Verslas

2019.05.10 12:47

Seimas imasi spręsti pensijų pristatymo vėlavimo problemą

Jadvyga Bieliavska, ELTA2019.05.10 12:47

Seimas pradėjo svarstyti Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos pasiūlytas Socialinio draudimo pensijų įstatymo pataisas, kurios neleistų pasikartoti situacijai, kai pensijų pristatymas į namus atskiruose regionuose smarkiai vėlavo.

Priėmus šias pataisas pensijas į namus galės pristatyti tik universaliosios pašto paslaugos teikėjas, galintis garantuoti tinkamą ir laiku įvykdomą paslaugos atlikimą. Vienas iš įstatymo pataisų iniciatorių Seimo narys Linas Balsys, teigia, kad chaosas dėl laiku nepristatytų į namus pensijų įvyko dėl netinkamo viešųjų paslaugų pirkimo reglamentavimo. 

„Tokia situacija susiklostė todėl, kad kai kuriose vietovėse pensijų į namus pristatymui viešuosius pirkimus laimėjo įmonės, kurios nebuvo pajėgios paslaugą teikti laiku ir kokybiškai. Priėmus mūsų siūlomas pataisas pensijų pristatymo į namus paslaugą galėtų teikti tik universalios paslaugos teikėjas. Juo Vyriausybė viešo konkurso būdu skiria tik tą įmonę, kuri turi visas reikalingas galimybes ir infrastruktūrą teikti paslaugą visoje Lietuvos teritorijoje ir atitinka kitus griežtus, įstatymuose numatytus reikalavimus. Ši pataisa garantuotų pensijų pristatymo į namus patikimumą, skaidrumą, taip pat leistų „Sodrai“ sutaupyti lėšas, kurios dabar išleidžiamos atskirų viešųjų pirkimų kiekvienoje savivaldybėje organizavimui“, – sako L. Balsys.

Šiuo metu universalias paslaugas teikia AB „Lietuvos paštas“, tačiau tokių paslaugų teikėjomis gali tapti ir kitos įmonės, kurios įvykdytų numatytus reikalavimus. 

„Visi suprantame, kad senjorai yra viena pažeidžiamiausių visuomenės grupių socialine ir ekonomine prasme. Jie sudaro didelę dalį žemiau skurdo ribos gyvenančių žmonių. Todėl pensijų pristatymo vėlavimas ne tik pažeidžia teisėtus senjorų lūkesčius, bet ir sukuria socialines įtampas, kursto nepasitikėjimą valstybe. Ypač svarbu sutvarkyti teisinį reguliavimą taip, kad išvengtume tokių incidentų kaip šią žiemą, kai žmonės dėl ženklaus pensijų vėlavimo susidūrė su realia grėsme neužtikrinti gyvybiškai būtinų poreikių - nusipirkti maisto, vaistų, susimokėti už komunalines paslaugas“, – sako socialdemokratė Dovilė Šakalienė.

Ketvirtadienį Seimas po pateikimo bendru sutarimu pritarė Socialinio draudimo pensijų įstatymo pataisoms. Planuojama, kad po svarstymo komitetuose į Seimo posėdžių salę jos sugrįš birželio 11 d.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt