Verslas

2019.05.03 23:25

Smulkūs kiaulių augintojai kaltina valdžią ūkių žlugdymu

Rūta Lankininkaitė, Asta Kažukauskienė, Salomėja Pranaitienė2019.05.03 23:25

Smulkūs kiaulių augintojai piktinasi kelis kartus išaugusia kiaulių kraujo tyrimų kaina. Kiaulių augintojai sako, kad taip jie žlugdomi – tyrimų kainą valstybė kompensuoja tik stambiems kiaulių augintojams, kuriuose vykdoma valstybinė stebėsena. Veterinarijos tarnyba tikina, kad kaina pakilo dėl Europos Komisijos nurodymų susijusių su afrikinių kiaulių maru.

Vilkaviškio rajono ūkininkė Zena Grigaitienė laiko apie 30 kiaulių, pagal biosaugos reikalavimus pašaliniams ūkyje lankytis draudžiama.

Pasak ūkininkės, auginti kiaules beveik nuostolinga, dabar dar prisidėjo išaugęs kiaulių kraujo tyrimo mokestis, kurio kaina 48 eurai. Iki 20 eurų už paslaugą dar tenka mokėti veterinarui.     

„Jeigu vieną kiaulę parduodi, tai „pusę kiaulės“ sumoki vien už tyrimus ir aptarnavimą. Dušus pasidarėme, apsitvėrėme, investavome pinigus“, – pasakoja Z. Grigaitienė.

Kraujo tyrimus reikia atlikti ir nors vieną paršavedę laikantiems ūkininkams.  

„Dabar kiaulė su paršiukais, reikėjo paimti kraują kiaulei, kad būtų galima parduoti paršelius. Kraujo tyrimas buvo 25 eurai, ir kraujo tyrimas, ir gydytojo paslauga tilpo šioje kainoje“, – teigia Vilkaviškio rajono kiaulių augintoja Birutė Matulevičienė.

Tačiau veterinarijos tarnybos atstovai rodo į Europos Komisiją. Dėl afrikinio kiaulių maro grėsmės nurodyta vienus tyrimus pakeisti kitais, sudėtingesniais.

„Tyrimas kainuodavo ūkininkui apie 7 eurus. Serologija ankstyvos afrikinio kiaulių maro stadijos ji nerodo, ir yra nuspręsta daryti PGR tyrimus, kurių kaina didesnė, ji siekia 48 eurus, tai ir įnešė sumaišties kiaulių laikymo vietose“, – tikina Maisto ir veterinarijos tarnybos atstovas Paulius Bušauskas.

Vilkaviškio rajone per metus kiaulių sumažėjo perpus – iki 3 tūkstančių, beveik visi ūkiai – jų apie 800 – smulkūs. Smulkiuosius augintojus piktina, kad valstybė 48 eurų kraujo tyrimo mokestį kompensuoja tik stambiems ūkiams, nes šie per metus tikrinami ne mažiau kaip du kartus. 

Pasak veterinarijos tarnybos, ūkių, kur nevykdoma valstybės stebėsena, – per 500. Juos tikrinti du kartus per metus – trūksta inspektorių.

„Man dar yra labai gaila, kad šitas tyrimas nekompensuojamas, o stambiesiems, kurie laiko daugiau nei 100 kiaulių, tyrimas yra kompensuojamas. Jeigu valstybė gali kompensuoti stambiems, tai smulkiems tuo labiau“, – sako Vilkaviškio rajono Žemės ūkio skyriaus vedėja Lina Grygalaitienė.

Žemės ūkio ministras Giedrius Surplys tik iš LRT TELEVIZIJOS laidos „Panorama“ išgirdęs apie keliskart išaugusią tyrimų kainą, atmeta smulkiųjų priekaištus, esą jie žlugdomi. O apsisaugoti anot jo nuo kiaulių maro – būtina.

„Jeigu smulkus ūkis nori visiškai minimizuoti savo riziką, gali rinkti 2 tūkstančių eurų paketą, kur už kiekvieną paskerstą kiaulę mes sumokam 100 eurų ir dar duodam 2 tūkstančius eurų, kad žmogus galėtų įsigyti kitų gyvūnų. Žemės ūkyje yra pakankamai nemažai nemokamų pietų, bet reikia suprasti, kad viskas nemokama būti negali“, – tikina ministras.

Privatus veterinarijos gydytojas Arvydas Šlivinskas baiminasi, kad veterinarijos gydytojai liks be darbo, mažėjant gyvulių skaičiui. Pastebima tendencija, kad gyventojai atsisako kiaulių ir kiaulių augintojai eina į pogrindį.

Veterinarijos tarnyba tikina, kad Lietuvoje dar yra ūkių, kuriuose auginamos nedeklaruotos kiaulės, juose nesilaikoma biosaugos reikalavimų, tačiau duomenų viešai neskelbia.

Reportažą žiūrėkite nuo 22.21 min.

Panorama. Saulius Skvernelis, Valentinas Mazuronis ir nekilnojamojo turto šešėlis

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.