Verslas

2019.05.14 21:41

Signalas dėl Astravo AE statančios „Rosatom“ darbo: kylančioje elektrinėje Turkijoje – rimti techniniai pažeidimai

Kristina Jackūnaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.05.14 21:41

Turkijos valdžia, pasak šios šalies žiniasklaidos, Rusijos bendrovės „Rosatom“ statomos pirmosios atominės elektrinės Turkijoje pamatuose aptiko įtrūkimų.

Energetikos ekspertai sako, kad Lietuvos vyriausybė turėtų sugriežtinti savo poziciją dėl tos pačios „Rosatom“ statomos atominės elektrinės Baltarusijoje, Astrave. Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius sako, kad incidentai tampa išskirtiniu „Rosatom“ bruožu ir sustiprina Lietuvos argumentus, kad Astravo atominė – nesaugi.

Įtrūkimų rado kelis kartus

Rusijos valstybinė koorporacija „Rosatom“, statanti atominę elektrinę Vilniaus pašonėje Astrave, stato ir pirmąją Turkijos atominę elektrinę Viduržemio jūros pakrantėje.

Turkijos žiniasklaida pranešė, kad Turkijos valstybinė atominės energetikos priežiūros institucija du kartus aptiko įtrūkimus šios elektrinės pamato betone. Pirmasis įtrūkimas aptiktas 2018–ųjų birželį. Po to, kai „Rosatom“ iš naujo išliejo betoną, priežiūros institucija aptiko naują įtrukimą. Darbai jam pašalinti baigėsi rugsėjį. „Rosatom“ paskelbė, kad statybos dabar vyksta pagal grafiką.

„Be abejo tai yra rimtas dalykas, nes reikia žiūrėt kokio masto tie įtrūkimai, bet tai gali kelti riziką, kad visa konstrukcija gali būti nestabili. Mes matėme didelius rimtus incidentus reaktoriaus korpuso Astravo AE, mes matėme įvykius, kai buvo pradėtas vystyti Karaliaučiaus projektas. Matėme sutrikimus ir incidentus atominėje elektrinėje prie Peterburgo – tai yra tipinė „Rosatom“ darbo kultūra skubinant projektą, stengiantis įvykdyti užduotis kuo anksčiau, ignoruojant saugumo reikalavimus“, – teigia buvęs energetikos ministras Arvydas Sekmokas.

Ragina Lietuva reaguoti griežčiau

Buvęs energetikos ministras A. Sekmokas sako, kad Lietuvos vyriausybė turi griežčiau reaguoti į pranešimus Turkijoje.

„Lietuvos vyriausybė turėtų sugriežtinti poziciją ir parodyti stiprią, politinę valią, kad Lietuva neįsileis elektros rautų iš Astravo, ne tik nepirks elektros, bet ir elektros srautų neįsileis – blokuos BRELO veiklą“, – sako A. Sekmokas.

„Mes tikrai reaguojame. Tie žingsniai, kurie buvo padaryti mūsų ir mano, kaip ministro pirmininko, ir mūsų vyriausybės, ir ypatingai enegergtikos ministro, kad šitas klausimas tapo nebe Lietuvos–Baltarusijos, o Europos Sąjungos ir Europos Komisijos, ir Baltarusijos. Taip pat buvo naudojami argumentai, ne vieši argumentai, kuriais mes disponuojame apie problemas šitos elektrinės statyboje“, – teigia premjeras Saulius Skvernelis.

Užsienio reikalų ministras L. Linkevičius sako, kad problemų įbetonavimas tampa išskirtiniu „Rosatom“ bruožu ir sustiprina Lietuvos argumentus, kad Astravo atominė – nesaugi.

„Tas įbetonavimas problemų tampa jau išskirtinis bruožas ir, žinoma, kelia susirūpinimą ir dar labiau sutvirtina mūsų argumentus. Tikiuosi, kad šis atvejis nepraeis nepastebėtas tarptautinės bendruomenės“, – sako L. Linkevičius.

Minskas nuolat atideda pirmojo Astravo atominės reaktoriaus įjungimo datą. Dabar tai planuojama šį gruodį.

Plačiau – reportaže (nuo 07.45 min.).

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.