Naujienų srautas

Verslas2019.05.06 16:27

TVF: Lietuvos viešieji finansai valdomi skaidriai

BNS 2019.05.06 16:27

Lietuvos viešųjų finansų valdymo skaidrumas atitinka didžiąją dalį Tarptautinio valiutos fondo (TVF) geros arba pažengusios praktikos principų, tačiau šaliai reikėtų parengti išsamią fiskalinių rizikų ataskaitą, sustiprinti valstybės ir savivaldos įmonių priežiūrą bei su jomis susijusių rizikų vertinimą.

Tai nurodoma Finansų ministerijos iniciatyva TVF ekspertų atlikto Lietuvos fiskalinio skaidrumo vertinimo ataskaitoje. Joje pažymima, kad šalies viešųjų finansų valdymas – teisinė aplinka, formalūs procesai, taikomos metodikos ir praktika – atitinka TVF apibendrintus šios srities pasaulio gerosios praktikos standartus.

TVF teigimu, Lietuvos stipriosios pusės yra biudžetavimas, fiskalinis prognozavimas ir ataskaitų rengimas, tuo metu fiskalinių rizikų vertinimo ir valdymo praktikos yra kiek silpnesnės. TVF analitikai taip pat pažymi, kad Lietuvoje yra neįprastai didelis viešojo sektoriaus subjektų skaičius, kurių ataskaitose pateikiama informacija ne visada yra palyginama ar nuosekli, todėl bent dalies šių dokumentų konsolidavimas ir pateikimas tinkamesniu formatu pastebimai padidintų skaidrumo lygį.

„Informaciją, kurią jau dabar vyriausybės institucijos rengia vidiniam naudojimui, galėtų būti viešinama plačiau, taip pagerinant analizavimo ir sprendimų priėmimo procesus“, – rašoma TVF ataskaitoje.

Pasak finansų ministro Vilniaus Šapokos, TVF vertinimas naudingas Lietuvai, nes sprendimai viešojo valdymo srityse gali būti pagrįsti išsamia ir tarptautiniu mastu palyginama informacija.

„Lietuva įvertinta kaip skaidriai viešuosius finansus valdanti šalis, kuri turi ir skelbia daug kokybiškos informacijos šioje srityje. Dėl to visuomenė, žiniasklaida, investuotojai, akademinė bei tarptautinė bendruomenė turi galimybę būti gerai informuoti apie tai, kaip valdomi viešieji finansai mūsų šalyje“, – pranešime žiniasklaidai teigė V. Šapoka.

Fiskalinis skaidrumas yra vienas esminių efektyvaus viešųjų finansų valdymo elementų, užtikrinantis Vyriausybės atskaitingumą už mokesčių mokėtojų sumokėtų mokesčių panaudojimą, palaikantis ir stiprinantis investuotojų pasitikėjimas šalimi.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi