Verslas

2015.09.08 13:45

Vokietijos kantrybė senka: rėžė, ką galvoja

DELFI.lt2015.09.08 13:45

Graikijai ši savaitė gali būti lemiama po sekmadienį nepavykusių derybų su šalies vyriausybės atstovais ir kreditoriais.

Graikijai ši savaitė gali būti lemiama po sekmadienį nepavykusių derybų su šalies vyriausybės atstovais ir kreditoriais.

Po žinios apie žlugusias derybas pirmadienį Naujojoje Zelandijoje euras smuktelėjo 0,4 proc. ir kainavo 1,1219 dolerio. Atėnų biržos indeksas ASE smuktelėjo iki žemiausio lygio per pastaruosius keturis mėnesius, o Graikijos banko akcijų vertė praėjusios savaitės pabaigoje sumažėjo, rašo bloomberg.com.

Nepavykusios derybos Liuksemburge nebūtinai reikštų aklavietę Graikijai. Šalies vyriausybė atidėjo pakankamai grynųjų, kad išsilaikytų iki liepos, kai sulauktų apie 3,5 mlrd. eurų už Europos centrinio banko vertybinius popierius. Ketvirtadienį vyksiančios derybų baigtis vis dar neaiški, aišku, tiek, kad šalims nepasiekus susitarimo, pasekmės Graikijai ir euro regionui neapskaičiuojamos.

„Graikijos išėjimo iš euro zonos šešėlis įgauna vis ryškesnius kontūrus, – teigė Vokietijos vicekancleris, ekonomikos ministras Sigmaras Gabrielis pirmadienį pasirodysiančiame straipsnyje „Bild“. – Graikijos žaidimo teoretikai žaidžia savo šalies ateitimi. Ir Europos (ateitimi).“

Praėjus daugiau nei keturiems mėnesiams po kilusio visuomenės nepasitenkinimo dėl biudžeto sumažinimų, kurie pagilino šešerius metus trunkančią Graikijos recesiją, šalies premjeras Alexis Tsipras atsisakė vykdyti euro zonos ir Tarptautinio valiutos fondo (TVF) reikalavimus. Pagrindiniai nesutariamų punktai – pensijų sumažinimas, mokesčių padidinimas.

A. Tsipras išsiuntė delegaciją į Briuselį su pasiūlymu sumažinti skirtumus. Europos Komisijos (EK) teigimu, savaitgalį vykusios derybos buvo paskutinis EK pirmininko Jeano Claude‘o Junckerio bandymas pasiekti kompromisą.

„Graikijos pasiūlymai tebėra neišbaigti“, – pareiškė EK po sekmadienį vykusių derybų. Šalys nesutaria dėl 2 mlrd. eurų ilgalaikio kasmetinio biudžeto sumažinimo.

Graikijos vyriausybė kaltino euro zoną ir TVF, kurie finansavo Graikijos 240 mlrd. eurų paramos programą, pradėtą 2010 m., kad laikosi, Graikijos vyriausybės nuomone, ekonomiškai beprasmiškų ir politiškai nepriimtinų reikalavimų.

Briuselyje vykusiose derybose dalyvavęs Graikijos premjero pavaduotojas Yannis Dragasakis sekmadienį išplatintame pareiškime teigė, jog nesutarta dėl pensijų sumažinimo ir mokesčių padidinimo, kad būtų sumažintas biudžetas.

Interviu pirmadienio „Bild“ numeriui Graikijos finansų ministras Yanis Varoufakis teigė, kad Graikija galėtų sumokėti skolą tik tokiu atveju, jeigu kreditoriai sutiktų su skolos restruktūrizavimu. Susitarimą būtų galima pasiekti per vieną vakarą, jei derybose dalyvautų Vokietijos kanclerė Angela Merkel, sakė jis.

Vykstant deryboms Briuselyje, politikai Vokietijoje (kuri yra didžiausios paramos Graikijai teikėja) susivienijo ir skelbia vis konkretesnius įspėjimus, kad Graikija rizikuoja iškristi iš euro zonos. Sekmadienį interviu ZDF televizijoje politikas iš A. Merkel krikščionių demokratų bloko Michaelas Grosse-Broemeris teigė, jog Graikijos vyriausybei nepadarius to, ką seniai raginama padaryti, reikėtų turėti omenyje Graikijos išėjimą (iš euro zonos).

A. Merkel koalicijos partnerės Socialdemokratų partijos lyderis S. Gabrielis, kuris vasarį ragino turėti daugiau kantrybės ir tartis su Graikija, šį kartą pasakė kur kas konkrečiau: „Neleisime, kad Vokietijos dirbantieji ir jų šeimos mokėtų už dalinai komunistinės vyriausybės išpūstus rinkimų pažadus.“

Graikija šio mėnesio pabaigoje turi grąžinti TVF 1,6 mlrd. eurų, o iki liepos 20 dienos – pervesti dar 3,4 mlrd. eurų Europos centriniam bankui. Graikijai reikalingas susitarimas, pagal kurį ji gautų 7,2 mlrd. eurų išmoką pagal dabartinę ES ir TVF suteiktą finansinio gelbėjimo programą iki jos galiojimo pabaigos. Jeigu to nepavyktų padaryti, prasiskolinusiems Atėnams gresia bankrotas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt