Naujienų srautas

Verslas2019.05.15 12:24

FNTT vadovas: „Revolut“ veikla Lietuvoje gali sukelti problemų

atnaujinta

Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos (FNTT) vadovas Antonis Mikulskis pareiškė, kad Jungtinės Karalystės finansų startuolio „Revolut“ veikla gali sukelti problemų Lietuvoje.

„Revolut“ atėjimas čia kaip banko į Lietuvą – iš tikrųjų atsirastų problematika, nes nežinome, kiek atsirastų nerezidentų, nes nerezidentas banke valstybei yra problema. Dabar jų nėra daug“, – trečiadienį Biudžeto ir finansų komitete, kuris aiškinosi galimas pasekmes, jeigu Seimas leistų vairuotojo pažymėjimą naudoti tapatybei nustatyti, perspėjo FNTT vadovas. 

FNTT Pinigų plovimo prevencijos valdybos viršininkas Vilius Pečkaitis mano, jog yra didelės rizikos, kad į Lietuvos finansų sistemą per Didžiąją Britaniją, kur vairuotojo pažymėjimą galima gauti labai lengvai, gali patekti asmenys iš regionų, kur veikia teroristinės organizacijos. 

„Prisišaukdami į valstybę įvairiausių neaiškių fintech įmonių rizikuojame, kad į finansų sistemą pateks abejotinos reputacijos žmonės“, – komitete tvirtino V. Pečkaitis. 

Jis perspėjo, jog skirtingai, nei bankai, fintech ir elektroninių pinigų įmonės „gali užmerkti akis“ ir nenustatyti kliento pilietybės. 

„Yra rimtos finansų įstaigos, kurios tikrai rinks pilietybės duomenis, ir yra vadinamosios tam tikros fintech įmonės ir elektroninių pinigų įstaigos, kurioms svarbiausia prisivilioti kuo daugiau klientų, kurios tikrai užmerks akis prieš pilietybės duomenų rinkimą“, – komitete kalbėjo V. Pečkaitis. 

Pasak jo, FNTT fiksuotų pažeidimus, jeigu kliento byloje nebūtų duomenų apie pilietybę. 

„Patikrinimo metu finansų įstaigos – ar fintech, ar elektroninių pinigų įstaigos, jeigu projektas ir būtų priimtas, FNTT fiksuotų pažeidimą, jeigu kliento byloje nebūtų pilietybės domens, reiškia nevertinama kliento geografinė rizika. (...) Pilietybės domuo kliento byloje yra būtinas“, –  sakė V. Pečkaitis. 

Jis pabrėžė, kad Lietuvoje išduotas vairuotojo pažymėjimas tiktų nustatyti asmens tapatybę, bet Lenkijoje – ne: „Saugumo lygiai skirtingi.“ 

Seime stringa pataisų priėmimas dėl vairuotojo pažymėjimo pripažinimo tinkamu dokumentu asmens tapatybei nustatyti. 

Biudžeto ir finansų komitetas trečiadienį neapsisprendė, nuo kada tai numatančios pataisos turėtų įsigalioti. 

Vyriausybinė komisija dar kartą tikrins „Revolut“ patikimumą

Vyriausybinė strateginių įmonių sandorius tikrinanti komisija dar kartą tikrins Jungtinės Karalystės finansų startuolio „Revolut“ patikimumą. Tai bus jau trečias toks tyrimas – du pirmieji parodė, kad „Revolut“ nekelia grėsmės šalies saugumui.

„Ryt komisijos posėdyje numatyta“, – Seimo Biudžeto ir finansų komitete trečiadienį pranešė komisijos vadovas, vyriausybės vicekancleris Alminas Mačiulis.    

Gegužės pradžioje Seimas įpareigojo komisiją trečią kartą aiškintis „Revolut“ patikimumą. 

Pasak A. Mačiulio, tyrimas ir sprendimo priėmimas, tikėtina, užtruks apie mėnesį. 

„Ryt jeigu bus pradėta procedūra, „Revolut“ paprašysime pateikti papildomą informaciją. Gavusi ją, komisija kreipsis į atitinkamas institucijas, kad įvertintų „Revolut“ atsakymą į komisijos klausimus. Gavusi juos, įvertins ir priims sprendimą“, – aiškino A. Mačiulis.  

Komisijos vadovo teigimu, jei reikės, „Revolut“ bus parašyta papildomos informacijos. Jis pabrėžė, kad komisija neturi jokio pagrindo svarstyti paties „Revolut“ prašymą įvertinti jo patikimumą.   

Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Stasys Jakeliūnas prašė būti apklaustas komisijoje.  

„Revolut Bank“ Lietuvoje kuria specializuotą banką – skelbta, kad jo veiklą numatoma pradėti iki liepos. Lietuvos banko atstovai yra sakę, kad kad licencija „Revolut“ buvo išduota įvertinus ne tik finansines rizikas, bet ir iššūkius nacionaliniam saugumui, politines ir geopolitines rizikas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi