Lenkijoje augintų uogų.

„Todėl, kad jos yra pačios skaniausios, pačios saldžiausios, nes dabar jau greitai turi lenkiškos prasidėt, tai mes ir laukiam labai“, – sako prekybininkė Virginija.

Lenkiškos braškės, manoma, kainuos apie 4–5 eurus. O kada pasirodys lietuviškos – neaišku. Vienas stambiausių Šiaurės Lietuvos braškių augintojų sako, kad sezonas apie porą savaičių vėluos. Nuo šalnų nukentėjo pusė braškyno, ūkininkas sako, kad tokių smarkių šalnų nebuvo 15 metų.

„Braškes, kurias uždengdavome su agro dangomis, pavykdavo išsaugoti. Tačiau šiemet pirmieji žiedai, iš kurių būdavo skaniausios uogos, yra nušalę“, – teigia braškių augintojas Dainius Serva. 

Lietuviškos braškės turėtų pasirodyti birželio pradžioje. Nors derlius bus gerokai mažesnis, dėl konkurencijos su lenkiškomis uogomis, ūkininkai žada kainų smarkiai nekelti. Kilogramas pirmųjų lietuviškų braškių kainuos apie 10 eurų.

D. Serva sako, kad jo ūkyje nušalo ne tik braškės. Šiemet visai nebus kriaušių ir trešnių derliaus. Kiek nuostolių pridarė šalnos – dar nesuskaičiuota. Tačiau ūkininkai jau dabar derasi su Žemės ūkio ministerija dėl nuostolių kompensavimo.

Plačiau – reportaže (nuo 14 min.).

Žinios. Eugenijui Gentvilui – ieškinys dėl milijoninių nuostolių

 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi