Verslas

2015.09.08 13:45

Lietuviai labiau nori atostogų nei kiti europiečiai

LRT.lt 2015.09.08 13:45

Kas antras lietuvis yra numatęs biudžetą atostogoms. Tuo metu atostogų nuotaikos septynių Europos valstybių mastu niūresnės – poilsiui sukaupęs lėšų yra kas trečias europietis, rašoma paranešime spaudai.

Kas antras lietuvis yra numatęs biudžetą atostogoms. Tuo metu atostogų nuotaikos septynių Europos valstybių mastu niūresnės – poilsiui sukaupęs lėšų yra kas trečias europietis, rašoma paranešime spaudai.

Be to, beveik kas antras europietis, įskaitant ir lietuvius, pavasarį dar nežinojo, kiek tiksliai išleis atostogoms. Tokius rezultatus atskleidžia Centrinės ir Rytų Europos šalyse atlikta finansų grupės „International Personal Finance“ (IPF) klientų apklausa. Tyrimas vykdytas tose Europos valstybėse, kuriose IPF vykdo veiklą „Provident“ vardu – Lenkijoje, Čekijoje, Slovakijoje, Vengrijoje, Rumunijoje, Lietuvoje bei Bulgarijoje. Apklausą atliko tarptautinės rinkos tyrimų kompanijos GfK padalinys Didžiojoje Britanijoje.

Analizuojant duomenis matoma, kad 43 proc. apklausoje dalyvavusių europiečių nurodė šiemet lėšų atostogoms neturintys. Tačiau tarp visų taip teigusių mažiausiai buvo lietuvių –– vos 14 proc. Palyginimui, neskirsiantys lėšų atostogoms atsakė net 42 proc. kaimyninės Lenkijos ir daugiau nei pusė (57 proc.) Vengrijos piliečių.

Apklausa taip pat atskleidė, jog lietuviai yra viena labiausiai atostogoms taupyti linkusi tautų. Daugiau nei trečdalis respondentų atsakė atostogoms taupę, tik 6 procentai atostogoms ketina skolintis iš artimųjų, draugų ar kreditą teikiančių įmonių. Apibendrinus visų respondentų atsakymų duomenis, atostogoms yra susitaupę tik kiek daugiau nei penktadalis apklaustųjų, o skolintųsi vos 7 proc. europiečių.

Pasak kompanijos „Provident Finansai“ rinkodaros vadovės Dovilės Krinickienės, tai, jog lietuviai nėra linkę imti kredito atostogoms, leidžia daryti išvadą, kad į kreditų davėjus kreipiamasi esant būtinybei, o ne siekiant patenkinti ne tokius svarbius poreikius: „Matome ryškią tendenciją, kad lietuviai atostogoms taupo. Idealiu atveju atostogų biudžetas turėtų būti sudarytas iš specialiai tam atsidėtų santaupų. Atostogauti nevertėtų būtiniausioms reikmėms numatytų lėšų sąskaita, o prisiimti finansinius įsipareigojimus galima tik gerai apskaičiavus savo finansines galimybes laiku grąžinti kreditą.“

Teiraujantis apie planuojamų išlaidų atostogoms dydį, vos 8 proc. visų apklausoje dalyvavusių europiečių nurodė planuojantys išleisti daugiau nei pernai. Lietuvoje pusė respondentų dar nėra apsisprendę, kiek ketina išleisti atostogoms, maždaug kas penktas sakosi išleisiantis mažiau, tiek pat teigia planuojantys panašias išlaidas kaip ir pernai.

Apklausoje, kuri vykdyta šių metų kovo-balandžio mėnesias, dalyvavo 7779 tarptautinės finansų grupės IPF klientai iš septynių Centrinės ir Rytų Europos šalių. Lietuvoje buvo apklausta 400 respondentų.