Verslas

2019.04.29 14:27

Likus kelioms dienoms deklaruoti pajamas, gyventojai užplūdo VMI: kai kurie laukia po kelias valandas

Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, LRT.lt2019.04.29 14:27

Dar nespėjusiems deklaruoti pajamų reikėtų suskubti – tai galima padaryti tik iki gegužės 2 d. Tiesa, ketinantiems dėl to apsilankyti Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) padalinyje reikėtų nusiteikti, kad juos ten pasitiks eilės.

Nors pajamų deklaracijos laikotarpiu VMI padaliniai dirba prailgintu darbo laiku ir be pietų pertraukos, eilės čia driekiasi nuo pat ryto.

Pirmadienio rytą VMI sutikti gyventojai tvirtino eilėje laukiantys daugiau kaip dvi valandas. Kai kurie, išvarginti ilgo laukimo, net nepanoro atsakyti į kelis klausimus ir pasidalinti savo įspūdžiais.

„Žinokit, nenoriu komentuoti, per daug neigiamų emocijų. Jau daugiau kaip dvi valandas laukiu. Tikrai labai blogai jaučiuosi“, – sakė viena moteris.

Daugelis sutiktųjų sutiko – užpildyti deklaraciją internetu būtų paprasčiausia, tačiau vieni to padaryti negalėjo, nes neturėjo reikiamų prisijungimo duomenų.

„Laukiam jau nuo pusės devynių. Jau beveik dvi valandas. Internetu nepildžiau, nes neturiu slaptažodžių“, – sakė Valdemaras.

„Kaip visada – bardakas. Jau laukiu nuo aštuonių, dvi su puse valandos. Tai savo išeiginę praleisiu čia. [...] Negalėjau internetu deklaruoti, neturiu elektroninės bankininkystės“, – pasakojo Ana.

Kiti laukiantieji prisipažino, kad bandydami pildyti deklaraciją savarankiškai susidūrė su sunkumais. Prisistatyti nesutikęs vyras teigė eilėje laukiantis daugiau kaip dvi valandas, nes internetu užpildyti deklaracijos paprasčiausiai nemoka, jam kyla per daug klausimų.

Kitas sutiktas žmogus tvirtino, kad neaiškumai kilo, nes sistema nepriėmė jo pateiktų duomenų.

„Laukiu deklaruoti pajamas. Jau dvi valandas laukiu. [...] Deklaruojant internetu man ten kažko nepriėmė, nežinau dėl ko. Kažkas nesutapo. Reikėjo ateiti“, – teigė pajamas deklaruoti atvykęs Kęstas.

Ilgu laukimu nesiskundė tik su mažais vaikais atvykę gyventojai. VMI sutikta Elena tvirtino eilėje palaukusi vos kelias minutes, tačiau pridėjo, kad taip pasiseka ne visiems: „Neilgai laukėme, nes mes su vaikais, todėl laukėme, nežinau, gal penkias minutes, gal mažiau“, – sakė Elena.

VMI: gyventojams vis dar kyla daug klausimų

Kaip nurodo Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Finansų ministerijos Mokestinių prievolių departamento direktorė Stasė Aliukonytė-Šnirienė, dažniausiai gyventojai kreipiasi su prašymu paaiškinti, kodėl metinėje pajamų deklaracijoje apskaičiuota mokėtina suma ir dėl deklaracijoje apskaičiuoto grąžintino pajamų mokesčio grąžinimo termino.

Taip pat – dėl individualios veiklos pajamoms taikomo pajamų mokesčio tarifo ir GPM308V priedo pildymo. Gyventojai teiraujasi ir dėl galimybių pasinaudoti gyvybės draudimo ir studijų lengvatomis.

Dėl įvairių klausimų, nurodo S. Aliukonytė-Šnirienė, gyventojai kreipiasi gana dažnai – nuo pajamų deklaravimo pradžios, kovo 20-osios, iš viso VMI sulauk daugiau nei 53 tūkst. konsultacijų telefonų gyventojų pajamų mokesčio klausimais. Iš jų – daugiau nei 34 tūkst. pajamų deklaravimo klausimais. Dar daugiau nei 2 tūkst. užklausų buvo gauta per skiltį „Mano VMI“.

S. Aliukonytė-Šnirienė priduria – gyventojams svarbu priminti, kad nuo šių metų šalia 2 proc. pajamų mokesčio, skiriamo paramos gavėjams, ir 1 proc., skiriamo politinėms partijoms, gyventojai gali papildomai skirti 1 proc. pajamų mokesčio ir profesinėms sąjungoms ar profesinių sąjungų susivienijimams.

„Gyventojai, norintys šiemet paremti pasirinktą paramos gavėją, politinę partiją, profesinę sąjungą arba jų susivienijimą turėtų suskubti ir užpildyti bei pateikti VMI prašymą (FR0512 formos 4 versiją) iki deklaravimo pabaigos – 2019 m. gegužės 2 dienos“, – akcentuoja S. Aliukonytė-Šnirienė.

VMI atkreipia dėmesį, kad gyventojai, kurie 2018 m. ar anksčiau pateikė prašymus skirti profesinei sąjungai ar jų susivienijimui iki 2 proc. pajamų mokesčio, juos turi patikslinti, t. y. pateikti naujus prašymus. Tai padaryti galima iki šių metų rugpjūčio 20 d.

