Verslas

2019.05.16 16:37

Nepaisydama kritikos dėl galimų ryšių su Kremliumi, „Revolut“ planuoja prašyti Rusijos banko licencijos

Jonas Deveikis, LRT.lt 2019.05.16 16:37

Finansinių technologijų startuolis „Revolut“ planuoja prašyti banko licencijos Rusijoje, patvirtina įmonės atstovė spaudai Ieva Elvyra Kazakevičiūtė. Anksčiau įmonės vadovas Nikolajus Storonskis LRT tyrimų skyriui yra teigęs, kad plėtra Rusijoje nėra įmonės prioritetas bei „patrauklausia rinka“.

I. E. Kazakevičiūtė LRT.lt teigė, kad įmonė kol kas tik planuoja kreiptis dėl banko licencijos gavimo Rusijoje, o data dėl komercinės veiklos pradžios dar nėra nustatyta.

„Įmonės klientų skaičius žemyninėje Europoje ir Didžiojoje Britanijoje nuolat auga. Kaip ir bet kuris kitas tarptautinis finansinių paslaugų teikėjas, vis daugiau dėmesio ir laiko skiriame pasiruošimui pradėti veiklą naujose rinkose. Mes visuomet buvome atviri apie savo planus visame pasaulyje turėti kelias bankines licencijas, kurios leistų esamiems ir būsimiems klientams siūlyti bankines paslaugas visame pasaulyje“, – komentuoja I. E. Kazakevičiūtė.

Jos pasiteiravus, kodėl „Revolut“ ketina žengti į Rusijos rinką, nors interviu LRT Lietuvoje įmonės vadovas Nikolajus Storonskis teigė, kad plėtra Rusijoje nėra įmonės prioritetas bei „patrauklausia rinka“, ji pažymėjo, kad įmonės prioritetu vis dar išlieka kitos rinkos – Australija, JAV, Singapūras, Japonija, o plėtra Rusijoje yra tik ateities planuose.  

Skaitmeninės bankininkystės įmonė „Revolut“ planuoja prašyti Rusijos banko licencijos, nors ir susilaukė kritikos dėl galimų ryšių su Kremliumi. Londone įsikūrusi įmonė, kuriai praėjusių metų gruodį Lietuvoje buvo suteikta Europos bankininkystės licencija, „Financial News“ teigė, kad samdys Maskvoje įsikūrusio banko padalinio vadovą, kuris galėtų dirbti su vietos specialistais.

Banko atstovas spaudai „Financial News“ patvirtino, kad įmonė Rusijoje darbina „kvalifikuotus darbuotojus“, nes planuoja plėstis naujose ir esamose rinkose.

Vyriausybė vertino „Revolut“ atitikimą nacionaliniam saugumui

Lietuvos vyriausybės komisija atliko jau du tyrimus dėl galimų „Revolut“ ryšių su Rusija, keliančių pavojų Lietuvos nacionaliniam saugumui. Vyriausybės komisija, vertinanti grėsmes nacionaliniam saugumui, pažeidimų nenustatė.

Seimo prašymu, vyriausybė pakartotinai trečią kartą tyrė „Revolut“ atitikimą nacionaliniam saugumui. Atsakymas Seimui bus pateiktas ketvirtadienį.

„Financial News“ rašo, kad 1,7 mlrd. JAV dolerių vertinamo „Revolut“ biurai įsikūrę Maskvoje ir Sankt Peterburge. Juose dirba 125 darbuotojai. Tarp jų – inžinieriai, programuotojai, dizaineriai ir kiti aptarnavimo srities darbuotojai.

„Revolut“ įkūrėjas ir vadovas N. Storonskis gimė Rusijoje, bet dabar turi Didžiosios Britanijos pilietybę. Jo tėvas yra Rusijos gamtinių dujų bendrovės „Gazprom“ dukterinės įmonės vadovas. Įmonė nuo 2014 m. įtraukta į ES sankcijų sąrašą.

Parlamentui pateiktoje rezoliucijoje dėl „Revolut“, Seimo narys, Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Stasys Jakeliūnas, teigė: „Dėl jo [Storonskio] tėvo pareigų ir ypač artimų „Gazprom“ ryšių su Rusijos valdžia bei galimu Rusijos geopolitinių tikslų pasinaudojimu, Storonskis, kaip pagrindinę įtaką „Revolut“ vadybai ir sprendimams turintis asmuo, gali būti politiškai pažeidžiamas „Revolut“ kompanijoje ir pakenkti Lietuvos reputacijai bei kelti pavojų šalies finansinės sistemos stabilumui“, – sakė S. Jakeliūnas. 

Kaip teigė „Revolut“ atstovas spaudai, „Revolut neturi, ką slėpti, o jų darbuotojų tautybė neturi jokios įtakos kompanijos veiklai ar valdymui“.

Sausį LRT Tyrimas atskleidė, kad „Revolut“ vadovo N. Storonskio tėvas – vienas iš Rusijos dujų koncerno „Gazprom“ valdininkų, pelnęs Rusijos ordinų. 

Iš pradžių šią informaciją neigęs, „Revolut“ vėliau tiesą pripažino. Pasak saugumo ekspertų, „Revolut“ turi ir kitų tamprių sąsajų su Rusija, o tai kelia įtarimų dėl finansų bendrovės kilmės ir veiklos. Šiemet specializuoto banko licenciją „Revolut“ išdavęs Lietuvos bankas aiškina, kad visa informacija apie bendrovę bankui jau buvo žinoma, tačiau tai įtakos teigiamam sprendimui neturėjo.