Verslas

2019.04.25 19:30

Naujamiesčio gyventojai neapsikentė: anglies dulkės nuolat plūsta į namus, tačiau savivaldybė pažeidimų neranda

Sostinės Naujamiesčio gyventojai ne vienus metus skundžiasi, kad dėl Vilniuje esančios anglies aikštelės dulkės padengia ne tik kieme paliktus automobilius, bet ir patenka į namus. Vis dėlto Vilniaus miesto savivaldybė ir pati bendrovė teigia, kad leistinos taršos normos nėra viršijamos, o ir su gyventojais dėl to kalbėtasi.

Kaip LRT.lt pasakojo vilnietis Marius, dėl Vilniaus Panerių gatvėje esančios prekybos anglimi aikštelės aplinkiniai pastatai ir automobiliai padengti anglies dulkėmis.

Pašnekovas pasidalino nuotrauka, kurioje pažymėjo prekybos vietą ir vietą, į kurią atvyksta traukinių sąstatas, iš kurio anglis iškraunama. Jo aiškinimu, bene daugiausia dulkių sukeliama būtent perkraunant anglis iš traukinio vagonų į sunkvežimius.

„Su tokiais didžiuliais kranais tas anglis krauna, pila į fūrą. Kai iškelia tą didžiulį ekskavatoriaus kaušą, jos pilamos ir tuo metu link gatvės eina visas anglių debesis“, – pasakojo Marius.

Jo teigimu, dėl šios problemos jau anksčiau į savivaldybę kreipėsi tiek jis, tiek kiti gyventojai, tačiau savivaldybė jokių pažeidimų nenustatė.

„Aš [seniau] pateikiau vieną skundą. Realiai jų atsakymas yra pakartotinis – tas pats, ką atsakė kitam gyventojui. Dėl ankstesnių kreipimųsi negaliu pasakyti“, – tvirtino pašnekovas.

Pasak jo, dulkės sklinda už prekybos anglimi aikštelės ribų, apneša oro filtrus namuose, per langus patenka į butus, lauke palikti automobiliai pasidengia anglimi.

LRT.lt kalbintas atsakingos bendrovės UAB „PKK“ direktorius Algimantas Grigas sutiko, kad anksčiau pasitaikydavo atvejų, kai dulkių padaugėdavo, atliekant didesnės apimties darbus, tačiau stebėjosi, kad gyventojai dulkėmis skundžiasi ir dabar.

„Pastaruoju metu nelabai mes čia dulkiname, palyginus su tuo, kas čia buvo anksčiau. [...] Vagonų nekrauname, sandėlis praktiškai tuščias nuo naujų metų. Kažkoks judėjimas yra, bet, palyginus su tuo, kas buvo, tikrai [dulkių] nėra“, – LRT.lt sakė A. Grigas.

Jo tvirtinimu, dulkėmis gyventojai dažniau skųsdavosi praėjusių metų vasarą. Tada buvo atlikti specialūs patikrinimai, buvo kalbamasi su aplinkinių namų gyventojais.

„Ta padėtis pagerinta, kiek tai galima padaryti. Gamybinė teritorija yra gamybinė teritorija. Kai namas yra joje, tai... žinoma, žmonės norėtų, kad ten žydėtų gėlytės, bet yra taip, kaip yra. Ten gal 40 metų ta anglis buvo sandėliuojama, tik tie kiekiai buvo didesni. Dabar čia jau liko gal tik 10 proc. to, kas ten buvo. Dar kartą kartoju – jau nuo rudens vagonų nekrauname ten“, – pabrėžė A. Grigas.

Jis akcentavo – dalis gyventojų praktiškai gyvena geležinkelio teritorijoje, todėl tiek oro taršos, tiek triukšmo išvengti sunku: „Anksčiau ten buvo geležinkelio namas, žynybinis. Naujų gyventojų tiesiai šviesiai klausiau – juk matote, kur namas stovi, praktiškai prie bėgių, prie to sandėlio. Man atsako – pigu buvo. Pigu tai pigu... Mes ėmėmės priemonių, mus tikrina Visuomeninis sveikatos centras į metus po du tris kartus.“

Įmonės vadovo teigimu, jeigu sąlygos būtų itin blogos, bendrovei būtų paprasčiausiai neleista dirbti. Jis svarsto, kad šiuo metu gyventojai galėjo pastebėti daugiau dulkių, nes jau ilgą laiką nelijo, tačiau pabrėžė, kad aikštelėje intensyvūs darbai nėra vykdomi.

Vilniaus miesto savivaldybės Administracinės veiklos skyriaus vedėjas Gintaras Leperskas LRT.lt tvirtino, kad dar pernai liepos mėnesį savivaldybė buvo gavusi vieno asmens skundą dėl minimos problemos. Skundas buvo persiųstas Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos Vilniaus tarybai.

Be to, pati Vilniaus miesto savivaldybė, nurodė G. Leperskas, atliko patikrinimą: „Patikrinimo metu pareigūnas bendravo su atsakingu asmeniu, pravedė prevencinį pokalbį bei paaiškino atsakomybę už Tvarkymo ir švaros taisyklių pažeidimus. Patikrinimų metu 2018 m. birželio 23, 25, 27 ir 28 d. pareigūnas Taisyklių ar kitų teisės aktų pažeidimų nenustatė.“

Šiais metais dėl minėtos anglių krovimo aikštelės, teigė G. Leperskas, savivaldybė skundų dar nėra gavusi.

Kaip atkreipė dėmesį savivaldybės atstovas, žemės sklypas, kuriame yra anglies krovimo aikštelė, yra susisiekimo ir inžinerinių tinklų koridorių teritorija, o žemės sklypo naudojimo būdas – pramonės ir sandėliavimo objektų teritorija. Kitaip tariant, tai nėra gyvenamosios paskyrties teritorija, ji skirta būtent pramonei.