Verslas

2015.06.15 13:41

Premjeras: būtina Baltijos šalių transporto infrastruktūrą integruoti į transeuropinius tinklus

LRT.lt 2015.06.15 13:41

Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius pirmadienį dalyvavo Jūrmaloje surengtame Baltijos jūros regiono strategijos posėdyje, kuriame aptarti svarbiausi veiksniai stiprinant regioninę integraciją, skatinant ekonomikos augimą ir konkurencingumą.

Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius pirmadienį dalyvavo Jūrmaloje surengtame Baltijos jūros regiono strategijos posėdyje, kuriame aptarti svarbiausi veiksniai stiprinant regioninę integraciją, skatinant ekonomikos augimą ir konkurencingumą.

Premjero A. Butkevičiaus nuomone, tie veiksniai yra energetinis saugumas, tvari ekonomika, verslumas, rašoma pranešime spaudai.

„Viso regiono energetinis saugumas yra gyvybiškai svarbus mūsų nacionaliniam saugumui. Tvarus energijos tiekimas, konkurencinga ir tinkamai veikianti energetikos rinka, sinchronizacija su Europos Sąjungos tinklais išlieka bendru tikslu, nors pasiekta šioje srityje nemažai. Turime siekti regioninės dujų rinkos vystymo, kad būtų galima kuo geriau panaudoti esamą infrastruktūrą, tokiu būdu stiprinant konkurencingumą ir saugumą. ES trečiasis energetikos paketas kartu su aiškiomis, skaidriomis ir konkurencingomis taisyklėmis turi būti įgyvendintas visame regione. Tuo pačiu metu svarbu didinti energijos vartojimo efektyvumą ir skatinti energiją taupančias technologijas. Mūsų Šiaurės partnerių – Danijos ir Švedijos – lyderystė ir patirtis šioje srityje yra labai vertinga“, – pažymi Lietuvos premjeras.

Pasak Lietuvos Vyriausybės vadovo, būtinas tolesnis dėmesys ekonomikos skatinimui – skatinant verslumą, inovacijas, prekybos ir skaitmeninių technologijų diegimą. Privalome stiprinti bendradarbiavimą, integruojant įmones, mokslinių tyrimų institutus, universitetus, kompetencijos centrus. Gerai veikianti bendroji skaitmeninė rinka yra svarbi inovacijų, ekonomikos augimo ir konkurencingumo didinimo Baltijos jūros regione priemonė, rašoma pranešime.

„Šiuo atžvilgiu aš pritariu idėjai sukurti strateginį veiklos planą 2016–2020 metams, skirtą telkti visus dalyvius skatinti pokyčius mokslinių tyrimų ir inovacijų, verslumo srityje, didinant rinkos patrauklumą, talentų ir inovacijų pritraukimą. Ir trečias reikšmingas veiksnys – regiono šalis jungianti susisiekimo sistema,  kuri turi būti ne tik gerai veikianti, bet ir atitinkanti aplinkosaugos reikalavimus, naujoves“, – sako premjeras.

Vyriausybės vadovas pabrėžė, kad būtina Baltijos šalių transporto infrastruktūrą visiškai integruoti į transeuropinius tinklus.

„Per pastaruosius dvejus metus trys Baltijos šalių premjerai skyrė išskirtinį dėmesį ir pastangas „Rail Baltica“ projektui. Iki šių metų pabaigos 123 km Europos geležinkelių vėžės bus baigta tiesti Lietuvoje, nuo Lenkijos sienos iki Kauno. Mūsų bendradarbiavimą būtina tęsti“, – teigė Ministras Pirmininkas A. Butkevičius.

Jūrmaloje surengtas jau šeštasis kasmetinis ES Baltijos jūros regiono strategijos (ESBJRS) forumas. Metinis forumas yra vienas svarbiausių ESBJRS renginių, kurį organizuoja Europos Komisija kartu su ES Tarybai pirmininkaujančia valstybe nare bei Baltijos Jūros Vadovų Tarybos sekretoriatu. Forume kasmet dalyvauja apie pusė tūkstančio dalyvių iš ES institucijų, regioninių organizacijų, nacionalinių valdžios institucijų, savivaldos, mokslo, verslo ir nevyriausybinių organizacijų atstovų. Šiemet forume taip pat dalyvavo Švedijos princesė Victoria, Europos Komisijos pirmininko pavaduotojo Valdžio Dombrovskio specialusis patarėjas Siimas Kallas.