Naujienų srautas

Verslas2019.05.14 14:46

Jakeliūnas nori išgirsti kandidatų į prezidentus nuomonę dėl Vasiliausko

Lukas Blekaitis, ELTA 2019.05.14 14:46

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininkas Stasys Jakeliūnas Eltai teigė norįs išgirsti kandidatų į prezidentus Gitano Nausėdos ir Ingridos Šimonytės nuomonę dėl Lietuvos banko (LB) valdybos pirmininko Vito Vasiliausko.

„Man rūpi išgirsti nuomonę ar poziciją vieno ar kito kandidato. Dabar rinkimų laikotarpis, gali ir nereaguoti, bet esu publikacijoje vienoje kreipęsis į juos, nes jie abu susiję su Lietuvos banku. Vienas anksčiau, kitas vėliau. Gitanas Nausėda dirbo komerciniame banke, kurį prižiūrėjo ir dabar prižiūri centrinis bankas. Jų pozicija svarbi mano paties supratimui“, – Eltai sakė S. Jakeliūnas.

Anot BFK pirmininko, mažai tikėtina, kad prezidentė Dalia Grybauskaitė imtųsi kokių veiksmų dėl V. Vasiliausko, o rengti atskiro kreipimosi į ją nėra prasmės.

„Kad prezidentė D. Grybauskaitė dabar inicijuotų kokius nors procesus – labai mažai tikėtina. Rezoliucijoje buvo numatyta galimybė kreiptis ir į ją, tačiau kadangi rezoliucijai nepritarė (Seimas. – ELTA), tai inicijuoti atskirą kreipimąsi nėra prasminga. Geriau palaukti rinkimų rezultatų ir galbūt inauguracijos pradžios. (...) Galbūt ir iki tol jie (kandidatai į prezidentus. – ELTA) norės pateikti savo vertinimą“, – Eltai teigė S. Jakeliūnas.

Kaip ELTA jau rašė, Seimas plenariniame posėdyje antradienį nepritarė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininko Ramūno Karbauskio teikiamai rezoliucijai dėl nepasitikėjimo LB valdybos pirmininku V. Vasiliausku.

Už rezoliuciją antradienį balsavo 47 Seimo nariai, prieš buvo 51, susilaikė 1 parlamentaras.

Rezoliucijoje buvo teigiama, kad V. Vasiliauskas diskreditavo centrinį banką ir vengė bendradarbiauti su parlamentinį tyrimą atliekančiu BFK, veikiančiu laikinosios komisijos teisėmis, ir galimai sąmoningai neteikė BFK visos LB turimos informacijos apie VILIBOR indekso pokyčių krizės laikotarpiu priežastis bei aplinkybes ir šių pokyčių įtaką gyventojų palūkanų išlaidoms, taip apsunkindamas BFK vykdomą tyrimą bei BFK pristatydamas iškreiptą ir tikrovės neatitinkantį vaizdą apie 2009–2010 metų krizę Lietuvoje.

Pasak BFK pirmininko S. Jakeliūno, bendradarbiavimas su LB yra gana sudėtingas.

„Lietuvos banko veiksmai sunkiai suderinami su jo mandatais, įgaliojimais, ir manau, kad tai yra sistemingas veikimas, nuteikus Lietuvos banko kolektyvą prieš parlamentinį tyrimą ir tik paviešinus atitinkamą informaciją Lietuvos bankas pradeda reaguoti“, – teigė S. Jakeliūnas, paminėdamas, kad tikisi atkreipti visuomenės, Europos centrinio banko, tarptautinių institucijų dėmesį įvertinant V. Vasiliausko pasisakymus ir tikisi prezidentės D. Grybauskaitės pasisakymo šia tema.

Antradienį nepasitikėjimą V. Vasiliausku pareiškė ir ministras pirmininkas Saulius Skvernelis.

„Nepasitikiu dėl to, kad pritariu tiems argumentams, kurie buvo išsakyti Stasio Jakeliūno“, – antradienį Seime sakė premjeras.

Prieš balsavimą Seime vyko karštos diskusijos. Pasak Seimo narės Gintarės Skaistės, LVŽS partijos veikla, kai kišamasi į nepriklausomų institucijų veiklą, yra problemiška, tai pavadindama „įsižeidusio vaiko sindromu“, nes LB valdybos pirmininkas nekeliaklupsčiauja prieš Seimo Biudžeto ir finansų komitetą.

Jai antrino ir Seimo narys Mykolas Majauskas, teigdamas, kad jaučia pareigą apsaugoti nepriklausomas institucijas nuo nepagrįsto puolimo, ir pasiūlęs S. Jakeliūnui „atsikvošėt ir atsigaut“.

Opozicijos lyderės Viktorijos Čmilytės-Nielsen teigimu, tai yra politinis veiksmas, valdantiesiems siekiant savų tikslų.

„Šia rezoliucija siekiama susilpninti pasitikėjimą Lietuvos banku, Lietuvos įvaizdį tarptautinėje arenoje, suduoti smūgį ir taip nelabai gerai Seimo reputacijai“ , – teigė parlamentarė.

Rezoliucijos rengėjų nuomone, savo žodžiais ir veiksmais V. Vasiliauskas siekė nuteikti LB tarnautojus neigiamai vertinti BFK atliekamą tyrimą, taip pat pažeidė esminius LB taikomame etikos kodekse įtvirtintus pagarbos žmogui ir valstybei, viešumo, padorumo principus bei menkino Seimo vykdomą veiklą, ją apibūdindamas kaip „beprasmiškiausią darbą“, „marodieriavimą“ ir net „santykius su lavonais“.

Rezoliucija buvo siūloma pačiam V. Vasiliauskui atsistatydinti, o to nepadarius prezidentė D. Grybauskaitė yra raginama pradėti Lietuvos banko valdybos pirmininko atleidimo procedūrą.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi