Verslas

2019.05.19 13:45

Amerikietiškus garažų išpardavimus išbandę lietuviai: čia 200 dolerių vertės prekių galima nusipirkti pusvelčiui

Jonas Deveikis, LRT.lt 2019.05.19 13:45

Po JAV keliavusi lietuvė liko nustebinta kiemo išpardavimų kainų. Ji teigia, kad už 5 dolerius įsigijo prekių, kurios vertos 200 dolerių. Istorijoje galima rasti pavyzdžių, kai už kelis dolerius įsigytos prekės pasirodo esančios vertos milijonų.

Su portalo LRT.lt žurnalistais susisiekė po JAV keliavusi lietuvė Vilija (vardas pakeistas, tačiau redakcijai žinomas). Ji teigia, kad kelionėje už Atlanto ją labiausiai nustebino vadinamieji kiemo išpardavimai (angl. Garage Sale arba Yard Sale), kuriuose galima pusvelčiui įsigyti geros kokybės daiktų.

„Lietuvos blusturgiuose už visokius menkniekius prašo kaip už naują daiktą, o JAV padėvėtus daiktus įsigijome pusvelčiui“, – konstatuoja Vilija.

Manoma, kad kiemo išpardavimai JAV prasidėjo apie 1950–1960 metus. Po Antrojo pasaulinio karo prasidėjus staigiai urbanizacijai, daugelis žmonių pradėjo keltis į priemiesčiuose esančius namus. Jie turėjo garažus bei vidinį kiemą, todėl iš to kildinami ir pavadinimai garažo arba kiemo išpardavimai.

1970–1990 metais kiemo išpardavimų populiarumas didėjo. Daugumos žmonių gaunamos pajamos leisdavo įsigyti daug daiktų. Vartotojiška kultūra skatino pirkti, o atsibodę arba pasenę daiktai būdavo pusvelčiui parduodami kiemuose šalia namų.

Ilgus metus apie kiemo išpardavimus būdavo pranešama tiesiog prie namų paliekant iškabas, tačiau nuo 2000-ųjų skelbimai ėmė plisti ir internete. Yra sukurta netgi internetinių svetainių, kuriose galima pamatyti, kokiose vietose JAV vyksta kiemo išpardavimai.

Palaipsniui pardavinėjimas kieme tapo toks populiarus, kad nuo 2001 m. kiekvienais metais rugpjūčio antrąjį šeštadienį JAV yra minima kiemo išpardavimų diena (angl. National Garage Sale Day).

Priminė lietuvišką blusturgį

Vilija pasakoja, kad kelionę JAV pradėjo Kalifornijoje, o į kiemo išpardavimą užsuko visai netikėtai.

„Važiavome netoli Sakramento ir viename iš miestelių privataus namo kieme pamatėme daugybę daiktų. Iš pradžių pagalvojau, kad žmonės kraustosi, tačiau visai šalia namo pastebėjau iškabą, liudijančią, kad čia žmonės parduoda jiems nereikalingus daiktus.

Kartu su draugu nusprendėme užsukti. Kaip tik ruošėmės įsigyti papildomų daiktų kelionei, todėl pamanėme, kad galbūt dalį jų rasime čia. O jei ne, vis tiek nesame buvę tokiame išpardavime, tad mums tai buvo savotiška pramoga“, – savo patirtimi dalinasi Vilija.

Ji teigia, kad, įėjus į kiemą, pirmas vaizdas buvo labai panašus, kaip užėjus į blusturgį. Buvo pardavinėjami įvairiausi niekučiai, statulėlės, indai, šakutės, patalynė, kompaktinės plokštelės, įvairi buitinė technika bei baldai. Tačiau labiausiai lietuvę nustebino didžiulė knygų kolekcija.

„Dėžėse buvo tūkstančiai knygų. Ir tai buvo ne senos knygos, o pakankamai nauji romanai. Man, kaip knygų mylėtojai, tai buvo tarsi šokolado jūra vaikui“, – atvirauja Vilija bei priduria, kad nedelsdama puolė rinktis jai patinkančius romanus.

Maišas daiktų už 5 dolerius

Prisirinkusi apie 10 romanų, Vilija priėjo prie pusamžio vyro, kuris buvo kiemo išpardavimo organizatorius.

„Pasiteiravau, kiek kainuoja viena knyga, o jis man atsakė, kad visos knygos kainuoja po vieną dolerį. Man net žandai atvėpo. Stengiausi nerodyti nuostabos, kad nepaprašytų daugiau. Tačiau įvyko priešingai, pardavėjas pasakė, kad galiu nusipirkti maišą, kurio vertė – 5 doleriai, o visi daiktai, kurie tilps į jį, bus nemokami“, – sako Vilija.

Ji teigia, kad, nors kainos ir taip buvo nedidelės, į maišą galėjo tilpti kur kas daugiau daiktų, todėl, pasinaudojusi pardavėjo pasiūlymu, įsigijo maišą ir ėmė jį pildyti reikalingais daiktais.

„Kainos kiemo išpardavime svyravo nuo keliasdešimties centų iki kelių dolerių. Ant baldų ar paveikslų nebuvo surašytų kainų, tačiau pardavėjui buvo galima pasiūlyti savo.

Pusę maišo su draugu užpildėme knygomis. Manau, kad prisikroviau apie 18 knygų. Kitą pusę maišo užpildėme kelionei reikalingais daiktais. Pirkome stovyklavimo įrangos, lėkščių, puodukų, peilį bei dar kelias smulkmenas. Į maišą netilpo tik miegmaišis, už jį sumokėjome 2 dolerius, ir pagalvė už 1 dolerį.

Paskaičiavau, kad, jei visus šiuos daiktus būtume pirkę tiesiai iš parduotuvės, reikėtų pakloti apie 200 dolerių, tačiau čia sumokėjome tik 5 dolerius“, – sėkmingu pirkiniu džiaugėsi Vilija.

Vieniems proga pigiai nusipirkti, kitiems – užsidirbti

Portalo LRT.lt žurnalistų kalbinta amerikietė Lėja teigė, kad yra kelis kartus organizavusi nereikalingų daiktų išpardavimus, o per juos pavyko užsidirbti iki kelių šimtų dolerių.

Kita amerikietė – Heather – portalui LRT.lt teigė, kad jos vyras sugeba užsidirbti perpardavinėdamas kiemo išpardavimuose nusipirktus daiktus. „Kartais žmonės atsikrato daiktų, tačiau nežino, kokia yra tikroji jų vertė. Parduoda kaip šiukšlę už kelis dolerius, tačiau, įdėjus pastangų, kai kuriuos daiktus galima parduoti žymiai brangiau“, – sako amerikietė.

Ji mini pavyzdį, kai vyras kiemo išpardavime nusipirko senutėlį „Ford“ markės automobilį už 1 tūkst. JAV dolerių, o šiek tiek patvarkęs jį pardavė už 4 tūkst. JAV dolerių.

Amerikietės Heather vyras nėra vienintelis, kuriam pavyksta užsidirbti iš kiemo išpardavimų. Pasaulyje yra žinomi keli atvejai, kada blusturgiuose pusvelčiui įsigyti daiktai buvo įvertinti milijonais dolerių. Pavyzdžiui, 2000 m. menininkas Rickas Norsigianas pasiderėjęs už 45 dolerius įsigijo 65 stiklinius fotonegatyvus. Kaip vėliau paaiškėjo, R. Norsigianas įsigijo žymaus JAV gamtos fotografo Anselio Adamso darbus, kurie ekspertų buvo įvertinti 200 mln. JAV dolerių.

Mada ateina ir į Lietuvą

Nors Lietuvoje kiemo išpardavimų tradicijos nėra, žmonės senus bei nereikalingus daiktus neša parduoti į vadinamuosius blusturgius. Viena iš Vilniaus blusturgio organizatorių Doloresa portalui LRT.lt teigė, kad pastaruosius 12 metų gegužės mėnesį kiekvieną sekmadienį Vilniuje pradeda veikti blusturgis, jo populiarumas vis labiau auga.

„Daugeliui vilniečių tai tapo sekmadienio tradicija. Senamiestyje žmonės planuojasi užeiti į blusturgį, apeiti senamiesčio gatveles, į bažnyčią, į turgų maisto ir vėl pas mus. Tai tapo smagia laisvalaikio forma – ieškoti netikėtų prekių“, – mano Doloresa.

Anot jos, blusturgiuose žmonės pardavinėja pačias įvairiausias prekes. „Nuo sovietmečiu už talonus įsigytų patalynių, servizų, iki šiuolaikinės mados prekių, ekstravagantiškų bei stilingų rūbų, papuošalų, kosmetikos, knygų.

Mūsų tikslas, kad žmonės namie nelaikytų daiktų pertekliaus, o leistų jais naudotis kitiems. Taip pat skatiname, kad žmonės neišmestų daiktų. Jeigu jie apsivalo, tai geriau tuos daiktus už simbolinę kainą parduoti arba padovanoti“, – sako blusturgio organizatorė.

Ji mini, kad kiekvieną savaitgalį Vilniaus blusturgyje užsiregistruoja dalyvauti apie 50–60 pardavėjų, o dalyvių būna kelis kartus daugiau.

Pasiteiravus, ar nėra taip, kad žmonės pardavinėdami senus daiktus užsikelia kainą, Doloresa teigė, kad yra tokių, kurie specialiai pasako didesnę kainą, nes nežino, ar tikrai norės parduoti daiktą.

„Kai kurie žmonės atnešdami daiktus nėra tikri, ar nori juos parduoti, todėl pasako didesnę kainą. Kiti parduoda už simbolinę kainą, kadangi jų tikslas yra išsiparduoti“, – vardina Doloresa bei priduria, kad pardavėjai per dieną gali užsidirbti net ir kelis šimtus eurų.

„Yra sėkmingų blogerių, kurios keičia rūbus kiekvieną sezoną, todėl tai, kas buvo labai brangu, jos parduoda už pusę kainos, tokie sandoriai gali siekti net ir kelis šimtus eurų. Yra ir tokių, kurie parduoda daiktus už centus“, – komentuoja blusturgio organizatorė.

Kiemo išpardavimams trukdo mentalitetas ir blogas oras

Nors lietuviai mėgsta lankytis blusturgiuose, pastebėti į kiemą parduoti tempiantį nereikalingus daiktus tautietį – sunku.

Doloresa mano, kad kiemo išpardavimai nėra populiarūs dėl vyraujančio lietuvių mentaliteto.

„Mūsų karta nėra linkusi į savo namus ar kiemus įsileisti kitų žmonių, tik labai artimus. Tačiau tikiu, kad ateityje tokia tradicija ateis ir iki Lietuvos“, – mano Doloresa.

Ji pripažįsta, kad Lietuvoje didžioji dalis žmonių gyvena butuose, o ne privačiuose namuose, todėl tempti daiktus į tau nepriklausantį daugiabučio kiemą – nėra patogu.

Amerikietės Lėjos, kuri ne kartą organizavo kiemo išpardavimus, paklausus, kodėl tai taip populiaru JAV, tačiau kitose šalyse tokios tradicijos nėra, ji teigė, kad tam tikruose JAV regionuose, o ypač Kalifornijoje, vyrauja labai palankus klimatas pardavinėti daiktus tiesiog ant pievelės.

„Vasaros metu čia visiškai nelyja, tad gali drąsiai nešti daiktus į lauką nesibaimindamas, kad kitą rytą jie bus šlapi. Kitas dalykas – dauguma žmonių gyvena namuose, tad yra labai patogu viską išnešti tiesiog į kiemą“, – kiemo išpardavimų populiarumą JAV komentuoja ji.