Naujienų srautas

Verslas2019.04.30 21:51

Kandidatai žada minimalaus atlyginimo didinimą: kai kurių siūlymai bus įgyvendinti

Prieš rinkimus kandidatai į prezidentus dosnūs pažadų. Visi pasisako už minimalios algos didinimą, tik kiek – pasiūlymai skiriasi. Vieni sako reikėtų vos keliomis dešimtimis, kiti – daugiau nei dvigubai. Tačiau visi kandidatai įsitikinę, kad atskirčiai mažinti turi būti įvesti progresiniai mokesčiai.

Premjeras Saulius Skvernelis sako, kad progresiniai mokesčiai jau yra, bet, kandidatų teigimu, dabartinių mokesčių skirtumų progresiniais vadinti tikrai negalima.

Nors prezidento arkliukas turi būti užsienio politika, šalies vadovo žodis svarus ir vidaus klausimais. Kai žemiau skurdo ribos – apie penktadalį šalies gyventojų, kandidatai į prezidentus įsitikinę, kad mažiausiai uždirbantys turi gauti didesnę algą. 

Šiuo metu minimalus atlyginimas popieriuje siekia 555 eurus, atskaičiavus mokesčius mažiausiai uždirbantiems lieka beveik 400 eurų. 

Mindaugas Puidokas ir Naglis Puteikis minimalią algą siūlytų kelti daugiau nei dabartinis vidutinis atlyginimas. Esą žmonės turėtų gauti – 1000 eurų, nes dabar minimumas netoli skurdo ribos. 

„Tai – civilizacijos pagrindas, už tai pasisako visos partijos, išskyrus Lietuvoje, toks elito požiūris skatina emigraciją“, – sako N. Puteikis.

„Per šiuos 30 metų neturėjom nė vienos vyriausybės, kuri įvykdytų šį sprendimą, tada socialinė atskirtis mažėtų“, – sako M. Puidokas.

900 eurų mažiausiai uždirbantiems siūlo mokėti Arvydas Juozaitis: „jei tokia nelygybė pajamų. 7 Kartus skiriasi turtingiausi ir skurdžiausi. Reikia kelti, būtinai“.

Vytenis Povilas Andriukaitis sako, kad turime lygiuotis į Estiją ir minimumą kelti iki 700–800 eurų. Tiesa, Estijoje į rankas minimumas siekia kur kas mažiau – 516 eurų.

„Už, žinoma. Nėra kito kelio“, – tikina V. P. Andriukaitis.

Valdemaras Tomaševskis dabartinį užmokestį keltų 100 eurų – iki 500: „už, mes palaikėm šitą reformą, socdemai kalbėjo, o „valstiečiai“ atėjo ir padarė“.

Gitanas Nausėda ir Saulius Skvernelis įvardija panašius skaičius – esą minimumas turėtų augti dešimtadaliu. Skvernelis, kaip premjeras, patikina, kad kitąmet taip ir bus – tokius skaičius jau svarsto trišalė taryba. 

„Progresiniai mokesčiai jau egzistuoja, tik simboliškai, įsigalioja nuo didelės pajamų ribos, nereikia viršutinio tarifo didinti, bet reikia lesiti tą ribą, nuo kurios įsigalioja GPM tarifas, tokiu būdu būtų efektyvesnis“, – tvirtina G. Nausėda.

„Šita vyriausybė vienintelė, kuri progresinius mokesčius ir įvedė. Noriu priminti, kad žmonės, kurie uždirba 120 VDU ir daugiau, moka 27 procentus GMP, kai kiti – 20, šitos lubos leisis iki 60 VDU“, – sako S. Skvernelis.

Valentinas Mazuronis tikina, kad minimumas turi sudaryti pusę vidutinio darbo užmokesčio – pokyčių mažiausiai uždirbantiems tai neatneštų. Praėjusių metų pabaigoje vidutinė alga siekė 750 eurų į rankas.

„Turi būt tokie, kad stiprėtų vidurinė klasė Lietuvoj, kad skurdo mažėtų, kad turtingi žmonės nepabėgtų“, – tikina kandidatas į prezidentus.

Ingrida Šimonytė tikina, kad minimumą reikia nuolat peržiūrėti ir didinti, bet tikslios sumos – kiek – neįvardijo. 

„Mano nuomone, tai teisinga, aišku, ne tokie progresiniai mokesčiai, kokius turim dabar, nes tai nėra progresiniai mokesčiai. Tiesiog atskirų pajamų apmokestinimas pagal dievas žino kam sugalvotus tarifų laiptelius“, – sako ji.

Panašu, kai kurių kandidatų siūlymai dėl algų bus įgyvendinti. Šiemet prognozuojamas maždaug 8 procentų atlyginimų augimas.

Plačiau žiūrėkite „Panoramos“ reportaže nuo 4:14 min.

 

 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi