Verslas

2019.05.02 07:39

Jakeliūnas nuosmukio aplinkybes aiškinsis su Švedijos pareigūnais

Sniegė Balčiūnaitė, BNS2019.05.02 07:39

Prieš dešimtmetį vykusios krizės tyrimui vadovaujantis Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas „valstietis“ Stasys Jakeliūnas ketvirtadienį Švedijoje susitiks su šios šalies centrinio banko ir komercinius bankus prižiūrinčios finansų inspekcijos atstovais. 

Su Švedijos finansų sistemos pareigūnais S. Jakeliūnas aptars Seime atliekamą parlamentinį tyrimą, kuriuo ketinama išsiaiškinti ir Lietuvos, ir regioninius veiksnius, lėmusius 2009–2010 metų krizės reiškinius bei viešųjų finansų būklę. 

Tuo metu Biudžeto ir finansų komiteto narys konservatorius Mykolas Majauskas, kuris atsisakė dalyvauti tyrime, nes laiko jį politiškai angažuotu, mano, kad komiteto vadovui labiau reikėtų rūpintis finansinių paslaugų pritraukimu į Lietuvą. 

„S. Jakeliūno vietoje skrisčiau į Londoną ir Frankfurtą, kur kartu su finansų ministru bandyčiau įtikinti kreditų institucijas ir finansinių paslaugų įmones investuoti Lietuvoje. Komercinių bankų koncentracija Lietuvoje yra viena didžiausių visoje Europos Sąjungoje ir tai lemia didesnius bankinių paslaugų įkainius. Naujos investicijos ir didesnė konkurencija šiuo atveju yra vienintelis būdas sumažinti bankinius įkainius“, – BNS pareiškė M. Majauskas. 

S. Jakeliūnas yra viešai priekaištavęs Skandinavijos bankams dėl jų elgesio įtakos finansų krizei ir ragina mažinti jų koncentraciją Lietuvoje bei kitose Baltijos šalyse. 2015 metais atsistatydinęs iš premjero patarėjo finansams posto, S. Jakeliūnas kritikavo „Swedbank“ taikytą būsto paskolų kainodarą.

S. Jakeliūno susitikimus padėjo surengti Lietuvos ambasada Stokholme. 

Trys skandinavų kapitalo bankai Lietuvoje užima apie 84 proc. šalies bankų rinkos skaičiuojant pagal valdomą turtą.

S. Jakeliūnas reiškia abejones, ar Lietuvos bankas tinkamai prižiūrėjo komercinius bankus, per krizę galėjusius manipuliuoti tarpbankinių palūkanų normų indeksu VILIBOR.

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt