Verslas

2019.05.11 15:02

Įspūdingi skirtumai: kiek kainuoja puodelis kavos skirtingose pasaulio šalyse?

LRT.lt 2019.05.11 15:02

Daugelis žmonių visame pasaulyje rytą pradeda gerdami kavą. Bet kai kuriose šalyse kavos puodelis kainuoja kur kas daugiau nei kitose pasaulio vietose.

77 pasaulio miestuose „UBS“ atlikto pasaulinių pragyvenimo išlaidų tyrimo duomenimis, kavos kaina, rūšis ir kavos gėrimo kultūra bei įpročiai visame pasaulyje smarkiai skirasi, rašoma „GOBankingRates“.

Kavos kainos pastebimai skirtingos net Jungtinių Amerikos Valstijų miestuose. Majamyje kavos puodelis kainuoja maždaug 3,93 JAV dolerius, t. y. 3,51 euro. Tuo tarpu Čikagoje perkant kavą pavyks sutaupyti kiek daugiau nei 1 dolerį, mat šiame mieste kavos puodelio kaina yra maždaug 2,76 JAV doleriai. t. y. 2,42 euro.

Susipažinkite su kai kuriuose miestuose vyraujančiais įvairiausiais kavos gėrimo įpročiais ir kainomis. 

Nigerija, Lagosas

Nigerijos mieste Lagose kavos puodelis kainuoja 0,55 euro. Jorubų kalba kava vadinama „kofi“.

Anot „GOBankingRates“, Afrika laikoma kavos kilmės vieta. Pasak istorikų, kava buvo išrasta Etiopijoje. Nors ilgą laiką Afrikoje kavos būdavo pagaminama daugiau, nei suvartojama, panašu, kad situacija keičiasi. Nors Nigerijoje kavos vis dar suvartojama mažiau nei kitose šalyse, jos sąnaudos nuo 2010 m. iki 2015 m. padidėjo 20 proc. Augantis kavos poreikis pastebimas didesniuose šalies miestuose.

Egiptas, Kairas

Egipto sostinėje Kaire kavos puodelio kaina yra 1,21 euras. Arabiškai kava vadinama „gahwa“. 

Pasak istorikų, Egipte kavos gėrimo ceremonija gali būti kilusi iš mistinių apeigų. Egiptiečiai kavą gerti ėmė todėl, kad pamaldų metu ją gerdavo islamo sufizmą išpažįstantys mistikai. Šiandien klasikinė egiptietiška kava gaminama panašiai kaip turkiška: stipri, mažame puodelyje, su nedidele puta. Jeigu kava patiekiama be putos, vadinasi, ji buvo netinkamai paruošta. Egipte taip pat būtina iš anksto pranešti, kokio saldumo kavą mėgstate, nes paprastai ji ruošiama su cukrumi saldintu vandeniu.

Lietuva, Vilnius

Lietuvos sostinėje Vilniuje kavos puodelį galima nusipirkti už 2,27 eurus. 

Nors Lietuvoje kava nėra toks populiarus gėrimas, kaip kitose šalyse, kavą geriantys lietuviai mėgsta tinkamai paruoštą kavą. Lietuvos gyventojai nėra dideli tirpios kavos ar itin saldžių kavos gėrimų mėgėjai. 

Meksika, Meksikas

Meksike kavos puodelis kainuoja 2,30 eurus. Ispaniškai kava vadinama „café“.

Jungtinės Valstijos turėtų būti dėkingos Meksikai už didžiają dalį kavos, kurią geria JAV gyventojai. Meksika yra viena pagrindinių kavos gamintojų, 2018 m. pasaulyje užėmusi devintą vietą. Priešingai negu amerikiečiai, Meksikos gyventojai kavą mėgsta gerti pietaudami ar vakarieniaudami. Taip pat jiems patinka kavos kokteiliai – juoda kava, sumaišyta su tekila ar kitais alkoholiniais gėrimais. Meksika viena pirmųjų XX a. devintojo dešimtmečio pabaigoje pradėjo auginti organišką kavą.

Belgija, Briuselis

Briuselyje už kavos puodelį teks sumokėti 2,59 eurus. Olandiškai kava vadinama „koffi“, o prancūziškai – „café“. 

2018 m. apklausos duomenimis, daugiausia kavos Belgijoje geria vyresni, daugiau negu penkiasdešimties sulaukę žmonės. 17 proc. žmonių pažymėjo, kad per dieną išgeria šešis ar daugiau puodelių kavos. Šalyje populiariausia kava americano, nors apklausa atskleidė, kad 35-erių ir jaunesni žmonės mieliau renkasi latte kavą. Belgija yra trečia pagal dydį žalių kavos pupelių importuotoja Europoje, besirikiuojanti šalia Vokietijos ir Italijos, rašoma „GOBankingRates“.

Naujoji Zelandija, Oklandas

Oklande kavos puodelis kainuoja 2,79 eurus. Maorių kalba kava vadinama „kawhe“. 

Naujosios Zelandijos gyventojai labai mėgsta kavą. Jie mieliau geria espreso ir renkasi mažesnius, bet stipresnės kavos puodelius. Ši šalis laikoma flat white kavos gėrimo pradininke. Jį „Strabucks“ gaminti pradėjo vos prieš keletą metų. Flat white panaši į latte, bet gaminant šį gėrimą, pienas ne taip smarkiai išplakamas, o kava patiekiama mažesniuose puodeliuose, todėl jaučiamas intensyvesnis jos skonis. Naujojoje Zelandijoje galite pasivaišinti ir long black – dideliame puodelyje patiekiama espreso kava su tokiu pačiu kiekiu vandens. Tai – intensyvesnė americano kavos versija. 

Japonija, Tokijas

Tokijuje kavos puodelio kaina siekia 3,10 eurų. Japonų kalba kava vadinasi „コーヒー“ – „Kōhī“. 

Nors Japonija, kaip ir Kinija, gali pasididžiuoti ilga arbatos istorija, nuo XX a. pirmojo dešimtmečio pradžios japonai ėmė reguliariai gerti ir kavą. Pasak „GOBankingRates“, dar gerokai prieš atsirandant „Starbucks“ ar „Peet`s Coffee“, 1907 m. masiško kavos gėrimo tradicijas Japonijoje skleisti pradėjo kavinė „The Paulista Group“. Tačiau pati pirmoji kavinė „Kachiichakan“ Japonijoje, Tokijuje, buvo atidaryta 1988 m. Kavos gėrimo vietos, vadinamos „kissatens“, populiarios dėl savo retro stiliaus. Nuėję į tokią kavinę, nusikelsite į XX a. šeštąjį ar septintąjį dešimtmetį. Specialiose kavos gėrimo vietose jus aptarnaujantis barista greičiausiai ryšės peteliškę, o vietoje įmantrių pavadinimų ir sirupu pagardintų kavos gėrimų patieks jums puodelį klasikinės juodos kavos.

Airija, Dublinas

Dubline kavos puodelis kainuoja 3,20 eurų. Škotų geilų kalba kava vadinama „caife“. 

Kava – neatsiejama kasdieninės airių kultūros dalis. Airija išgyvena „trečiąją kavos kultūros bangą“. Pirmosios kavos kultūros bangos metu airiai gerdavo tirpią, prekybos centruose pirktą kavą. Antroji banga prasidėjo šalyje atsiradus „Starbucks“ ir Europos tinklo „Costa“ kavinėms. Prasidėjus trečiajai kavos kultūros bangai, išpopuliarėjo nedidelės kavinukės, kuriose pagrindinis dėmesys skiriamas ypatingai rankų darbo kavai. Kita vertus, Airijoje vis dar populiari klasikinė americano kava. 2017 m. apklausa atskleidė, kad kavą bent kartą per dieną perka trečdalis airių, t.y. 10 proc. daugiau nei ankstesniais metais, rašoma „GOBankingRates“.

Norvegija, Oslas

Norvegijos sostinėje Osle kavos puodelį nusipirksite už 3,46 eurus. Norėdami išgerti kavos, prašykite, kad jums atneštų „kaffe“.

Žmonėms, gyvenantiems šalyje, kurioje žiemą naktys būna itin ilgos ir tamsios, kava užima svarbią vietą jų kasdienybėje. Norvegija – antroji pasaulio šalis, kurioje išgeriama daugiausiai kavos. Kol į šalį dar nebuvo atkeliavę didieji kavos tinklai, tokie, kaip „Starbucks“, dauguma norvegų kavą gerdavo tik namuose. Dabar ši situacija pasikeitė. Norvegai mėgsta lengvo skrudinimo kavą, kurią verda dideliame puode – taip jie gali pasimėgauti tirštesnės kavos puodeliu.

Izraelis, Tel Avivas

Norėdami kavos išgerti Tel Avive, turėsite sumokėti  3,65 eurus. Hebrajų kalba kava vadinama „kafeh“.

Pasak „GOBankingRates“, Izraelio kavos kultūra suklestėjo XX a. šeštojo dešimtmečio pradžioje, kuomet Izraelyje buvo pradėti gaminti „La Favorita“ espreso kavos aparatai. Nors Izraelis goegrafiškai priklauso Viduriniesiems Rytams, šalyje paplitusios Europos, o ypač Italijos kultūrai artimesnės kavos gėrimo tradicijos. Nors kava Izraelyje vis populiarėja, kavinių tinklui „Starbucks“ šalyje išsilaikyti visgi nepavyko. 2001 m. – 2003 m. veikusios dvi „Starbucks“ kavinės buvo uždarytos. Nors amerikiečių kavinių tinklas čia neprigijo, Izraelyje gyvuoja vietinis kavinių tinklas „Cofix“.

Prancūzija, Paryžius

Paryžiuje kavos puodelis kainuoja 3,68 eurus. Prancūziškai kavos paprašysite ištarę „café“.

Paryžius garsėja savo žaviomis kavinėmis, tokiomis, kaip „Les Deux Magots“, kuriose kava skanavo ir politiką bei egzistencinę filosofiją aptarinėjo literatai Jeanas-Paulas Sartre`as ir Simone de Beauvoir. Tiesa, Paryžiaus kavinės populiarios nebūtinai dėl aukštos kokybės kavos. Dažniausiai prancūzai kavinėje renkasi gerti espreso kavą. Ją geria 60 proc. prancūzų. Prancūzai ne itin mėgsta gerti didelius puodelius latte kavos su pieno puta, bet jiems patinka café au lait – juoda kava su virintu pienu arba café crème – espreso su virintu pienu ir nedidele pieno puta, rašoma „GOBankingRates“.

Rusija, Maskva

Maskvoje kavos puodelio kaina siekia 3,84 eurų. Rusų kalba kava vadinama „kofe“.

Šaltasis karas tarp Amerikos ir Rusijos gal ir pasibaigė, bet karštos kavos karas – ne. Pastaruoju metu Rusijoje smarkiai padidėjo sunaudojamos kavos kiekis. 2001 m. jai buvo išleidžiama apie 670 mln. eurų, o 2011 m. – 2,23 mlrd. eurų. Kaip rašoma „GOBankingRates“, itin rusų mėgstamos pagal amerikietiškas tradicijas su espreso ir karštu vandeniu ruošiamos americano kavos pavadinimas buvusiam Rusijos ministrui pirmininkui Dmitrijui Medvedevui pasirodė „politiškai nekorektiškas“. Todėl jis pasiūlė šią kavos gėrimo rūšį pradėti vadinti „Russiano“. Ir nors tai galėjo pasirodyti kaip pokštas, daugelyje kavinių americano išties buvo pervadinta russiano. Mažiau komiškas rusų mėgstamo kavos gėrimo pavadinimas yra „Raf“, pavadintas kavos pirkėjo Rafaelio, galimai Maskvoje ir išradusio šį gėrimą, garbei. „Raf“ gėrimas ruošiamas iš espreso kavos, virintos grietinėlės ir cukraus.

Kinija, Šanchajus

Šanchajuje kavos puodelio kaina siekia 4,10 eurų. Kinų kalba kava vadinama „咖啡“ – „Kāfēi“.

Tūkstančius metų kinai mieliau gėrė arbatą. Kava šioje šalyje išpopuliarėjo tik XX a. devintajame dešimtmetyje, kuomet kinų valdžia, padedama Pasaulio banko ir Jungtinių Tautų vystymo programos, bendromis pastangomis nutarė sustiprinti savo šalies kavos pramonę. Kinijos gyventojai ilgai tenkinosi gurkšnodami tirpią kavą. Bet šalyje atsiradus „Starbucks“ ir prasidėjus naujam tūkstantmečiui, Kinijoje ėmė populiarėti vis įvairesni kavos gėrimai.

Jungtiniai Arabų Emyratai, Dubajus

Jungtinių Arabų Emyratų mieste Dubajuje už kavą teks sumokėti 5,10 eurus. Arabiškai kava vadinama „qahwa“.

Įprastai tiršta ir juoda, pagardinta tokiais prieskoniais, kaip kardamonas, kava nėra vien tik Viduriniųjų Rytų šalių svetingumo ženklas. Šio regiono šalys pirmosios pradėjo vartoti kavą. Jungtiniuose Arabų Emyratuose kava populiari beveik taip pat, kaip ir JAV, bet jos gamintojams tenka susidurti su iššūkiais. Aukštesnę kavos kainą lemia nuo druskos šalinimo suprastėjusi vandens kokybė ir skystesnis karvės pienas.

Danija, Kopenhaga

Kopenhagoje kavos puodelio kaina yra 5,57 eurai. Daniškai kava vadinama „kaffe“. 

Galbūt dėl šią Skandinavijos šalį kaustančių šaltų žiemų, Danija yra ketvirta daugiausiai kavos pasaulyje išgerianti šalis. Tačiau čia kavos be kofeino negausite – skandinavams patinka mėgautis visomis savybėmis pasižyminčia kava. Pasak „GOBankingRates“, danų suvartojamos kavos kiekis gali būti susijęs su tuo, kad Danija laikoma laimingiausia pasaulio šalimi.