Verslas

2019.04.30 11:17

Svarbi žinia kaupiantiems: patvirtinta tvarka, kaip bus išmokami pensijai sukaupti pinigai

ELTA2019.04.30 11:17

Lietuvos banko valdyba patvirtino periodinių pensijų išmokų dydžio apskaičiavimo metodiką kaupiantiesiems II pakopos pensijų fonduose. Periodinės išmokos dydis bus apskaičiuojamas pensijų fondo vienetais, turimus pensijų sąskaitoje vienetus padalijant iš trukmės mėnesiais, likusios iki gavėjas sulauks 85 m. Naujoji metodika įsigalios 2020 m. sausio 1 d.

Ji bus taikoma tiems pensijų fondų dalyviams, kurie sukaupė nuo 3 tūkst. iki 10 tūkst. eurų, ir gyventojams, pasirinkusiems atidėtąjį anuitetą, iki jie sulauks 85 m.

„Periodinės pensijų išmokos dydis pensijų fondo vienetais nesikeis visą išmokų mokėjimo laikotarpį, tačiau išmokos dydis eurais kiekvieną mėnesį šiek tiek skirsis, priklausomai nuo pensijų fondo vieneto vertės pokyčių. Tik taip skaičiuojant išmokas galima užtikrinti išmokų mokėjimo tęstinumą asmeniui iki 85 m. atidėtojo anuiteto atveju, tačiau tai reiškia, kad gaunantiems periodines išmokas dalyviams teks prisiimti investavimo riziką, t. y. išmokama suma gali būti šiek tiek didesnė ar mažesnė, palyginti su prieš mėnesį išmokėta periodine išmoka“, – pranešime cituojama Lietuvos banko Ilgalaikių kaupimo ir draudimo produktų priežiūros skyriaus viršininkė Justina Pupienienė.

Remiantis Lietuvos banko specialistų skaičiavimais, dauguma atvejų periodinių išmokų pokyčiai gali svyruoti apie 1 proc. Tai reiškia, kad 30 eurų išmoka padidės arba sumažės apie 30 centų.

Tokie svyravimai galimi dėl to, kad periodinės išmokos dydis bus apskaičiuojamas pensijų fondo vienetais, o kiekvieną mėnesį ar kitu gyventojo pageidaujamu dažnumu numatyti pensijų fondo vienetai bus išperkami pagal tos dienos pensijų fondo vieneto kainą ir susidariusi suma išmokama periodinių išmokų gavėjui. Likę neišmokėti vienetai lieka fonde ir šis dalyvių turtas toliau investuojamas.

Ši periodinių pensijų išmokų dydžio apskaičiavimo metodika, Lietuvos banko teigimu, yra susijusi su II pakopos pensijų kaupimo sistemos pokyčiais nuo šių metų sausio 1 d. Gyventojai sprendimus dėl kaupimo II pakopos pensijų fonduose turi priimti iki birželio 30 d., o nuo kitų metų sausio 1 d. įsigalios ir nauja pensijų išmokų mokėjimo tvarka.

Pažymima, kad gyventojams, sukaupusiems mažiau nei 3 tūkst. eurų, visa suma bus išmokama vienkartine išmoka. Sukaupus daugiau kaip 3 tūkst., bet mažiau nei 10 tūkst. eurų, bus mokamos periodinės išmokos. O sukaupę daugiau kaip 10 tūkst. eurų gyventojai galės rinktis standartinį arba atidėtąjį anuitetą. Pasirinkus atidėtąjį anuitetą, iki 85 metų bus mokamos periodinės išmokos, o likusi dalis – įsigyjant anuitetą. Periodinės pensijų išmokos yra viena iš pensijų išmokų rūšių, mokėtinų dalyviui sulaukus senatvės pensijos amžiaus. Jas mokės pensijų bendrovė, pasirašiusi pensijų išmokos sutartį su dalyviu. O pensijų anuitetus mokės „Sodra“, ji ir nustatys jų kainodarą ir mokėjimo tvarką.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.