Verslas

2019.04.29 22:17

Nuo „Žiedų valdovo“ iki krosnies kūrenimo banknotais: ar atsakysite į klausimus apie ekononikos principus

LRT.lt2019.04.29 22:17

Nacionaliniame ekonomikos egzamine vieni sudėtingiausių žmonėms buvo klausimai apie bendruosius ekonomikos principus. Jų išmanymas ypač svarbus norint objektyviai vertinti šalyje ir pasaulyje vykstančius procesus, taip pat siekiant priimti sau palankiausius sprendimus.

Kviečiame pasitikrinti, ar atsakytumėte į šiuos klausimus jūs?

1. Istorijoje būta laikotarpių, kai krosnis labiau apsimokėdavo kūrenti pinigų banknotais nei malkomis. Koks ekonomikos reiškinys tai lėmė?
 
a. Hiperinfliacija
b. Defliacija
c. Devalvacija
d. Specializacija

Į šį klausimą teisingai atsakė 58 proc. dalyvių.

2. Samantai trūko pinigų, todėl ji pardavė savo naują motorolerį Karoliui už perpus mažesnę kainą nei pirko pati. Kam buvo naudingas šis sandoris?
 
a. Samantai
b. Karoliui
c. Samantai ir Karoliui
d. Nei vienam

Į šį klausimą teisingai atsakė 52 proc. dalyvių.

3. J.R.R.Tolkieno „Žiedų valdovo“ pasaulyje metalas mifrilas visada buvo ypač vertinamas dėl savo lengvumo ir tvirtumo, pvz., šarvams gaminti. Tačiau „Žiedų valdove“ aprašomame laikotarpyje mifrilas yra dar vertingesnis, net neįkainojamas. Kuris iš žemiau pateiktų paaiškinimų geriausiai paaiškina, kodėl mifrilas tapo dar vertingesnis?

a. Mifrilo rūda yra itin plačiai paplitusi visame Viduržemio regione, todėl mifrilas yra labai naudingas
b. Mifrilo rūdos galima rasti tik vienoje kasykloje visame Viduržemio regione, tačiau kasykla yra apleista, nes ten gyvena ugninis demonas, tad Viduržemyje naujas mifrilas nebėra išgaunamas
c. Aprašomame laikotarpyje Viduržemio regiono gyventojai gyvena taikoje, tad paklausa šarvams ir kitiems mifrilo gaminiams yra smarkiai kritusi
d. Burtininkas Sarumanas išrado pakaitalą mifrilui, t.y. kitą lengvą ir tvirtą metalo lydinį 

Į šį klausimą teisingai atsakė 70 proc. dalyvių.

4. Jei centrinio šildymo kaina padidėtų trigubai, o žmonių pajamos nesikeistų, kokį poveikį, labiausiai tikėtina, tai turėtų centralizuotai šildomų, labai daug energijos vartojančių butų rinkai? Darant prielaidą, kad buto šildymo kaina yra vienintelis veiksnys, renkantis būstą.

a. Jokio, nes išlaidos šildymui nelemia butų pardavimo kainos
b. Butų paklausa sumažėtų ir kristų jų kainos, nes mažiau žmonių norėtų įsigyti centralizuotai šildomus butus
c. Butų kaina padidėtų, nes daugiau žmonių norėtų parduoti centralizuotai šildomą būstą
d. Butų kaina padidėtų, nes padidėtų paklausa, daugiau žmonių norėtų pirkti centralizuotai šildomus butus

Į šį klausimą teisingai atsakė 76 proc. dalyvių.

5. J.R.R. Tolkieno kūrinys „Hobitas“ vyksta mistiniame Viduržemio regione. Viduržemio ekonomikoje auksas yra pinigai. Viduržemio regionas paremtas rinkos ekonomika, laisvomis kainomis, tačiau Viduržemio ūkio subjektai neprekiauja su jokiais kitais regionais, pvz. Mordoru, Haradu ar Rhunu. Drakonas Smogas laiko užgrobęs Ereboro kalną, kuriame sukaupta tiek aukso, kiek cirkuliuoja visoje Viduržemio ekonomikoje.

 „Hobito“ pabaigoje šaulys Bardas strėle nukauna drakoną Smogą. Jei po Smogo mirties Viduržemio regiono gyventojai pasidalintų kalne laikomą auksą ir jį paleistų cirkuliuoti į Viduržemio regiono ekonomiką, koks, labiausiai tikėtina, būtų tokio veiksmo ekonominis poveikis trumpuoju laikotarpiu? Darant prielaidą, kad trumpuoju laikotarpiu Viduržemio ekonomikos gamybiniai pajėgumai neleidžia greitai padidinti gaminamų prekių ir paslaugų kiekio.
 
a. Visi Viduržemyje pradėtų gyventi geriau, dėl rinkoje išaugusio pinigų kiekio visi galėtų įsigyti ženkliai daugiau prekių ir paslaugų
b. Viduržemyje kiltų infliacija, prekės ir paslaugos ženkliai pabrangtų
c. Smarkiai padidėtų aukso vertė, t. y. už tą patį kiekį aukso būtų galima nusipirkti daugiau prekių ir paslaugų 
d. Aukso kiekis padidėtų, tačiau prekių ir paslaugų kainos liktų tokios pačios

Į šį klausimą teisingai atsakė 64 proc. dalyvių.

Nacionalinį ekonomikos egzaminą organizuoja Lietuvos laisvosios rinkos institutas su LRT. Visas egzamino užduotis galima spręsti specialioje svetainėje: www.ekonomikosegzaminas.lt


Teisingi atsakymai:

1. Teisingas atsakymas – a. Hiperinfliacija – tai itin ženklus pinigų nuvertėjimas. Kupiūros gali tapti mažiau vertingos, pigesnės už malkas. Taip nutiko Vokietijoje tarpukario laikotarpiu, panaši situacija šiuo metu yra Venesueloje. 

2. Teisingas atsakymas – c. Mainai vyko savanoriškai, vadinasi ir Samanta, ir Karolis juose įžvelgė naudą, antraip sandoris paprasčiausiai nebūtų įvykęs.

3. Teisingas atsakymas – b. Žaliavos, prekės ar paslaugos trūkumas ir alternatyvų jos savybėms nebuvimas – kelia jos vertę. 

4. Teisingas atsakymas – b. Taip stipriai padidėjus centrinio šildymo kainoms ir žmonių pajamoms nepakitus, tokių butų išlaikymas taptų pernelyg brangus, žmonės norėtų tokius butus parduoti ir mažiau kas norėtų juos įsigyti. Didelė pasiūla ir maža paklausa lemia kainos kritimą. 

5. Teisingas atsakymas – b. Aukso paleidimas į rinką būtų panašus į pinigų spausdinimą, kuris kelia infliaciją. Padidėjus aukso kiekiui, nepadidėja prekių kiekis, bet žmonės turi daugiau aukso, gali už prekes daugiau mokėti, todėl jos tiesiog tampa brangesnės.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.