Naujuose prašymuose reikia nurodyti, kad profesinei sąjungai ar profesinių sąjungų susivienijimui skiriama 1 proc. ar mažesnė pajamų mokesčio dalis. Prašymo nepatikslinus ir nepateikus naujo, jame nurodyta pajamų mokesčio dalis profesinei sąjungai ar jų susivienijimui 2019 m. negalės būti pervesta.

Svarbu ir tai, kad metines pajamas deklaruoti privalantys gyventojai iki 2019 m. gegužės 2 d. turi pateikti 2018 m. mokestinio laikotarpio metinę pajamų deklaraciją (GPM308 formą).

„Jos nepateikus arba pateikus pavėluotai, paskirta pajamų mokesčio dalis šiais metais nebus pervedama. Pervesta bus vėliau, tik gavus pajamų deklaraciją“, – teigia S. Aliukonytė-Šnirienė.

Nuo metų pradžios jau gauta daugiau nei 179 tūkst. prašymų skirti dalį pajamų mokesčio paramai. Be to, skaičiuojama, jog ankstesniais metais už 2018 metų laikotarpį pateikta daugiau nei 303 tūkst. prašymų skirti dalį pajamų mokesčio paramai.

Pamiršę deklaruoti anksčiau tai gali padaryti be baudų ir delspinigių

S. Aliukonytė-Šnirienė taip pat pabrėžia – 2014–2017 m. pajamas deklaruoti pamiršę gyventojai iki šių metų liepos 1 d. gali pasinaudoti vienintele galimybe atsiskleisti ir mokesčius susimokėti be delspinigių ar baudų.

„Tokia proga suteikiama pirmą kartą ir ateityje analogiška galimybe pasinaudoti mokesčių mokėtojai nebegalės. Atleidimas nuo delspinigių ir baudų už praeityje nesumokėtus mokesčius taikomas visiems – ir gyventojams, ir įmonėms, jei jie nėra bankrutuojantys, bankrutavę ar restruktūrizuojami“, – LRT.lt sako S. Aliukonytė-Šnirienė.

Norėdami pasinaudoti šia galimybe gyventojai turi pateikti arba patikslinti senas deklaracijas už 2014–2017 m. Primename, kad deklaravus praeityje pamirštas pajamas, mokesčius nuo jų reikia sumokėti per 20 dienų, tačiau mokesčių mokėtojai gali sudaryti ir periodinių mokėjimų grafiką iki 2 metų laikotarpiui.

Naujausiais duomenimis, nuo metų pradžios jau 408 gyventojai ir įmonės sudarė periodinio mokėjimo grafikus bendrai 3,65 mln. eurų sumai.

Kaip LRT.lt nurodė VMI, naujausiais duomenimis, nuo metų pradžios už visus mokestinius laikotarpius iš viso gauta daugiau nei 1,2 mln. pajamų ir 59 tūkst. turto deklaracijų. Prašymų skirti dalį pajamų mokesčio paramai – daugiau nei 179  tūkst.

Nuo metų pradžios už visus mokestinius laikotarpius pajamų deklaracijas pateikė apie 995 tūkst. gyventojų. Beveik 594 tūkst. gyventojų pateikė deklaracijas su grąžintina GPM suma, jiems bus grąžinta apie 131,5 mln. eurų GPM permokų suma. Apie 256 tūkst. gyventojų pateikė deklaracijas su mokėtina GPM suma, jie turės sumokėti  apie 135 mln. eurų GPM.

Šiais metais pajamas už 2018 metus turi deklaruoti beveik 702 tūkst. gyventojų, iš jų GPM deklaracijas pateikė 423 tūkst. gyventojų. Turto deklaracijas už 2018 metus turi pateikti apie 100 tūkst. gyventojų, iš jų deklaracijas jau pateikė apie 52 tūkst. gyventojų.

VMI pažymi, jog pajamų deklaracijos turėtų nepamiršti pateikti tie gyventojai, kurie pernai vykdė įregistruotą individualią veiklą, turėjo verslo liudijimus (net ir tuo atveju, jei negavo pajamų), pardavė tris metus neišlaikytą nuosavybėje transporto priemonę ar dešimt metų neišlaikytą nuosavybėje nekilnojamąjį turtą, gavo nuomos pajamų iš gyventojų, bet kokių pajamų iš užsienio valstybės ir pan.

Deklaruoti pajamas turi ir tie gyventojai, kuriems buvo pritaikytas per didelis neapmokestinamasis pajamų dydis (NPD), ir dėl to privalu sumokėti dalį gyventojų pajamų mokesčio, arba norintys susigrąžinti permoką dėl pritaikyto ne viso NPD. Kaip ir kasmet, deklaruoti pajamas taip pat turi gyventojai, kurie privalo pateikti turto deklaracijas dėl jų ar jų sutuoktinių užimamų pareigų (politikai, tarnautojai ir kt.) ir, be abejo, gyventojai, norintys pasinaudoti mokesčių lengvatomis bei susigrąžinti dalį mokesčių.