Verslas

2019.05.14 13:08

Nepavykus Jakeliūno akcijai, Vasiliauskas lieka santūrus: tai tėra politinis procesas

neabejoja – LB toliau bendradarbiaus su Seimu

Seimas antradienį svarstė rezoliuciją dėl pasitikėjimo Lietuvos banko (LB) valdybos pirmininku Vitu Vasiliausku. Siūlyta pareikšti nepasitikėjimą centrinio banko vadovu, tačiau Seimo nariai tam nepritarė, o pats V. Vasiliauskas situaciją vertina kaip politinio proceso dalį.

Reaguodamas į Seime vykusią diskusiją dėl pasitikėjimo, pats V. Vasiliauskas teigia situacijos niekaip nevertinantis, nes tai tėra politinis procesas.

„Žinot, tai yra, manau, tiesiog politinis procesas, žingsnis, matyt, emocijos, ir tiek. Kaip suprantu, Seimo statutą, Seimas turi teisę priimti įvairias rezoliucijas. Klausimas [kyla] dėl rezoliucijų teisinių pasekmių. Tai, matyt, atskiras klausimas. Niekaip nevertinu. Seime juk vyksta įvairių diskusijų“, – komentuoja V. Vasiliauskas.

Paklaustas, ar tai gali paveikti institucijų bendradarbiavimą, ypač komunikaciją su Seimu, V. Vasiliauskas išliko kategoriškas – situacija niekaip nesikeis: „Kaip vyko iki šiol, taip vyks ir toliau. Iš mūsų pusės tikrai mes bendradarbiavome, bendradarbiaujame ir bendradarbiausime. Nematau problemų. Matyt, būtų keista, jei XXI a. valstybėje valstybės institucijos (konkrečiai Lietuvos bankas, Biudžeto ir finansų komitetas)  tarpusavyje nebendedarbiautų. Iš mūsų pusės tikrai nebus jokių, vadinkime taip, subjektyvių faktorių ar asmeniškumų.“

Jis atkreipia dėmesį – Konstitucija įpareigoja institucijas bendradarbiauti, todėl to bus ir laikomasi.

Reaguodamas į nutekintus asmeninius susirašinėjimus ir kitą vidinio bendravimo informaciją, V. Vasiliauskas pripažįsta padaręs klaidų ir priduria, kad tai yra pamoka visai institucijai: „Tiesiog reikia visą laiką turėti omenyje, kai bendrauji, pasisakinėji, susirašinėji, vieną dieną tai išeis už institucijos ribų. Kalbant apie informacijos išėjimą į išorę (čia jau kalbu apie su bankine veikla susijusią informaciją, pavyzdžiui, pažymas ir pan.), tai, be jokios abejonės, mums tai gera pamoka, kaip reikėtų tobulinti informacinių sistemų apsaugą.“

Į viešą diskusiją V. Vasiliauskas teigia įsitraukęs, nes buvo kaltinamas nebūtais dalykais ir bankas priėmė sprendimą, kad tiesioginis bendravimas bus geriausias kelias, esant tokiai situacijai.

„Todėl viską viešinome. Kita pusė tikrai daug ką interpretavo ir tai darė tikrai nepagrįstai. Todėl ir buvo pasirinktas toks viešinimas, tiesioginis bendravimas su išoriniu pasauliu. Kalbant apie praeitį, mes nebėgame nuo institucijos atsakomybės, tai aiškiai deklaravome, todėl institucija turi atsakyti už veiksmus, kurie buvo praeityje. Šiuo atveju, noriu pabrėžti, kad ir jokių veiksmų nebuvo“, – sako V. Vasiliauskas.

Paklaustas, ar tai, kad Seimo nariai nepasitikėjimo rezoliuciją atmetė, jis laiko pergale, V. Vasiliauskas tikina – tai nėra nei pergalė, nei pralaimėjimas: „Manau, kad reikia grįžti į normalų bendradarbiavimą, nes tai, kas įvyko, kai buvo pradėta bendrauti per spaudos konferencijas (ir ne mes tai pradėjome daryti), tai tikrai... ne taip įsivaizduoju bendradarbiavimą.“

Anot V. Vasiliausko, Europos Centrinis Bankas (ECB) situaciją Lietuvoje stebi, bet ją taip pat vertina kaip politinio proceso dalį.

„Kol tai nepereina į teisės aktų lygį, mes tai traktuojame ties banko nepriklausomumo pažeidimo riba esančiu elgesiu, ir tiek“, – apibendrina V. Vasiliauskas.

Seimas antradienį svarstė rezoliuciją dėl LB valdybos pirmininko V. Vasiliausko. Rezoliucijoje siūlyta ir pačiam V. Vasiliauskui atsistatydinti iš pareigų, nes jis neva pažemino Seimo reputaciją ir diskreditavo centrinį banką. Prezidentė Dalia Grybauskaitė raginta pradėti banko vadovo atleidimą, jeigu V. Vasiliauskas neatsistatydins pats.

Anksčiau Seimas atmetė opozicijos narių Viktorijos Čmilytės-Nielsen ir Mykolo Majausko siūlymą iš posėdžio darbotvarkės išbraukti šią rezoliuciją, kurią remia socialdarbiečiai, „tvarkiečiai“ ir Mišrios Seimo narių grupės atstovai. Iš viso – 44 parlamentarai.

V. Vasiliauskas LB vadovauja jau antrą kadenciją. Pareigas jis užėmė 2011 m.