Verslas

2019.05.11 18:08

Robotai–siurbliai jau nieko nebestebina: jei nenorite plušėti patys, teks skirti mažiausiai 200 eurų

Robotais, kurie gali padėti išvalyti namus, domisi vis daugiau lietuvių ir ši tendencija ateityje turėtų dar labiau išryškėti. Ypač populiarės robotai, padedantys atlikti nemėgstamus buities darbus.

Parodoje „Resta“ kalbinti bendrovių, prekiaujančių valymo robotais, atstovai tikina – dar prieš kelerius metus lietuviai į namus tvarkančius robotus žiūrėjo kaip į pramogą, o ir įperkami jie buvo nedaugeliui. Dabar šis požiūris jau pasikeitė – žmonės įvertino sutaupomą laiką ir kainos tapo daug žemesnės.

„iRobot“ atstovybės Baltijos šalyse vadovas Vitoldas Birinšas teigia, kad robotų populiarėjimui įtakos turi ir tai, kad robotai tampa vis tobulesni. Jis pateikia pavyzdį – pirmieji siurbliai robotai galėjo išvalyti tik 20 kvadratinių metrų. Po to robotą reikėdavo išvalyti ir vėl įkrauti.

„Žmonės turėjo skirti daug laiko, kad išvalytų patį robotą. Pavyzdžiui, robotas jūsų namus valo vieną valandą, o tada jūs vieną minutę valote robotą. Dabar visa tai keičiasi. Robotai gali išvalyti vis didesnes patalpas. Šiuo metu siurbliai robotai gali išvalyti beveik 200 kvadratinių metrų. Septintos klasės robotas gali patalpas valyti mėnesį ir per tą laiką jo paties išvalyti nereikia“, – nurodo V. Bieranšas.

Jo aiškinimu, dabar jau yra ir robotų, kurie, išvalę namus, savo talpyklą taip pat išsivalo patys. Galiausiai žmonėms reikia tik kartas nuo karto išvalyti roboto stotelę, o ne patį robotą.

Pirkdami juokdavosi, kad perka žaisliuką

„Robotika“ direktorė Ernesta Kelertienė taip pat tvirtina, kad prieš kelerius metus žmonės į namus valančius robotus žiūrėjo labai atsargiai arba jų nevertino kaip prietaisų, kurie iš tiesų galėtų gerai išvalyti namus. Kaip teigia pašnekovė, net ir patys pirkėjai sakydavo, kad įsigyja žaisliuką.

„Dažniau pirkdavo, kaip patys sakydavo, kaip žaisliukus. Bet dabar tie patys klientai grįžta, atsiveda kitus klientus. Dabar jau nekyla klausimas, kam man reikalingas, pavyzdžiui, robotas siurblys. Anksčiau kaip ir kildavo tas klausimas, klientai norėdavo pasibandyti, ar jis tikrai geras daiktas, nes bent jau anksčiau jis kainavo gana daug. Dabar jau klausimas nekyla, tai tampa masiniu produktu, kurį tu privalai turėti“, – pastebi E. Kelertienė.

Jos vertinimu, robotai siurbliai – bene populiariausi namus padedantys tvarkyti robotai, tačiau po truputį ima populiarėti ir kiti, pavyzdžiui, išvalantys langus: „Vertinant Pabaltijo šalis, tai Lietuvoje didžiausia vyraujanti tendencija – langų robotai. Pastebėjome, kad nors dažnai žmonės nemėgsta siurbti, bet langų valyti jau tikrai nemėgsta niekas.“

Taip pat, nurodo E. Kelertienė, populiarėja ir robotai žoliapjovės. Nors anksčiau šie robotai dėl mažo gamintojų skaičiaus buvo gana brangūs, dabar, konkurencijai padidėjus, kaina mažėja, todėl ir patys robotai vis labiau populiarėja.

Kol kas robotus dažniau renkasi didžiųjų miestų gyventojai

„Topo centro“ generalinio direktoriaus Remigijaus Štaro teigimu, pastaruosius trejus metus pastebimas susidomėjimas visa technika, kuri daro gyvenimą patogesnį. Anot pašnekovo, dažniausiai žmonės linkę rinktis tą buities techniką, kuri už juos atliktų nemėgstamiausius darbus.

„Geriausi to pavyzdžiai – siurbliai robotai, kurių per pirmuosius keturis šių metų mėnesius pardavėme 4 kartus daugiau nei per visus 2017 metus, kuomet jų pardavimai tik buvo startavę. Juos perka didžiųjų miestų gyventojai, kurie 2018 metais nupirko 80 proc. visų robotų. Ši pirkimo banga jau šiemet ritasi iki vidutinio dydžio miestų, nes 2019 metais jiems jau tenka 30 proc. pardavimų“, – nurodo R. Štaras.

Jo teigimu, Lietuvoje ima populiarėti ir džiovyklės ar skalbyklės su džiovyklės funkcija: „Matome, kad ypač didesnės šeimos džiovykles įsigyja kaip investiciją: turint ją reikia keliskart mažiau rūbų, o džiovyklės kaina jau lygi vieno pilno rūbų komplekto kainai.“

Taip pat, pastebi R. Štaras, auga ir tokių prietaisų, kaip kavos aparatai, populiarumas.

Baltijos valstybės išsiskiria ne tik robotų naudojimu

LRT.lt pašnekovai prognozuoja, kad tai, kada robotai ims įsigalėti mūsų namuose, nulems vienintelis dalykas – kaina.

„Tai tik kaštų klausimas – kiek tai kainuos? Šiuo metu grindų valymo problema jau išspręsta – kainos gana prieinamos. Langų valymo problema taip pat išspręsta. Žolės pjovimas taip pat turi gerų sprendimo būdų. Tai atkeliauja į mūsų gyvenimą“, – komentuoja V. Birinšas.

Jo nuomone, vis daugiau robotų namuose turėtų atsirasti ir dėl to, kad žmonėms jie kelia susidomėjimą. Kaip teigia pašnekovas, Baltijos valstybės pasižymi ne tik robotų pritaikymu buityje, bet ir robotų kūrimu.

„Tendencijos Baltijos šalyse gana panašios. Kas liečia robotiką, t. y. robotų konstravimą, kūrimą, robotų inžinierius, Estija ganėtinai pirmauja. Robotikos konkursai ten vyksta jau 16 metų. Tai vienas geriausių konkursų pasaulyje. Keliavome po visą pasaulį: Europą, Ameriką, Japoniją. Estija buvo viena geriausių. Per paskutinius kelerius metus labai gerą įspūdį sudarė ir Lietuvoje vykstanti „Robotiada“. Šiuo metu tai vienas geriausių konkursų Baltijos šalyse. Paskutinį kartą tai buvo gal ir geriausias“, – sako V. Birinšas.

E. Kelertienė teigia, kad įtakos turi ir globalios tendencijos – robotų daugėja įvairiose srityse visame pasaulyje. Be to, kaip ir minėjo V. Birinšas, dabartiniai robotai jau yra patobulėję, lyginant su pirmaisiais modeliais.

„Buvo pramonės revoliucija. Dauguma ekspertų sako, kad dabar vyksta robotizacijos revoliucija. Tai jau ne pirma banga. Jau kokius trejus metus jaučiasi, kad tie robotai, kurie buvo pradžioje, jie yra daug labiau patobulėję“, – teigia E. Kelertienė.

Bet kuriam namus valdančiam robotui prireiks bent 200 eurų

LRT.lt pašnekovai nurodė, kad pinigų suma, kurią reikėtų atsidėti, norint įsigyti namus tvarkyti padedantį robotą, priklauso nuo to, koks tai robotas ir kiek norima skirti laiko jo priežiūrai. Jeigu norite roboto, kurio nereikėtų dažnai prižiūrėti ir valyti, teks labiau pakratyti piniginę.

Robotui siurbliui atsidėti reikėtų nuo 200 eurų. Jeigu, kaip minėta, norima didelį plotą galinčio išvalyti siurblio arba tokio, kurį reikėtų retai valyti, vis dėlto reikėtų planuoti gerokai didesnes išlaidas – 1000–1200 eurų.

Robotas, ne siurbiantis, o plaunantis grindis turėtų atsieiti gerokai mažiau – apie 250–300 eurų. Langus valančių robotų kainos panašios ir siekia apie 250–400 eurų.